خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / دلیل بیماری های اتومبیل در کودکان چیست و چگونه می توان از بروز آن جلوگیری کرد

دلیل بیماری های اتومبیل در کودکان چیست و چگونه می توان از بروز آن جلوگیری کرد

بیماریهای ماشین در کودکان
بیماریهای اتومبیل در کودکان نوعی از بیماریهای حرکتی می باشد. بیماریهای حرکتی زمانی رخ می دهد که مغز اطلاعات متناقضی از حواس حرکتی – گوش، چشم، و اعصاب دریافت می کند.
تصور کنید که کودک در صندلی عقب بدون اینکه قادر باشد از پنجره بیرون را نگاه کند نشسته است، یا کودک بزرگتری در ماشین در حال کتاب خواندن است. گوش داخلی کودکان حرکت را احساس خواهد کرد اما چشمان و مفاصل حرکت را احساس نمی کنند. در نتیجه ممکن است ناراحتی معده، عرق سرد، خستگی، سرگیجه، از دست دادن اشتها یا استفراغ ایجاد شود.
اینکه چرا بیماری های اتومبیل بر روی برخی از کودکان نسبت به برخی دیگر بیشتر تأثیر می گذارد روشن نیست. اما کودکان سنین 2 تا 12 سال بیشتر به این مورد حساس هستند.
جلوگیری از بیماریهای خودرو در کودکان:

الف) کاهش ورودی های حسی
کودک خود را تشویق کنید به جای تمرکز بر روی کتاب، بازی و یا فیلم، مناظر بیرون ماشین را نگاه کند. یا در هنگام  سفر چرت بزند و بخوابد، سفر به هنگام خواب کودک می تواند کمک کننده باشد.

ب) به وعده های غذایی قبل از سفر دقت کنید.
قبل از سفر از دادن غذاهای ادویه دار، پر چرب و یا غذای سنگین  درست قبل ازسفر اجتناب کنید. اگر زمان سفر شما کوتاه است غذا را برای بعد از سفر بگذارید، اگر سفر شما طولانی است میان وعده ای شیرین و مطلوب یا یک نوشیدنی می تواند کمک کننده باشد.

پ) تهویه هوا
سعی کنید ماشین شما هیچ بوی نامطبوعی نداشته باشد، تهویه  مناسب هوای ماشین  و پاک نگه داشتن هوای ماشین به جلوگیری از این امر بسیار کمک خواهد کرد.

ت) حواس کودک خود را پرت کنید.
اگر می دانید کودک شما در معرض بیماری های ماشین است، موقع سفر حواس او را با حرف زدن یا آواز خواندن پرت کنید.

ث) استفاده از دارو
اگر کودک شما بیشتر از 2 سال سن دارد، با مشورت پزشک می توانید از قرص های ضد تهوع استفاده کنید.

ج)توقف ماشین و قدم زدن
اگر مشاهده کردید که کودک شما احساس ناراحتی و علائم بروز بیماری ماشین را نشان می دهد، اتومبیل را متوقف کنید و اجازه دهید کمی قدم بزند و یا اجازه دهید دراز بکشد و برای لحظاتی چشمانش را ببندد  حتی می توانید یک دستمال سرد نیز روی پیشانی او قرار دهید.
اگر با وجود این راهنمائیها هنوز این مشل را داشتید به پزشک مراجعه کنید.

منبع:

mayoclinic

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه