خانه / زندگی سالم / آموزش ریلکسیشن / روان شناسی درد برای زنان

روان شناسی درد برای زنان

 

آیا روانشناسی درد برای زنان مهم تر است؟

به طور میانگین، زنان درد بیشتری را نسبت به مردان تجربه می کنند. در زنان این تجربه درد با فراوانی بیشتری رخ می دهد و نسبت به مردان مدت زمان بیشتری به طول می انجامد و شدیدتر از مردان است. برای مثال، فیبرومیالژیا، میگرن، سندروم روده تحریک پذیر و لوپوس با فراوانی بیشتری در زنان مشاهده می شود.

 

روانشناسی درد در زنان

یکی از عواملی که با تجربه درد بیشتر در زنان رابطه دارد عوامل روانشناختی می باشد. برای مثال زنان با احتمال بیشتری اضطراب و افسردگی را تجربه می کنند که هر دو با شدت درد بیشتر در وضعیت های درد مزمن رابطه دارد. فراموش نکنیم که درد به عنوان یک تجربه هیجانی و حسی منفی تعریف می شود. بنابراین یک روش برای کاهش درد، کاهش پریشانی هیجانی می باشد.

علاوه بر آن زنان بیشتر از مردان با درد درگیری ذهنی پیدا می کنند، به این معنا که توجه بیشتری به درد داشته و ذهن خود را به سختی می توانند از درد دور نمایند. در واقع زنان گوش به زنگی بیشتری نسبت به درد داشته بنابراین درد به پیام خطر را مخابره می کند و نیاز به فرار از آسیب و جست و جوی حمایت را در آنها برمی انگیزد.

 

 

 

5 گام در روانشناسی درد برای رهایی از درد در زنان

 

1– پاسخ­های آرام سازی را یاد بگیرید. اگر شما خودتان را فردی می دانید که درباره درد یا هر چیز دیگری چون کار، مسائل مالی نگران است؛ از تکنیک های آرامسازی برای مقابله با استرس خود استفاده کنید. برخی از این تکنیک ها عبارتند از تنفس دیافراگمی، مدتیشن و تکنیک آرامسازی عضلانی پیشرونده می باشد. آرامسازی اثرات فیزیولوژیک استرس و درد  را خنثی می کند. بسیار حائز اهمیت است که ذهن خود را آرام ساخته و فرآیندهای مربوط به درد در سیستم عصبی خود کاهش دهید. برای دستیابی به نتیجه بهتر، از این تکنیک ها به صورت روزانه یا چندبار در روز استفاده کنید.

2-مراقبت از خود را تمرین کنید: زنان مبتلا به درد مزمن دشواری­های بیشتری را در زمینه مراقبت از خودشان تجربه می­کنند. آنها معمولاً به خاطر اثرات درد بر روی زندگی و رابطشان احساس گناه دارند و نگران کوتاهی کردن در نقش­های بین فردی­شان چون نقش­های مادری و همسری خود می­باشند. از این رو زمانی که بدنشان به مراقبت­های جدی ­تری نیاز دارد به آن توجهی نمی­کنند. اگرچه این الگو قابل فهم می­باشد اما نه تنها کمک کننده نمی باشد بلکه درد را شدیدتر و بدتر می کند.

3– به رابطه میان استرس و درد خود توجه کنید: نتایج مطالعات حاکی از آن است که زنان استرس بیشتری را نسبت به زنان تجربه می­کنند و پاسخ­های اضطرابی درد را شدت می­بخشد. از این رو سعی کنید موضوعات استرس­زای بزرگ و کوچک زندگی خود را شناسایی کرده و بر روی آنها کار کنید.

4– انتظارات خود را تعدیل کنید: ممکن است نیاز باشد که شما انتظاراتتان را از خودتان و بدنتان در سطحی تنظیم کنید که با وضعیتی که در حال حاضر در آن قرار دارید همخوانی داشته و واقع بینانه باشد (نه با توجه به آنچه دلتان می­خواهد باشید). اگر احساس می­کنید انتظاراتی دارید که دیگر منسوخ شده­اند یا استرس بیشتری را برای شما ایجاد می­کنند؛ با کمک یک روانشناس درد یا روانشناس سلامت بر روی این موضوع کار کنید.

5-شفقت به خود را در خودتان پرورش دهید: شفقت به خود با کاهش احساس خشم و شدت درد رابطه دارد. شفقت به خود بسیار حائز اهمیت است به ویژه اگر شما احساس می­کنید که به دلیل درد از بسیاری از انتظاراتتان کوتاه آمده­اید. یاد بگیرید با خودتان مهربان باشید و شفقت به خود را تقویت کنید. شاید این بزرگترین هدیه­ برای رهایی از درد باشد که می­توتنید به خودتان بدهید.

  • این 5 نکته تنها مثال­های کمی می­باشد از اینکه چگونه روانشناس درد می­تواند به زنان کمک کند تا فشارهای ناشی از درد مزمن را کاهش دهند.

 

منبع:

https://www.psychologytoday.com/blog/less-pain-fewer-pills/201603/pain-psychology-women-5-tips-pain-relief

 

 

   مترجم: دکتر زهرا بابایی، دکترای تخصصی روانشناسی بالینی 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه