خانه / تربیت فرزندان / روش فرزندپروری شما چگونه است؟

روش فرزندپروری شما چگونه است؟

تربیت فرزندان

انواع روش های فرزند پروری:

در مطالعه معروفی که توسط دایانا ریند انجام شد، شیوه های فرزند پروری به سه الگوی کلی تقسیم شد، که در اینجا این سه الگو را با هم بررسی می کنیم:

الف: فرزند پروری مستبدانه:

در این شیوه فرزندپروری کودکان در محیط خانواده با محدودیت هایی شدید مواجه هستند. آنها موظفند که از مقررات خاص والدین پیروی کنند. والدین نیز از فرزندان خود خواستار اطاعت بی چون و چرا هستند و به ندرت علت خواسته های خود را توضیح می دهند. آن ها بیشتر از زور استفاده می کنند و برای وادار کردن فرزندان خود گاهی به  تنبیه های شدید بدنی متوسل می شوند. در این چنین خانواده هایی، تخلف از مقررات، مجازات سنگینی به دنبال دارد.

ب: فرزندپروری قاطع:

در این شیوه والدین انعطاف پذیرند و در ضمن اعطای آزادی به فرزندان خود، برای آنان مقررات روشنی تعیین می کنند. در عین حال آن ها برای مقررات وضع شده دلایلی ارائه داده و غالبا در مورد خواسته هایشان با فرزندان استدلال می کنند. این والدین به نیازها و عقاید فرزندان خود حساسند و آنان را به رعایت مقررات خانوادگی تشویق می کنند.

ج: فرزندپروری سهل گیر:

در این شیوه، والدین از فرزندان خود انتظار چندانی ندارند و کودکان در بیان احساسات و رفتارهای تکانشی خود آزادی عمل دارند. چنین والدینی برای کنترل فرزندان خود به ندرت از تنبیه یا زور استفاده می کنند.

تربیت فرزند در خانواده های تک والدی

 

در این مطالعه، مشخص شد که هریک از سبک های فرزندپروری منجر به شکل گیری خصوصیات متفاوتی در فرزندان می شود. مثلا:

فرزندان خانواده های قاطع، متکی به خود، علاقه مند به پیشرفت، دارای روحیه همکاری بالا و از لحاظ اجتماعی مسئولیت پذیرند.

فرزندان والدین مستبد غالبا دچار تعارض اجتماعی بوده و نوسان خلقی دارند، این کودکان غالبا بی هدفند و در روابط اجتماعی چندان محبوب نیستند.

فرزندان والدین سهل گیر غالبا پرخاشجو، بی هدف، خودمحور و تکانشی هستند واز استقلال و خویشتن داری نیز محروم اند.

ریند، متوجه شد که این صفات غالبا در طول زندگی پایدار می ماند.

کلینیک آلومینا، پیشگام در آموزش روش های تربیتی صحیح به خانواده های می باشد

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی، نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه