خانه / آموزش روابط / روابط جنسی در گذر زمان

روابط جنسی در گذر زمان

روابط جنسی در گذر زمانReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on May 11Rating:

رابطه جنسی

آیا می دانید چند درصد افراد بالای 45 سال از برقراری روابط جنسی خود راضی هستند؟ حدود 51 درصد افراد در این سن نسبت به زندگی جنسی خود رضایت دارند.

 آیا با افزایش سن روابط جنسی بهتر می شوند؟ اکثر افراد بالای 45 سال اینطور فکر می کنند. 31 درصد افراد در این سن نیز هیچوقت اعلام نارضایتی نمی کنند. 23 درصد مردان و 14 درصد زنان نیز اعلام عدم رضایت می کنند.

چرا درصدهای برآورد شده خوب به نظر می رسند؟ متخصصان می گویند برقراری رابطه جنسی در افراد مسن تر با تجربه بیشتری اتفاق می افتد، به علاوه اینکه افراد در این سن از اعتماد به نفس بالاتری برخوردارند و اعتماد بین افراد نیز بیشتر از قبل است.

با افزایش سن افراد معمولا میل جنسی آنها نیز کاهش می یابد. این امر در مورد مردان و زنان صدق می کند، گر چه کاهش میل جنسی در زنان در حدود 2 تا 3 برابر بیشتر از مردان مشاهده می شود. علت بروز این پدیده نیز کاهش برخی هورمون هاست. اما مسائل دیگری مانند مشکلات ایجاد شده با شریک جنسی، مشکلات پزشکی و مسائل فرهنگی نیز نقش مهمی در این میان بازی می کنند.

آیا می دانید چه درصدی از مردان بالای 50 سال در طول ماه رابطه جنسی برقرار می کنند؟ 35 درصد مردان در این سن در طول ماه تمایل به برقراری رابطه جنسی دارند.ست

واقعیت این است که با افزاش سنی تمایلات جنسی هم کاهش می یابد. اما افراد بسیاری هستند که توانایی انجام این فعالیت را در سنین بالا دارند. طبق بررسی های انجام شده 25 درصد مردان بالای 50 سال چند بار در طول ماه رابطه جنسی برقرار می کنند و 10 درصد آنها نیز چند بار در طول هفته. در مورد خانم ها نیز 20 درصد در طول ماه و 7 درصد در طول ماه رابطه جنسی برقرار می کنند.

واقعیت این است که با افزایش سن زمان پاسخ جنسی کندتر می شود، اما به این معنا نیست که زمان برای شما به پایان رسیده است بلکه زمان بیشتری نیاز خواهید داشت. در این شرایط کرم های مرطوب کننده و حاوی هورمون موثر خواهند بود.

بسیاری از افراد مسنی که از دارو و هورمون و دیگر روش های درمانی استفاده کرده اند، از نتیجه آن ابراز رضایت کرده اند. حدود دو سوم از آنها معتقدند که این روش های درمانی به آنها کمک کرد تا از رابطه جنسی خود لذت بیشتری ببرند.

برقراری رابطه جنسی خطر حملات قلبی را برای مردان کاهش می دهد. گرچه در مورد معدود مردان رابطه جنسی باعث تحریک حمله قلبی می شود، اما طی یک بررسی در بریتانیا، محققان دریافتند که به طور کل مقاربت جنسی منظم نوعی محافظت از قلب محسوب می شود. به هرحال افراد مسنی که دارای سابقه مشکلات قلبی هستند، باید با پزشک خود مشورت کنند.

رابطه جنسی0

اکثر مردان در دوره هایی از زندگی خود دچار اختلال نعوظ می شوند. حدود 75 درصد مردان تا سن 70 سالگی دچار اختلالات نعوظ می شوند. این مشکل به خاطر مسائل جسمی جدی بروز می کند، بنابراین مردانی که دچار اختلال نعوظ می شوند باید به پزشک مراجعه کنند تا شرایطی مانند بیماری قلبی یا دیابت یا بیماری های دیگری که باعث بروز این اختلال شده اند را بررسی کنند.

به یاد داشته باشید اختلال نعوظ همیشه مربوط به افزایش سن نیست. برخی داروها، از جمله ضدافسردگی ها، آنتی هیستامین ها و داروهای فشار خون باعث بروز اختلال نعوظ می شوند. داروهای ضد درد، ضد روان پریشی، داروهای شیمی درمانی، الکل، ماری جوانا و حتی برخی داروهای پر مصرف موجود در داروخانه ها باعث بروز اختلال نعوظ می شوند. اگر در حال مصرف دارویی هستید و دچار مشکل اختلال نعوظ می شوید، به پزشک مراجعه کنید.

پس از یائسگی سطح هورمون های استروژن، پروژسترون و تستوسترون در بدن خانم ها کاهش می یابد. کاهش هورمون های استروژن و پروژسترون کاهش میل جنسی خانم ها را در پی خواهد داشت. دیگر تغییرات عبارتند از خشکی واژن، کاهش احساس جنسی، ارگاسم کمتر و ضعیف تر و مقاربت دردناک. اما همه خانم ها به این مشکلات دچار نمی شوند و به علاوه برای تمام آنها درمان هایی وجود دارد.

به علاوه با افزایش سن سطح تستوسترون خانم ها نیز کاهش می یابد، گر چه این امر ارتباط مستقیم با یائسگی ندارد. محققان در مورد تاثیر آن مطمئن نیستند، اما در برخی خانم ها باعث کاهش میل جنسی می شود.

واقعیت دیگر این است که مردان مسن نسبت به زنان مسن از نظر تمایلات جنسی فعال تر هستند. یک دلیل آن این است که مردان در اواخر زندگی خود تمایل بیشتری به داشتن همراه دارند. به علاوه مردان بیشتر تمایل دارند که با یک خانم جوانتر ازدواج کنند.

یکی از مهم ترین مشکلات خانم ها بعد از یائسگی کاهش میل جنسی می باشد. بررسی ها نشان داده اند که بیش از نیمی از زنان پس از یائسگی دچار این مشکل می شوند. اما بسیاری از آنها نیز با وجود این مسئله دچار مشکل نمی شوند. هورمون درمانی و مصرف دارو روش های درمانی مفیدی برای همه آنهاست.

با افزایش سن معمولا میل جنسی کاهش می یابد، اما میزان این کاهش برای افراد مختلف یکسان نیست. اگر نگران این مسئله هستید یا متوجه کاهش ناگهانی در میل جنسی خود شده اید، به پزشک مراجعه کنید. یک بیماری یا مصرف داروی خاص ممکن است عامل بروز این مشکل باشد. هورمون تستوسترون نیز در این امر دخیل است. با افزایش سن سطح هورمون تستوسترون نیز کاهش می یابد. در برخی مردان کاهش این هورمون باعث کاهش میل جنسی، اختلا نعوظ، افسردگی، کاهش انرژی و دیگر مشکلات می شود.

19 درصد افراد مبتلا به HIV در امریکا بالای 50 سال هستند. شگفت آور است که افراد مسن در مقابل بیماری های جنسی ایمن نباشند. محققان در این زمینه می گویند این افراد کمتر در مورد خطرات مقاربت اطلاعات دارند و به علاوه کمتر از جوانان تمایل دارند در این زمینه صحبت کنند. به علاوه بسیاری از علائم را طبیعی و نشانه ای از افزایش سن در نظر می گیرند. شایع ترین بیماری های مقاربتی در بزرگسالان مسن تر عبارتند از کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس.

برقراری رابطه جنسی سالم ترین نوع ورزش برای افراد مسن محسوب می شود. بررسی ها نشان داده اند که مقاربت جنسی چربی ها را می سوزاند، متابولیسم بدن را بهبود می بخشد، اضطراب را کاهش می دهد، سلامت قلب را بهبود می بخشد و استخوان ها، عضلات و سیستم ایمنی را تقویت می کند. به طور کل بررسی ها و تحقیقات انجام شده ثابت کرده اند که برقراری رابطه جنسی به افراد کمک می کند تا زندگی سالم تر و طولانی تری داشته باشند.

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

 • مریم عبداللهی
 • روانشناس و نوروتراپیست
 • درمانگر بهداشت و رفتار جنسی

 

برای کسب نوبت ویزیت با ایشان در کلیه شعب تهران و کرج اینجا را کلیک کنید

گروه پزشکان جایروس

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

5 نظر

 1. با سلام و ضمن سپاسگزاري از اطلاعات مفيدي كه ارائه مي دهيد. خانم بنده 48 سالش است تمايل كمتري نسبت به سكس دارد عليرغم آنكه روابط عاشقانه اي با هم داريم اغلب واژن خشك دارد. چند بار هم به دكتر مرجعه كرده است گفته اند به لحاظ فيزيولوژي و جسمي هيچ مشكلي ندارند لوبريكنت ژل دادند كه مناسب است ولي از آنجا كه ايشان لذتي نمي برند و فقط بخاطر من سكس مي كنند عذاب وجدان دارم. لطفا در مورد ژل و يا هر كرمي كه بتواند ايشان را تحريك نمايد راهنمايي فرماييد.
  با تشكر مجدد

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   بهتراست با سکس تراپیست جناب دکتر قاسمی و یا خانم دکتر پور شمس مشاوره ای داشته باشند تا علت اضلی رفع شود.

 2. سلام . یک متخصص رواندرمان جنسی داخل اصفهان میشه معرفی کنید

 3. سلام یک متخصص رواندرمان جنسی داخل اصفهان میشه معرفی کنید

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   متاسفانه در اصفهان کسی را نمیشناسیم. اما می توانید نزد یک روانشناس بالینی یا روانپزشک که دوره های سکس تراپی را گذرانده اند، مراجعه کنید. سپاس

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه