خانه / آموزش روابط / ازدواج موفق / راهکارهایی برای داشتن رابطه ای بهتر با همسر خود

راهکارهایی برای داشتن رابطه ای بهتر با همسر خود

راهکارهایی برای داشتن رابطه ای بهتر با همسر خودReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 4Rating:

داشته رابطه بهتر با همسر خود

بسیاری از ما برای بهتر کردن شرایط زندگی خود به روانپزشکی و روانشناسی روی می آوریم. استراتژی های ثابت شده روانشناسی وجود دارد که به ما کمک می کند تا بتوانیم عشق خود را بهتر سازیم. در ادامه به 5 استراتژی مهم و روانشناسی مربوط به آنها اشاره می کنیم:

  1. تاثیر انتظارات

یکی از مواردی که در روانشناسی بسیار مورد تحقیق قرار گرفت اثر انتظار می باشد. روانشناسان معتقدند که داشتن انتظار مثبت از فرد مقابل می تواند بر روی رفتارهای هر دو طرف تاثیر خوبی داشته باشد. به این شکل هر دو نفر به یکدیگر نشان می دهند که از توانایی های دیگری آگاه هستند. طی یک بررسی محققان نشان دادند معلم هایی که از دانش آموزان خود در طول مدرسه انتظار رشد فکری دارند، در واقع به دستاوردهای علمی رسیده اند، حتی اگر دانش آموزان را تصادفی انتخاب کرده باشند. علت این امر این است که معلم توجه و حمایت خود را نسبت به دانش آموزان مورد نظر بیشتر می کند تا عملکرد بهتری داشته باشند. در حقیقت عملی کردن این اعتقاد که “شریک زندگی من می تواند” باعث تشویق فرد به سمت دستاوردهای مثبت می شود.

  1. پشتیبانی اجتماعی مثبت

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده و محققان دریافتند که حمایت های مثبت از فردی که دوستش دارید به وی کمک می کند تا با اضطراب خود مقابله کند. مهم ترین عامل اجتناب از منفی نگری است – بیان عباراتی مانند: “من که گفتم این اتفاق میفته” یا داشتن رفتارهای سرزنشانه و تنبیهی. بهتر است حامی مثبت اندیش باشید و بیشتر گوش دهید تا حرف بزنید. اگر همسر شما در درجه اول نیاز دارد به حرف هایش گوش دهید و درکش کنید، بهتر است با وی همدل باشید. اگر حل مشکلات نیاز به درجه بندی دارد، سعی کنید در این راه کمک کنید. سعی کنید آن چیزی باشید که همسرتان نیاز دارد و در زمان مناسب در کنارش باشید. اگر مسئله مبهمی در این باره وجود دارد، بپرسید و ابهامات را برطرف کنید.

  1. چارچوب سازی شناختی

زمانی که همسرتان دچار مشکل شده و فقط منفی نگری می کند – بیماری، بدشانسی و برخی عوامل استرس زا در محل کار – سعی کنید راه های جایگزینی به وی نشان دهید تا بتواند مثبت فکر کند. این یک تکنیک اثبات شده است، در این روش سعی می کنید به پارتنر خود کمک کنید تمرکز خود را بر روی ممسائل مثبت معطوف کند.

  1. گوش دادن همدلانه

هدف از گوش دادن همدلانه این است که به همسر خود اجازه دهید احساسات، افکار، نگرانی ها، اضطراب ها و مشکلات خود را افشا کند و نقش شما در این میان این است که با دقت و همدلی به وی گوش دهید. یکی از مشکلات مربوط به این روش این است که اکثر ما تمایل به صحبت کردن و بیان اعتقاد خود داریم و یا پیشنهادی بدهیم، اما آنچه مهم است این است که به صحبت های پارتنر خود با دقت گوش دهیم و سعی کنیم عواطف وی را درک کنیم. گوش دادن همدلانه به همسر شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشد، باعث کاهش اضطراب وی می شود و به وی احساس امنیت می دهد. مانند دیگر روش ها، گوش دادن همدلانه هم باید بهبود پیدا کند.

  1. توجه مثبت و بدون قید و شرط

این تکنیک در حقیقت پذیرش و حمایت از فرد مورد علاقه خود، بدون توجه به آنچه وی انجام داده و یا بیان کرده، می باشد. مانند گوش دادن همدلانه، توجه مثبت بی قید و شرط نیاز به تمرین و صبر دارد. در این روش لازم است عقاید و احساسات خود را تا مدتی در حالت تعلیق نگه دارید و فقط به احساسات فرد مقابل خود اهمیت دهید. به مرور زمان که ثابت می شود احساسات شما در مورد عقاید و عواطف فرد مقابل مثبت است، احساس بهتری بین هر دو طرف به وجود خواهد آمد.

ارائه خدمات مشاوره قبل از ازدواج و بررسی شخصیت از طریق آزمون در مرکز روانشناختی رستا(آلومینا در کرج)

منبع:

https://www.psychologytoday.com/blog/cutting-edge-leadership/201501/5-ways-make-your-partner-better-person

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - راهکارهایی برای داشتن رابطه ای بهتر با همسر خود

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه