خانه / انواع داروها / روزه داری و مصرف داروهای روانپزشکی

روزه داری و مصرف داروهای روانپزشکی

همه ساله در ماه رمضان، با این سوال از سوی بیماران مواجه میشوم که ” آیا میتوانم روزه بگیرم و داروهایم را بخورم؟ ” آیا مصرف داروهای روانپزشکی باعث میشود که نتوانم روزه بگیرم؟”  ” اگر روزه بگیرم و دارو هم بخورم برای من مشکلی ایجاد نمیشود؟” و صدها سوال مشابه.

بگذارید اول یک نکته را روشن کنم: نمیشود یک نسخه کلی برای همه پیچید. باید در مورد هر شخص به طور جداگانه تصمیم گرفت. این تصمیم با توجه به نوع داروهای مصرفی، شرایط جسمانی بیمار، کارکرد کبد و کلیه و برخی موارد دیگر اتخاذ میشود.

 

نکته دوم اینکه به هیچ وجه خوددرمانی نکنید، ساعات مصرف دارو را خودسرانه تغییر ندهید و میزان مصرف دارو را کم و زیاد نکنید.

تداخلات دارویی

در این میان اما یک داروی ویژه هست که باید در شرایط روزه داری با آن بسیار با دقت و احتیاط برخورد کرد: لیتیوم!

اگر لیتیوم میخورید باید برای روزه گرفتن حتما، تکرار میکنم، حتما، با روانپزشک خود مشورت کنید. اگر به هر دلیل به پزشک خود دسترسی ندارید، تا زمانی که امکان ویزیت پیدا کنید روزه نگیرید و اگر در فصل گرم سال قرار دارید روزی حداقل هشت لیوان آب در فواصل منظم مصرف کنید. گرما و کم آبی بدن در کسانی که لیتیوم مصرف میکنند میتواند منجر به مسمومیت دارویی شود و دردسرهای زیادی را برای شما ایجاد کند.

خلاصه اینکه بدون مشورت با روانپزشک خود، روزه داری نکنید و داروهای خود را تغییر ندهید.

 

دکتر رضا شیرآلی    دکتر رضا شیرآلی، روانپزشک و رواندرمانگر 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه