خانه / انواع داروها / روزه داری و مصرف داروهای روانپزشکی

روزه داری و مصرف داروهای روانپزشکی

روزه داری و مصرف داروهای روانپزشکیReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jun 13Rating:

محتوای صفحه (قابل کلیک)

همه ساله در ماه رمضان، با این سوال از سوی بیماران مواجه میشوم که ” آیا میتوانم روزه بگیرم و داروهایم را بخورم؟ ” آیا مصرف داروهای روانپزشکی باعث میشود که نتوانم روزه بگیرم؟”  ” اگر روزه بگیرم و دارو هم بخورم برای من مشکلی ایجاد نمیشود؟” و صدها سوال مشابه.

بگذارید اول یک نکته را روشن کنم: نمیشود یک نسخه کلی برای همه پیچید. باید در مورد هر شخص به طور جداگانه تصمیم گرفت. این تصمیم با توجه به نوع داروهای مصرفی، شرایط جسمانی بیمار، کارکرد کبد و کلیه و برخی موارد دیگر اتخاذ میشود.

 

نکته دوم اینکه به هیچ وجه خوددرمانی نکنید، ساعات مصرف دارو را خودسرانه تغییر ندهید و میزان مصرف دارو را کم و زیاد نکنید.

تداخلات دارویی

در این میان اما یک داروی ویژه هست که باید در شرایط روزه داری با آن بسیار با دقت و احتیاط برخورد کرد: لیتیوم!

اگر لیتیوم میخورید باید برای روزه گرفتن حتما، تکرار میکنم، حتما، با روانپزشک خود مشورت کنید. اگر به هر دلیل به پزشک خود دسترسی ندارید، تا زمانی که امکان ویزیت پیدا کنید روزه نگیرید و اگر در فصل گرم سال قرار دارید روزی حداقل هشت لیوان آب در فواصل منظم مصرف کنید. گرما و کم آبی بدن در کسانی که لیتیوم مصرف میکنند میتواند منجر به مسمومیت دارویی شود و دردسرهای زیادی را برای شما ایجاد کند.

خلاصه اینکه بدون مشورت با روانپزشک خود، روزه داری نکنید و داروهای خود را تغییر ندهید.

 

دکتر رضا شیرآلی    دکتر رضا شیرآلی، روانپزشک و رواندرمانگر 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - روزه داری و مصرف داروهای روانپزشکی

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه