خانه / زندگی سالم / سلامتی و رشد کودکان / راهکارهایی برای بهتر غذا خوردن کودکان

راهکارهایی برای بهتر غذا خوردن کودکان

رواشهایی بهتر غذا خوردن
1)    برنامه ی غذایی تنظیم کنید. کودکان روزانه هر 3 یا 4 ساعت یک بار نیاز به غذا خوردن دارند،3 وعده غذا، دو میان وعده و مقدار زیادی مایعات. اگر شما برای این مقدار برنامه ریزی کنید، رژیم غذایی کودک متعادل تر می شود و کمتر بدخو خواهد بود، زیرا هیچ وقت به شدت گرسنه نمی شود.

2)    سعی کنید منوی غذا ی متنوع تهیه کنید. مثلاً برای وعده ی نهار شنبه: کتلت یا ماکارونی.اجازه دهید تا همه انتخاب کنند چه غذایی  می خواهند، نگران نباشید اغلب بچه ها از پدر و مادر خود تقلید می کنند و غذایی را انتخاب می کنند که دیگران نیز می خواهند.

3)    کم کم غذاهای جدید ی وارد منوی غذای خود کنید. گاهی کودکان غذاهایی را نمی خورند و به برخی میوه جات و سبزیجات میلی نشان نمی دهند. به ویژگی سنی کودکان دقت کنید کودکی ممکن است  در سنی باشد که کسی را قهرامان زندگی خود بداند، مثال: «آرتین اصلاً نخود فرنگی  نمی خورد و به رونالدو خیلی علاقه دارد و دوست دارد مثل او فوتبالیست خوبی باشد» شما می توانید به او بگویید که در روزنامه خوانده اید او در برنامه ی غذایی خود نخود فرنگی، موز و … را می گنجاند.

4)    دقت کنید که کودکان مواد غذایی که دوست ندارد به چه نحوی در غذا استفاده می کنید، می خورند. مثلاً برخی کودکان سبزی نمی خورند اما وقتی در پیتزا رنده می کنید می خورند، سعی کنید آرام  آرام و با تکه های کوچک سبزیجات یا مواد غذایی که دوست ندارند را وارد وعده ی غذایی کنید.

5)    بچه ها ممکن است شیر یا سویا را دوست نداشته باشند، شما می توانید این مواد یا مواد دیگر را به شکل میکس شده به کودک بدهید، یعنی به نحوی که پیدا نباشید این غذا از ترکیب چه موادی درست شده است.

6)    سعی کنید غذا را برای کودک لذت بخش کنید، شما با استفاده از ایده های بامزه و خلاقانه می توانید میل کودک به بخی مواد غذایی را تحریک کنید. حتی می توانید اسم های بامزه و احمقانه برای غذاهای خود انتخاب کنید مثل: دایناسور، درخت و …

7)    خرید تنقلات و آوردن به خانه را کاهش دهید. برخی از والدین برای اینکه کودک در خانه گریه نکند مقدار زیادی تنقلات می خرند و در خانه آماده می گذارند تاهر زمان که کودک خواست سریع به او بدهند، این کار بسیار اشتباه است، کودک اگر بداند در خانه تنقلات وجود دارد قطعاً به خوردن آنها تمایل نشان خواهد داد و برای وعده های اصلی گرسنه نخواهد بود تا غذا بخورد.

8)    کودکان در روند تهیه ی غذا درگیر کنید، برای بیشتر شما مادران پیش آمده است که کودک هنگام تهیه غذا کنار شما نشسته است و حتی برای کمک داوطلب شده است، حتماً اجازه بدهید کارهای ساده را آنها انجام دهند.

9)    وعده های غذایی را با یک رویداد لذت بخش همزمان کنید، مثلاً  کودک تلویزیون تماشا می کند و همزمان نیز گرسنه است سعی کنید به او آجیل بدهید یا بستنی گردویی و …

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه