خانه / روانشناسی / ذهن آگاهی(Mindfulness) و درمان آسیب( تروما)

ذهن آگاهی(Mindfulness) و درمان آسیب( تروما)

ذهن آگاهی(Mindfulness) و درمان آسیب( تروما)Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 19Rating:

ذهن آگاهی

افرادی که اتفاقات آسیب زایی را تجربه می کنند اغلب گرفتار استرس، اضطراب و افسردگی می شوند. عواقب آسیب می تواند برای هفته ها ، ماه ها و یا سال ها طول بکشد. با درمان تروما ، تا حد زیادی می توان  طول مدت این علائم را کاهش داد.

برخی از ویژگی های مشترک در تروما، مشکل در تمرکز، هجوم افکار مزاحم ومرور لحظات و وقایع آسیب زا می باشد.

یکی از مولفه هایی که برای درمان مراجعانی با این مشکل، موثر به نظر می رسد ذهن آگاهی (Mindfulness)  میباشد.

مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی، معمولاً برای درمان در بسیاری از بخش های مربوط به سلامت روانی و مسائل پزشکی، از جمله (البته نه فقط این موارد) استرس، اضطراب و افسردگی استفاده می شود (کولن،2011).

 یک تعریف از ذهن آگاهی(Mindfulness)، «توجه به روشی خاص: بر روی هدف حاضر، بدون قضاوت در مورد آن »می باشد. (کابات زین1994).

با استفاده از تمرین ذهن آگاهی به حال حاضر،تمرکز مراجعان بهبود می یابد و استرس و اضطراب آنها کاهش می یابد، بینش آنها افزایش می یابد که می تواند به کاهش افسردگی در آنها کمک کند.

گاهی اوقات افکاری به شخص هجوم می آورد،که می تواند زنجیره ای از واکنش های مرتبط با افکار و عواطف را ایجاد کند. این فرایند غیر معمول نیست و نه فقط برای کسانی که یک رویداد آسیب زا را تجربه کرده اند بلکه  ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد. با این حال ، برای فردی که دچار آسیب های روانی می باشد ، این فرایند هجوم افکار و واکنش های زنجیره ای افکار مضطرب و احساسات شدید میتواند نسبت به قبل از تروما شدیدتر و طولانی تر باشد. که اگر ادامه پیدا کند می تواند به یک الگوی فکر منفی تبدیل شود و اضطراب و افسردگی شدید را به همراه داشته باشد.

در این حالت اغلب افکاری از این قبیل که در گذشته چه شده است و در آینده ممکن است چه اتفاقی بیافتد،به فرد هجوم می آورد. ذهن آگاهی، روشی است که بر اساس توجه به حال پایه ریزی شده است ومی تواند به فرد برای تغییر مسیر از تولید افکار منفی و مقابله با استرس و اضطراب و افسردگی کمک کند.

ذهن آگاهی به طرق مختلفی میتواند مورد استفاده قرار بگیرد. یک تمرین ذهن آگاهی که می تواند موثر باشد: در نظر گرفتن زمانی برای توجه به یک موضوع یا شیء خاص است.

برای شروع یک شیء را انتخاب کرده و از مراجع می خواهیم تا بر روی آن تمرکز کند و از همه حواس خود برای توصیف شیء استفاده کند و جنبه های مختلف آن را مورد بررسی قرار دهد. مانند شکل،رنگ و هر چیز دیگری که از آن شیء برداشت می کند. مدت زمان 5 تا 10 دقیقه ای برای این کار او در نظر گرفته می شود.بعد از اینکه تمرین تمام شد با او در مورد چیزی که تجربه کرده است صحبت می کنیم، اگر او به نکاتی توجه کرده بود که قبلاً حواسش به آنها نبوده.یعنی در طول این تمرین این اتفاق افتاده است.

این مهم است که به مراجعان تأکید کنیم که آنها هنوز هم ممکن است بتوانند در جریان هجوم افکار تمرینات ذهن آگاهی را انجام دهند. وظیفه ی ما از بین بردن این افکار نیست، اما شناختن افکاری که هجوم می آورند و توجه و تمرکز دوباره بر روی شیء یا هر  چیز دیگری،چیزی است که خود فرد انتخاب می کند به کدام توجه کند. ما باید فرد را به توجه وتمرکز روی اشیاء و موضوعات دیگر ،زمانی که افکار منفی و مزاحم  به سراغشان می آید،در طول تمرینات کوتاه مدت تشویق کنیم.

این تنها یکی از روشهای زیاد ذهن آگاهی بود.اطلاعات زیادی برای استفاده پزشکان از ذهن آگاهی و انجام مداخلات خاص برای مراجعان وجود دارد.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

2 نظر

  1. باسلام من فرهاد فراهانی هستم سن من بنجاه سال هست وباز نشته هستم ومجرد زندگی میکنم وکلا ازدواج نکردم وشغل دیگر من مکانیک اتومبیل هستم مدت سه ماهی هست که من احساس میکنم از نظر اخلاقی تغییر کردم یعنی اینکه خیلی بی حوصله وحساس شدم طوری که یک سریال یا بک فیلم در تلوزیون می بینم زودتر از کارگردان اشکم سرازیر میشه خلاصه قبلا خیلی مسافرت دوست داشتم ومیرفتم تمام کشور ایران سفر کردم دیگه کاملا اشباح شدم ازسفر کردن دیگه میلی به مالو دنیا ندارم احساس میکنم که بوچی وبیکسی میکنم طوری من ماشینم را خیلی دوست داشتم ولی فعلا علاقع به هیچ چیزی ندارم بیخوابی استرس هر ان فکر میکنم وقتی که میخوام بخوابم با نگرانی وترس میترسم بمیرم حالا بظر شما من افسردگی گرفتم قبلا سیگار وبصورت تفریحی تریاک میکشیدم ولی مدت شش ماهی هست که هیچ نوع مواد دودی استفاده نکردم حالا شما نظر بدین ایا من افسرده هستم خواهشن راهنمایی کنید با تشکر از شما

    • دپارتمان ارجاع تخصصی و سوالات

      سلام، دوست گرامی برای بررسی این موضوع نیاز به صحبت با شما و جلسات مشاوره و روانکاوی وجود دارد. صرفا با این اطلاعات نمی توان به طور قطع گفت چه اختلالی و با چه شدت وجود دارد. توصیه می کنیم برای بررسی این موضوع و جلوگیری از شدت آن با روانشناس صحبت کنید. در صورت تمایل می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران تایم مشاوره هماهنگ نمایند. امیدواریم به زودی نشاط و انگیزه مثبت در زندگی را بازیابید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه