خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / راهکارهایی برای حفظ بهداشت دهان و دندان کودکان

راهکارهایی برای حفظ بهداشت دهان و دندان کودکان

راهکارهایی برای حفظ بهداشت دهان و دندان کودکانReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 9Rating:

راهکارهایی برای بهداشت دهان و دندان کودکان

کودک شما چه زمانی باید مسواک زدن را شروع کند؟ به محض اینکه دندانها ظاهر می شوند. حتی قبل ازاینکه دندانهای کودک شما نمایان شود، باید با یک حوله ی نرم و مرطوب لثه های او را پاک کنید.  پوسیدگی دندان ،اگرچه تا حد زیادی ، با مراقبت های خوب قابل پیشگیری است- با این حال یکی از شایعترین بیماریهای مزمن کودکان 6 تا 11 ساله و نوجوانان سنین 12 تا 19 سال می باشد. بیش از 40% بچه های مهد کودکی با حفره های دندانی مواجه هستند.

بی توجهی به دندانهای کودک تنها اشتباه پدر و مادر ها نمی باشد. اما در اینجا در این زمینه راهکارهایی ارائه می شود.

 شروع زود هنگام

در اولین سالگرد تولد  کودکتان  باید او را پیش دندان پزشک ببرید. پیشگیریهای مراقبتی اولیه موجب صرفه جویی درازمدت در پول شما خواهد شد.

آموزش عادات خوب

قبل از اینکه کودک حتی دندان در بیاورد برای او مسواک بخرید و به آرامی لثه های او را با یک حوله ی نرم و تمیز پاک کنید.  بعد از اینکه کودک دندان در آورد سعی کنید دو بار در روز صبح و شب با او مسواک بزنید. حتماً از خمیر دندان مخصوص کودکان استفاده کنید.

بعد از اینکه دندانها را مسواک کردید، باید به او یاد آوری کنید که نباید غذا و آب میوه بخورد تا صبح فردا، البته می تواند آب بخورد.

دندانپزشک ممکن است استفاده از دهان شویه را نیز توصیه کند. البته حتماً زمانی از دهان شویه استفاده کنید که کودک شما یاد گرفته است که دهانشویه یک ماده شوینده است نه نوشیدنی و باید آن را تف کند.

بچه ها دوست دارند خودشان مسواک بزنند، بنابراین سعی نکنید مسواک را از آنها بگیرید و برای او انجام دهید.فقط کنار او باشید  تا مسواک زدن شما را نگاه گند و یاد بگیرد فقط ایرادات او را یاد آوری کنید.

او را در خرید مسواک و خمیر دندان برای خودش دخالت دهید و اجزه بدهید خودش انتخاب کند. برای انتخاب بهتر می توانید او را راهنمائی کنید.

از بطری های حاوی مواد موثر در پوسیدگی دندان اجتناب کنید.

آیا کودک شما عادت دارد وقتی که می خوابد بطری آب میوه یا نوشیدنی های شیرین  را در کنار خود داشته باشد تا در خلال خواب بخورد؟ باید توجه داشته باشید که مواد شیرین به دندان می چسبند و را هی برای تغذیه باکتریها فراهم می کنند و این نیز می تواند سبب پوسیدگی دندان شود. اگر کودک نصف شب تشنه می شود حتماً فقط بطری حاوی آب خالی به او بدهید.

مصرف شربت  و آب میوه در طول روز

بسیاری از والدین فکر می کنند که شربت و آب میوه  انتخابی مناسب برای برطرف کردن تشنگی روزانه می باشند اما این چنین نیست.  چاقی و پوسیدگی دندان کودکان با مصرف آب میوه مرتبط است. آب میوه خوردن کودکان در روز را به چهار اونس آب میوه 100% خالص محدود کنید.در وعده های غذایی نیز نوشیدنیهای شیرین  را نیز محدود کنید. آب بهترین درمان می باشد.

در این مورد می توانید از فنجان مدرسه یا قمقمه کوچک استفاه کنید،بچه ها این قمقمه ها را دوست دارند و تمام طول روز همراه خود می برند، این کار کمک می کند تا مصرف شربت آنها از یک بطری در روز به یک فنجان کاهش یابد.

استفاده از چارت مسواک زدن دندان

اگر کودک شما علاقه ای به مسواک زدن نشان نمی دهد، باید او را علاقه مند کنید، چگونه؟ می توانید او را به این کار تشویق کنید.

با استفاده از جدول مسواک زدن، هم کمک می کنید تا او روند رفتار مسواک زدن خود را مشاهده کند هم او می داند که مثلاً اگر در هفته 6 بار مسواک بزند می تواند جایزه بگیرد.

جایزه کودک را از موارد ساده از قبیل پارک رفتن، بازی با او، کارتون تماشا کردن و … تعیین کنید تا بتوانید با پیشرفت او جایزه های دیگری که برای شما نیز اذیت کننده و سنگین نباشد تعیین کنید.

راهکارهایی برای بهداشت دهان و دندن کودکان

شیوه استفاده از جدول: برای کودک خیلی روشن توضیح دهید که این جدول به منظور مشاهده روند مسواک زدن او تهیه شده است. بگویید که انتظار دارید در هفته ی اول حداقل 6 بار مسواک زده باشد، جایزه او را تعیین کرده و زیر همان جدول یادداشت کنید. فراموش نکنید، اگر انتظار شما را بر آورده کرد دقیقاً همان جایزه را برایش تهیه کنید، و اگر نتیجه ای که می خواستید نگرفتید به هیچ وجه و هیچ وقت مگر تا زمانی که انتظار شما را برآورده کند برایش تهیه نکنید.

می توانید برای پایان چهار هفته نیز یک جایزه بزرگتر با مشورت خود کودک تعیین نمائید.

فراموش نکنید، نمی توانید درحالی که خودتان مسواک نمی زنید او را به این رفتار مجبور کنید. خود شما نیز دوست ندارید شما را مجبور به انجام کاری کنند، پس مشوق او باشید نه رئیس او.

 لعیا عباسی اصل – کارشناس ارشد علوم تربیتی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه