خانه / روانشناسی / روانشناسی رفتار / دوست داری سیگارتو ترک کنی ! زیاد پرخوری میکنی ! پس چرا این عادات رو ترک نمی کنی؟

دوست داری سیگارتو ترک کنی ! زیاد پرخوری میکنی ! پس چرا این عادات رو ترک نمی کنی؟

عادات بد

اگر می دانید که سیگار کشیدن برای شما ضرر دارد پس چرا سیگار میکشید؟

اگر همه می گویند که چه اندام نامتناسبی داری پس چرا از همین امروز شروع به رژیم غذایی مناسب نمی کنی؟

خیلی از ماها با وجود اینکه می دانیم بعضی از کارها بد است باز هم  عادت های بد را تکرار می کنیم ، دانشمندان به دنبال پاسخ به این سوال هستند که وقتی عادات بد شکل میگیرند چرا سخت ترک میشوند؟

عادات ممکن است از تکرار شکل بگیرند.آنها بخش طبیعی زندگی هستند و اغلب مفید هستند. ولکوو می گوید:” ما هر روز صبح بیدار می شویم، دوش می گیریم، موهایمان را شانه می کنیم و دندانهایمان را مسواک می کنیم بدون اینکه از آن آگاه باشیم”. ما می توانیم در مسیرهای آشنا با سیستم کنترل اتوماتیک مغزی رانندگی کنیم ، بدون اینکه واقعاً درباره مسیرها بیندیشیم در واقع این همان افکار ناهوشیار ما هستند.

عادات همچنین ممکن است بر اثررویدادهای خوب یا لذت بخش، مراکز پاداش مغزی را برانگیزند، ایجاد شوند . این حالت می تواند بالقوه عادات مضری  مانند: اختلال در خوردن وسوء مصرف الکل یا مواد ، سیگار کشیدن، قمار بازی و حتی استفاده وسواسی از کامپیوتر و رسانه های اجتماعی را نیز تحت کنترل بگیرد.

دکترراسل پولدراک نوروبیولوژیست در دانشگاه تکزاس آستین می گوید:”تشکیلات کلی که بوسیله آنها ما دو نوع عادات را شکل می دهیم، مشابه هستند ، خواه  عادتی به زیادخوری یا عادتی برای رفتن سر کار بدون تفکر واقعی به جزئیات باشد.”  هر دو نوع عادات برپایه مکانیزم های مغزی مشابهی استوار هستند ولی با یک تفاوت:که ترک عادات لذت بخش کمی سخت تر است.رفتارهای لذت بخش باعث ترشح ماده شیمیایی بنام دوپامین در بدن میشود و وقتی کاری را بارها وبارها انجام دهید عادات در شما قوی شده و این ماده ترشح میشود اما بعد از مدتی که نخواهید آن را انجام دهید دوپامین هوس را در شما ایجاد می کند

خبر خوب اینست که انسانها به راحتی بنده ی عادات نیستند. ما مناطق مغزی بیشتری داریم که به ما برای انجام آنچه برای سلامتی ما بهترین است ، کمک می کنند.

پژوهش بامیستر نشان داد که پس از مقاومت موفقیت آمیز در برابر یک وسوسه ، قدرت اراده تدریجاً کاسته می شود که این مقاومت جدی در موقعیت بعدی را سخت تر می کند.او در سالهای اخیر شواهدی یافته است که تمرین تدریجی انواع مختلف خودکنترلی( مثل صاف نشستن و رعایت برنامه غذایی روزانه) تصمیم شما را قوی تر می کند.

بامیستر می گوید: “ما دریافتیم که با انجام ورزش در طول زمان می توانیم خودکنترلی خود را بهبود ببخشیم ،هر فعالیت منظم خودکنترلی، بتدریج ماهیچه ی شما را ورزیده می کند و شما را قوی تر می سازد..

یک شیوه مفید دیگر اینست که خودتان را در موقعیت وسوسه تصور کنید.

رفتارهای جایگزین می توانند با میل به تکرار رفتار مصرف دارو مقابله کنند.

چیز دیگری که عادات را خیلی سخت متوقف می کند  این است که جایگزینی عادتی که در ابتدا یادگرفته شده  با عادتی جدید، رفتار اولیه را پاک نمی کند.بلکه هر دو در ذهن شما می مانند. اما می توانید قدمهایی برای قوی کردن رفتار جدید و خاموش کردن رفتار اصلی بردارید.در تحقیقات کنونی پولدراک و همکارانش تصویرسازی ذهنی را برای مطالعه تفاوت بین رفتارهای اولیه و رفتارهای یادگرفته شده بعدی استفاده می کنند. پولدراک می گوید:” ما علاقه مندیم راهی برای آموزش مردم درافزایش توانایی شان برای حفظ  این تغییرات رفتاری پیدا کنیم.

عادات بد به سختی تغییر می کنند و کمک  دوستان ،همکاران و خانواده را برای حمایت های بیشتر  طلب نمایید.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه