خانه / خدمات تخصصی / رشد مهارت های گفتار و زبان از تولد تا 2 سالگی

رشد مهارت های گفتار و زبان از تولد تا 2 سالگی

 

اختلال تکلم

 

پیش از شروع لازم است بدانیم که همه کودکان، زبان مادری خود را به تدریج در تعامل با مردم و محیط یاد می گیرند اما در رشد و تکامل برقراری ارتباط، تنوع های بسیاری میان کودکان وجود دارد. یعنی رشد زبان در برخی از کودکان سریع تر و در بعضی کندتر از بقیه است. برخی از کودکان اهل ریسک هستند و سعی می کنند کلماتی که بیان ان ها برایشان مشکل است، بگویند حتی اگر ان ها را اشتباه تلفظ کنند. اما بعضی از بچه ها ترجیح می دهند کلماتی را که ممکن است در بیانشان مشکل داشته باشند، را نگویند.

 

بعضی بچه ها کلمات زیادی ( 50 یا بیشتر) را قبل از اینکه شروع به بیان گفته های دو کلمه ای کنند، بیان می کنند. اما برخی دیگر از کودکان قبل از اینکه مجموعا بتوانند 50 کلمه بگویند، عبارات اجتماعی را یاد می گیرند و به کار می برند ( مثل ممنون، الان میام، سلام بابا). در نهایت اینکه در سبک برقراری ارتباط ، تنوع وجود دارد و در نتیجه غیرممکن یا سخت است که دقیقا تعیین کنیم برای هر کودکی چه چیزی اتفاق می افتد. انچه مهم است این است که رشد زبان کودکان باید با ثبات باشد، یعنی اول اینکه در مقایسه با اغلب همسالانشان عقب تر نباشند و دوم اینکه در طول زمان و دوران کودکی ( تولد تا رسیدن به پیش دبستانی) رشد ان رو به جلو و با سرعت متناسب صورت بگیرد.

 

در زیر رشد مهارت های گفتار و زبان کودکان از تولد تا 2 سالگی اورده شده است . همچنین نشانه های خطر برای تاخیر در رشد گفتار و زبان ذکر شده است، در چنین شرایطی لازم است والدین به متخصص گفتاردرمانی مراجعه مشاوره یا درمان های لازم را دریافت کنند.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

 

تولد تا 6 ماهگی

 • به طور مکرر بغبغو و غرغر می کند و صدا سازی های خوشایند و لذت بخش تولید می کند .
 • از گریه های متفاوت برای بیان نیاز های مختلف استفاده می کند .
 • وقتی با او صحبت می شود لبخند می زند .
 • بین صدای افراد تمایز قایل می شود .
 • به گفتار گوش می دهد .
 • هنگام غان و غون، از واج های / m / ، / p / ، / b / استفاده می کند .
 • از صداهای گفتاری یا اشارات برای خواسته ها استفاده می کند .
 • نسبت به نه و تغییر تن صدا واکنش نشان می دهد.

نشانه های خطر

 • به صداها واکنش نشان نمی دهد ( مثلا نگاهش را خیره نمی کند، سرش را نمی چرخاند و به دنبال صدا نمی گردد).
 • از 4 تا 6 ماهگی وقتی با او صحبت می کنید، به صورتتان توجهی نشان نمی دهد، تلاش نمی کند پاسخ شما را بدهد و نمی خندد.
 • گریه های او در زمان گرسنگی و خواب با هم تفاوتی ندارند.

 

در ادامه:7-12 ماهگی

لیزر مو

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی
مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه