خانه / روانشناسی / ذهن آگاهی(Mindfulness) و درمان آسیب( تروما)

ذهن آگاهی(Mindfulness) و درمان آسیب( تروما)

ذهن آگاهی

افرادی که اتفاقات آسیب زایی را تجربه می کنند اغلب گرفتار استرس، اضطراب و افسردگی می شوند. عواقب آسیب می تواند برای هفته ها ، ماه ها و یا سال ها طول بکشد. با درمان تروما ، تا حد زیادی می توان  طول مدت این علائم را کاهش داد.

برخی از ویژگی های مشترک در تروما، مشکل در تمرکز، هجوم افکار مزاحم ومرور لحظات و وقایع آسیب زا می باشد.

یکی از مولفه هایی که برای درمان مراجعانی با این مشکل، موثر به نظر می رسد ذهن آگاهی (Mindfulness)  میباشد.

مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی، معمولاً برای درمان در بسیاری از بخش های مربوط به سلامت روانی و مسائل پزشکی، از جمله (البته نه فقط این موارد) استرس، اضطراب و افسردگی استفاده می شود (کولن،2011).

 یک تعریف از ذهن آگاهی(Mindfulness)، «توجه به روشی خاص: بر روی هدف حاضر، بدون قضاوت در مورد آن »می باشد. (کابات زین1994).

با استفاده از تمرین ذهن آگاهی به حال حاضر،تمرکز مراجعان بهبود می یابد و استرس و اضطراب آنها کاهش می یابد، بینش آنها افزایش می یابد که می تواند به کاهش افسردگی در آنها کمک کند.

گاهی اوقات افکاری به شخص هجوم می آورد،که می تواند زنجیره ای از واکنش های مرتبط با افکار و عواطف را ایجاد کند. این فرایند غیر معمول نیست و نه فقط برای کسانی که یک رویداد آسیب زا را تجربه کرده اند بلکه  ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد. با این حال ، برای فردی که دچار آسیب های روانی می باشد ، این فرایند هجوم افکار و واکنش های زنجیره ای افکار مضطرب و احساسات شدید میتواند نسبت به قبل از تروما شدیدتر و طولانی تر باشد. که اگر ادامه پیدا کند می تواند به یک الگوی فکر منفی تبدیل شود و اضطراب و افسردگی شدید را به همراه داشته باشد.

در این حالت اغلب افکاری از این قبیل که در گذشته چه شده است و در آینده ممکن است چه اتفاقی بیافتد،به فرد هجوم می آورد. ذهن آگاهی، روشی است که بر اساس توجه به حال پایه ریزی شده است ومی تواند به فرد برای تغییر مسیر از تولید افکار منفی و مقابله با استرس و اضطراب و افسردگی کمک کند.

ذهن آگاهی به طرق مختلفی میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. یک تمرین ذهن آگاهی که می تواند موثر باشد: در نظر گرفتن زمانی برای توجه به یک موضوع یا شیء خاص است.

برای شروع یک شیء را انتخاب کرده و از مراجع می خواهیم تا بر روی آن تمرکز کند و از همه حواس خود برای توصیف شیء استفاده کند و جنبه های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهد. مانند شکل،رنگ و هر چیز دیگری که از آن شیء برداشت می کند. مدت زمان 5 تا 10 دقیقه ای برای این کار او در نظر گرفته می شود.بعد از اینکه تمرین تمام شد با او در مورد چیزی که تجربه کرده است صحبت می کنیم، اگر او به نکاتی توجه کرده بود که قبلاً حواسش به آنها نبوده.یعنی در طول این تمرین این اتفاق افتاده است.

این مهم است که به مراجعان تأکید کنیم که آنها هنوز هم ممکن است بتوانند در جریان هجوم افکار تمرینات ذهن آگاهی را انجام دهند. وظیفه ی ما از بین بردن این افکار نیست، اما شناختن افکاری که هجوم می آورند و توجه و تمرکز دوباره بر روی شیء یا هر  چیز دیگری،چیزی است که خود فرد انتخاب می کند به کدام توجه کند. ما باید فرد را به توجه وتمرکز روی اشیاء و موضوعات دیگر ،زمانی که افکار منفی و مزاحم  به سراغشان می آید،در طول تمرینات کوتاه مدت تشویق کنیم.

این تنها یکی از روشهای زیاد ذهن آگاهی بود.اطلاعات زیادی برای استفاده پزشکان از ذهن آگاهی و انجام مداخلات خاص برای مراجعان وجود دارد.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه