خانه / زندگی سالم / خواب / رفتار درمانی شناختی در مقابل استفاده از قرص در درمان بیخوابی

رفتار درمانی شناختی در مقابل استفاده از قرص در درمان بیخوابی

بی خوابی

اگر شما مشکلات طولانی مدت خواب دارید ،رفتار درمانی شناختی برای شما ممکن است یک انتخاب درمانی بسیار مناسب باشد.داروهای خواب آور می تواند یک درمان کوتاه مدت موثر در اختلالات خواب باشد  است و این داروها می توانند در طول یک دوره استرس بالا و یا افسردگی حاد شرایط خواب را فراهم کنند.ولی اغلب این داروها برای استفاده بیشتر از 2 هفته توصیه نمی شوند.

در درمان بیخوابی با قرص فقط روی درمان نشانه های بی خوابی تاکید می شود ولی در روش رفتار درمانی شناختی تکیه اصلی بر یافتن علل بی خوابی و درمان آنهاست. البته معمولا بهترین روش درمان اختلالات خواب ترکیبی از روش های دارویی و رفتار درمانی شناختی است.

بی خوابی گاهی با اختلالات سلامت جسمی و روانی و سوء مصرف مواد ارتباط دارد. خواب ناکافی مزمن می تواند خطر ابتلا به بیماری ،عفونت ،فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت ، و درد مزمن را افزایش دهد.

چه کسی از رفتار درمانی شناختی برای بی خوابی سود می برد؟

طبق راهنمای انجمن متخصصین خواب آمریکا؛ رفتار درمانی شناختی برای بی خوابی می تواند تقریبا برای هر کسی با مشکلات خواب سودمند باشد. به عنوان مثال،  این درمان می تواند به بزرگسالانی که سالهاست داروهای خواب آور مصرف می کنند کمک کند، به افراد با مشکلات جسمی مانند درد مزمن و کسانی که بی خوابی اولیه (بدون دلیل مشخص) دارند نیز کمک کند .در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که این نوع درمان دارای اثرات جانبی منفی باشد.

درمان اختلالات خواب در کلینیک آلومینا توسط تیم درمانگران اختلال خواب و توسط روش های رفتار درمانی شناختی،دارو درمانی و… انجام می شود.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

 دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه