خانه / تغذیه / راهکارهایی برای کمک به کمتر غذا خوردن

راهکارهایی برای کمک به کمتر غذا خوردن

 

راهنمایی کم غذا خوردن

_ مشخص کنید که به چه مقدار مواد غذایی نیاز دارید. اکثر ما گاهی اوقات از زیاد خوردن لذت می بریم در حالی که واقعاً گرسنه نیستیم. سعی کنید این عادت را ترک کنید.

 

_ غذا را به مقدار کمتر سرو کنید. اینکار یک ایده ی ساده است. بسیاری از ما به خوردن ادامه می دهیم چون هنوز غذا در بشقاب مان باقی مانده است. اغلب ناخودآگاه این کار را  انجام می دهیم. اگر مقدار کمتری غذا سرو کنید یا سفارش دهید، غذای کمتری نیز خواهید خورد.

_  زمانی معین برای  غذا خوردن  تنظیم کنید. اکثر مردم در ساعت های خاصی از روز احساس گرسنگی می کنند. مهم نیست چه چیزی یا چه مقدار می خورند، هنوز هم در آن ساعات گرسنه می شوند. سعی کنید در آن زمان ها غذا بخورید یا اینکه بیشتر از مقداری که می توانید غذا نخورید. همچنین اگر گرسنه نیستید میان وعده نخورید؛ گاهی اوقات خوردن یک میان وعده برای یک وعده غذایی کار بهتری است.

_ سعی کنید روی کالری های مصرفی روزانه خود در صبحانه و ناهار دقت کنید، در طول روز بدن از منابع  زیادی استفاده می کند و بیشتر مواد غذایی ای که مصرف می شود تا شب سوزانده می شود. ناهار را بیشتر بخورید تا در زمان شام احساس نیمه پری داشته باشید.در میان سه وعده غذای، شام کمتر نیاز به مواد غذایی پر کالری حتیاج دارد. چون بدن در هنگام خواب به انرژی زیادی نیاز ندارد.

_ از خوردن تنقلات در شب خودداری کنید. چراکه کالری آنها هرگز سوزانده نمی شود. اگر واقعاً نیاز دارید، یک تکه میوه یا بهتر از آن چند لیوان آب بخورید.

_ غذا را خوب بجوید. این کار کمک می کند تا شما به مدت طولانی تری از غذا لذت ببریدو حتی اگر مقدار کمتری غذا می خورید، مزه غذاها را بهتر حس می کنید و به سوخت و ساز بهتر مواد غذایی و هضم آسان تر آن کمک می کنید. سوخت و ساز سریع تر به بدن اجازه می دهد که مواد مغذی تر را جذب کند و چربی کمتری ذخیره کند.

_ به آن چه که می خورید فکر کنید. این بدان معنا نیست که مقدار دقیق کالری ها و کربوهیدرات هایی که در طول روز می خورید را تعیین کنید. بلکه به این معنی است که آگاه باشید که یک چیز برگر به اندازه یک سیب ارزش غذایی ندارد.

_ تا آنجا که ممکن است، مقدار زیادی سبزیجات بخورید که بیشتر از وعده اصلی معده تان را پر می کنند و سالم تر نیز می باشد، بهتر است از سس یا چاشنی های سنگین استفاده نکنید.

_  با خودتان صادق باشید و فقط زمانی که گرسنه هستید غذا بخورید تا هنگام غذا خوردن، بدون احساس گناه از آن لذت ببرید.

_ غذا خوردن خود را محدود نکنید. به خاطر داشته باشید که بدن طبیعتاً نمی تواند و نمی خواهد به سرعت وزن از دست بدهد (یا اضافه کند) تغییر ناگهانی وزن عواقبی دارد! بنابراین در حال حاضر می توانید از خوردن شکلات یا یک تکه کیک لذت ببرید! اما زیاده روی نکنید.

_ سعی کنید در هر وعده غذایی، بعضی عادتهایتان را هر چقدر کوچک ترک کنید. بسیاری از ما عادت داریم که حتی زمانی که  احساس سیری می کنیم،  غذای خود را دور نمی ریزیم و کامل آن را می خوریم. در هر وعده غذایی این عادت هایتان را ترک کنید.

_ به خاطر بسپارید که چرا می خواهید کمتر غذا بخورید و به خودتان دلایل انجام آن را یاد آوری کنید.

_ قبل از غذا خوردن یک لیوان آب بنوشید یا یک بشقاب سوپ بخورید. به این ترتیب احساس سیری می کنید و کمتر غذا می خورید.

_ در طول روز  به طور منظم سه وعده غذایی و دو میان وعده  داشته باشید. در هر وعده زیاد نخورید و مطمئن شوید که مواد غذایی سالمی می خورید. مواد غذایی که حاوی پروتئین زیادی هستند (مانند گوشت گاو و فندق) انتخاب کنید. سعی کنید مواد غذایی را که نیاز به جویدن زیاد دارند انتخاب کنید و  موادی که خوردنشان طول بکشد.

_ بعد از غذا دندان های خود را مسواک بزنید! وقتی در دهانتان احساس تمیزی کنید، دوست نخواهید داشت با خوردن چیزی این احساس را از بین ببرید.

 _ آدامس بجوید! اکثر مردم فقط چیزی برای جویدن می خواهند. آدامس ذهنتان را از خوردن دور می کند.

_ با کاری خودتان را سرگرم کنید تا در مورد خوردن فکر نکنید. خوردن برای بسیاری از مردم فقط از روی عادت است.

منبع:

wikihow

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه