رشد مغز در کودکان

رشد مغز

آیا می دانید که اگرچه بسیاری از سلول های مغز قبل از تولد تشکیل می شوداما ارتباط میان این سلولها، تا زمان طفولیت و کودکی شکل نیافته است؟

یا اینکه مغز کودکان 3 ساله دو برابر فعالتر از مغز بزرگسالان می باشد؟اگر نمیدانستی، احساس بدی نداشته باش، شما تنها نیستی.حقیقت این است که مغز کودکان نسبت به محیط پیرامون بسیار حساس می باشد.

شما به عنوان ، والدین کودک با استفاده از شیوه های مختلف می توانید به رشد مغزکودکتان کمک کنید.

رشد مغز

تا زمانی که در مورد رشد مغز اطلاعات کمی داشتیم ، اغلب فکر می کردیم که کودکان با مغز کاملاً رشد یافته به دنیا می آیند و این پایان داستان می شد.

پس از تعدادی بررسی، دانشمندان  بیشتر به این نتیجه رسیدند که مغز کودک به طور کامل رشد نیافته است بلکه تنها به جهت ژنتیکی سازماندهی شده است.

امروزه تحقیقات، حاکی از این است که هرچند سلولها ی مغز نوزاد قبل از تولد به طور کامل رشد یافته است، اما ارتباط بین سلولها بر اثر تجربه از محیط پیرامون کودک شکل می گیرد. بسیاری از پیشرفت ها و رشد مغز در دوران کودکی اتفاق می افتد.

کودک با تجربیاتی از طریق حواس پنجگانه کسب می کند با محیط پیرامون ارتباط می گیرد.وقتی این حواس در کودکان رشد و تقویت شود ، بیشتر به اکتشاف محیط و جهان اطراف می پردازند و با هر علم و آگاهی جدیدی که به کودک  اضافه می شود ارتباط بین سلولی در مغز بیشتر و بیشتر می شود.

انواع رشد مغز

رشد مغز به شکلی نامنظم صورت می پذیرد، یعنی رشد در بخش های مختلف مغز( مهارت های متفاوت) و با میزان  و در زمان های  متفاوتی اتفاق می افتد.

 بخش های مختلفی از رشد مغز عبارت است از:

● رشد دیداری و شنیداری – رشد حواس بینایی و شنوایی

برای افزایش رشد و پیشرفت کودک در این زمینه، والدین با اطمینان حاصل کنند که کودک خود را به اندازه کافی در معرض انواع رنگها،شکل ها و صدا ها قرار داده اند.

● توسعه زبان – رشد مهارت های کلامی و صحبت کردن

والدین به منظور کمک به تکمیل و تحکیم رشد کودک در این زمینه ، با کودک خود خیلی صحبت کنند و برای او کتاب بخوانند با هم شعر و آواز بخوانند و مواقعی که کودک مهارت زبانی خاصی از خود بروز می دهند او را تشویق کنند.

● رشد فیزیکی و حرکتی- رشد کنترل عضلات

تشویق مهارتهای حرکتی درشت ( به طور عمده استفاده از بازو ها و پاها) و مهارتهای حرکتی ظریف ( به طور عمده استفاده از دست ها و انگشتان دست و پا) مد نظر می باشد. رشد هماهنگی نیز در زمره ی این گروه می باشد، والدین باید به فرزندان خود فرصت شرکت در بازیها و ورزش های مختلف برای هماهنگی بین اعضای بدن را فراهم کنند.

● رشد اجتماعی و عاطفی – رشد احساسات و مهارت های اجتماعی مد نظر می باشد

 والدین باید یک محیط گرم و دوست داشتنی را برای فرزندان خود فراهم کنند به طوری که احساساتی مانند عشق و اعتماد،امنیت، وفاداری و همدلی را در آنها ایجاد و تقویت کنند و همچنین به آنها اجازه و فرصت شرکت در محافل اجتماعی را فراهم کنند تا بتوانند این مهارتها را به اشترک بگذارند و بیشتر در این مهارتها رشد کنند.

والدین به عنوان آموزگاران اولیه ی کودک نقش زیادی در رشد مغز و  مهارت های مختلف دارند. با قرار دادن کودک در معرض محرک های متفاوت و شناخت تمرین های لازم برای رشد کودک در بخش های مختلف، می توانند ابزار رشد همه جانبه ی کودک را فراهم کنند.

منبع:     http://www.kidsdevelopment.co.uk/BrainDevelopmentYoungChildren.html

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه