خانه / اختلالات روانپزشکی / در مورد دردهای جسمی با منشا روانشناختی بیشتر بدانیم

در مورد دردهای جسمی با منشا روانشناختی بیشتر بدانیم

در متن زیر توضیحاتی توسط سرکار خانم دکتر ندا فرزانه روانپزشک، در مورد بیماری که اکثرا با عنوان ” اختلال درد” شناخته میشود برای مراجعان در کلینیک که با این تشخیص تحت درمان قرار دارند و نیز سایر خوانندگان محترم  تقدیم شده است.

اختلال درد

اختلال درد

از خصوصیات “اختلال درد” وجود درد شدید در یک یا چند ناحیه از بدن هست که فرد مراجع این درد را در اکثر موارد ، خارج از کنترل  و تحمل می داند که بدون علت جسمی کافی و قابل تشخیص و مرتبط میباشد که البته معیار شدت درد از طرف بیمار است و نه روانپزشک.

مورد مهم امکان وجود اختلالات روانپزشکی افسردگی، اضطراب و گاها سوء مصرف مواد به عنوان خوددرمانی برای درمان درد میباشد  که در روند تشخیص و نیز درمان بسیار حائز اهمیت است .در مواردی که بیماریهای جسمانی علاوه بر اختلال درد نیز به صورت مستقل از وجود درد در این موارد باشد، باید به گزینه های درمانی جدی تر فکر کرد. البته آستانه تحمل فرد در مورد درد نیز موثر است.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

-از علل دخیل میتوان به موارد زیر اشاره کرد، هرچند که نگرش باید برای تشخیص اختلالات روانپزشکی به صورت چند محوری و براساس عوامل بیولوژی-روانشناختی-اجتماعی و معنوی باشد تا نتیجه بهتر درمانی را بتوان انتظار داشت:

 

ارتباط با مراکز مغزی

ارتباط با مراکز مغزی

-کمبود آندورفین ها که در تنظیم درد در بدن موثر هستند

-تغییراتی در نواحی از محل که مرتبط با حس درک درد هستند

-افرادی که در بیان احساسات خود به  صورت کلمات، توانمند نیستند و به نحوی از “زبان بدن” برای بیان احساسات خود به صورت ناخودآگاه استفاده میکنند” . در این افراد با بیان مسایل به صورت جسمانی مثل مراجعی که به من با درد های غیرقابل تحمل متناوب در شانه و شکم که سالها تحت درمان بوده و در نهایت به علت دردهای شدید شکمی تحت جرحی لاپاراتومی شکمی قرار گرفته بود، توانائی ابراز درد های روانشناختی از طریق بدن به طور ناخوداگاه شکل گرفته بود.

-از عوامل روانکاوی احتمالی دخیل میتوان به مکانیسمهای دفاعی واپس زنی یا سوگواری حل نشده و….. اشاره کرد که در این موارد روانکاوی موثر میتواند باشد.

-تقویت ناخودآگاه درد در اثرجذب شدن توجه اطرافین که البته بیماری درد با اختلال تمارض که رفتارها بر مبنا مقاصد غیر نیازهای روانشناختی است ، کاملا متفاوت است.

-از شکایات دیگر این افراد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

-کاهش انرژی

-ناتوانی در تحمل درد

-ضعف و خستگی

-ناتوانی در خوابیدن در موارد بروز درد

-عدم لذت بردن از زندگی

-پرخاشگری و تحریک پذیری

……

خستگی مزمن

-از درمانهای موثر میتوان به دارودرمانی و رواندرمانی اشاره کرد تا بتوان فرد را به زندگی فردی، اجتماعی و خانوادگی امیدوار کرد. چه بسا که دوره های درد بیمار موجب اختلالات شغلی و درگیری با همسر و فرزندان برای انجام امور معمول خانوادگی است..

در این میان ” درک شدن” بخصوص از طرف اطرافیان بسیار در روند درمان میتواند موثر باشد.

نقش تشخیص درست توسط پزشکان

نقش تشخیص درست توسط پزشکان

 

چه بسا عدم بیان این جملات که ” این دردها همه منشا خیالی دارند و یا اینکه برای جلب توجه یا زیر کار در رفتن است”، کمک زیادی در روند درمان داشته باشد . البتهاین مسئله به همکاری بین رشته ای بین متخصصان محترم رشته های مختلف که بعد از بررسی متوجه این بیماری میشوند نیاز دارد که در کشور ما با ایجاد رشته های اختلالات روان-تنی، مشاوره رابط و کلینیک درد همکاری بسیار خوبی بین رشته های مختلف وجود دارد که نیاز به آموزش به بیمار و خانواده و همراهان نیز وجود دارد.

 

لیزر مو

درباره دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر
** دکتر ندا فرزانه ** *** روانپزشک و رواندرمانگر *** * فارغ التحصیل دوره تخصصی روانپزشکی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران * دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران * عضو انجمن روانپزشكان ايران از سال 1391 * رواندرمانگر اختلالات جنسی (مشکلات میل جنسی،واژینیسموس و مشکلات روابط جنسی و زناشویی) و سایر اختلالات روانپزشکی ●●●● برای کسب نوبت ویزیت دکتر فرزانه به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید●●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه