خانه / تازه های علم و تکنولوژی / رفتار درمانی شناختی در درمان سندرم خستگی مزمن

رفتار درمانی شناختی در درمان سندرم خستگی مزمن

رفتار درمانی شناختی در درمان سندرم خستگی مزمن براساس یافته های پزشکی مبتنی بر شواهد

رفتار درمانی شناختی

سندرم خستگی مزمن ( CFS )یکی از مشکلات بهداشتی  ناتوان کننده و جدی است. درمان شناختی رفتاری (CBT) ممکن است کمک به کاهش نشانه های  سندرم خستگی مزمن کمک کند.

درمان شناختی رفتاری به شما می آموزد که چگونه به تغییر تفکر و ترس هایی بپردازید  که شما را از برنامه ریزی و مدیریت در فعالیت هایتان باز می دارد.

درمان شناختی رفتاری چگونه است؟

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

این نوع درمان شبیه روانکاوی نیست! (یعنی اینگونه نیست که روی مبل دراز بکشید و هرچه به ذهنتان خطور کرد بگویید!)

درمان شناختی رفتاری بیشتر شبیه نوعی مربیگری و یا مشاوره است. شما و درمانگرتان در مورد اهدافتان و راه های رسیدن به آنها صحبت می کنید.

درمانگران شناختی رفتاری  استراتژی های کمک به خود را نیز در حین جلسات درمان آموزش می دهند: از جمله ورزش ملایم، بهبود عادات خواب ، کمک گرفتن از دیگران ، مدیتیشن روزانه و تمرینات تمدد اعصاب.

در بررسی مقالات پزشکی مبتنی بر شواهد به این موضوع خواهیم پرداخت.

برای بررسی کلی میزان اثر بخشی رفتار درمانی شناختی در درمان سندرم خستگی مزمن، پانزده مطالعه ( 1043 شرکت کننده CFS ) بررسی شدند.

در مجموع بررسی ها نشان داده شد که درمان شناختی رفتاری (CBT) نسبت به روش های معمول درمانی شامل مشاوره و روش های حمایتی و آموزشی مرسوم اثر بخشی بیشتری (40 درصد در مقابل 26 درصد) دارد.

درمان شناختی رفتاری در کاهش علائم خستگی در بعد از درمان در مقایسه با مراقبت های معمول موثرتر است و ممکن است در مقایسه با سایر روش های درمانی روانی در کاهش علائم خستگی بیشتر اثر کند.

عدم وجود شواهد کافی در مقایسه اثربخشی درمان شناختی رفتاری به تنهایی و یا در ترکیب با درمان های دیگر جزو مشکلات این مطالعات است وهنوز هم انجام مطالعات بیشتر برای تایید نهایی این مطالعات مورد نیاز است .

 

رفتار درمانی شناختی در درمان سندرم خستگی مزمن در کلینیک آلومینا انجام می شود.

 

منابع:

http://www.webmd.com/chronic-fatigue-syndrome/cognitive-behavioral-therapy-for-chronic-fatigue-syndrome#

http://onlinelibrary.wiley.com

 

دکتر متخصص سردرد

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

 

لیزر مو

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان
گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

3 نظر

 1. سلام وقت بخیر

 2. سلام وقتتون بخیر.لطفا دکتر فوق تخصص برای بیماری گیلنباره بهم معرفی کنین.ممنون

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا
   مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام

   برای درمان گیلن باره باید به متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) مراجعه نمایید. در کلینیک آلومینا این اختلال توسط دکتر امیری درمان می گردد.

   با سپاس

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه