خانه / زندگی سالم / خواب / روشی برای کمک به درمان بی خوابی شما

روشی برای کمک به درمان بی خوابی شما

روشی برای کمک به درمان بی خوابی شماReviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Feb 15Rating:

بی خوابی

همان طور که در مقالات قبلی برای شما عزیزان آورده شده است روش CBT روشی است که با تغییر باورهای ذهنی در بسیاری اختلالات کاربرد دارد.

در این روش تکنیک های رفتاری آموزش داده می شود که می تواند در درمان بیخوابی های مزمن چند ساله موثر باشد.

در این روش، اولین چیزی که مراجع در خلال این جلسات باید یاد بگیرد آن است که باورهای ناکارامد خویش را تغییر داده و به درک بهتر و منطقی برای رژیم های رفتاری درست نائل آید.

در روش CBT ؛ بسته به نیازهای مراجع، درمانگر خواب شما ممکن است برخی از روش های زیر را استفاده کند:

  • کنترل محرک . این روش به حذف عواملی که باعث مقاومت در برابر خواب می شوند کمک می کند . به عنوان مثال: تنظیم زمان خواب و بیداری،اجتناب از چرت زدن ، استفاده از رختخواب فقط برای خوابیدن ، و ترک اتاق خواب اگر نمی توانید طی مدت 20 دقیقه بخوابید و…
  • محدودیت خواب. خوابیدن در رختخواب وقتی که شما کاملا بیدار هستید و خواب آلود نیستید عادت بدی است که با ترک این عادت و ایجاد محدودیت نسبی از خواب ،درمانگر می کوشد خواب شمارا اصلاح کند.
  • بهداشت خواب . این روش شامل تغییر عادات عمومی زندگی است که بر خواب تاثیر می گذارند: مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن کافئین بیش از حد در اواخر روز، نوشیدن الکل ، یا ورزش منظم. این  روش همچنین راهنمایی است که به شما برای بهتر خوابیدن کمک می کند.
  • ایجاد یک محیط خواب راحت: مانند آرام ، تاریک و گرم نگه داشتن اتاق خواب،عدم وجود تلویزیون در اتاق و کنار گذاشتن ساعت از میدان دید و….
  • آموزش آرام سازی . این روش کمک می کند تا ذهن و بدن خود را آرام کنید .این روش ها شامل مراقبه، و آموزش شل کردن عضلات و…است.
  • آموزش اجتناب از هر گونه تلاش به خواب رفتن و کاهش نگرانی در مورد کم خوابی و پیامدهای آن
  • پس خوراند زیستی (بیوفیدبک) . این روش با آموزش تنظیم ضربان قلب ،ریتم تنفس و کاهش تنش عضلانی بوسیله دستگاه بیوفیدبک می تواند به شما در شناسایی بیشتر تغییرات فیزیولوژیک بدنتان کمک کند و با آموزش آرام سازی بدنی شمارا برای خوابی بهتر آماده سازد.

موثرترین روش برای درمان بی خوابی شامل ترکیبی از روش های فوق است که در قالب یک مجموعه درمانی ارائه می گردد.

 

 کلینیک آلومینا اولین مرکز تخصصی ارائه دهنده CBT  در اختلالات خواب می باشد.

 

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست و درمانگر اختلالات خواب
  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی مرکز تخصصی آلومینا

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 -  روشی برای کمک به درمان بی خوابی شما

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه