خانه / زندگی سالم / در مورد بيماري تريکوتيلومانيا یا «وسواس کندن مو» چه میدانید؟

در مورد بيماري تريکوتيلومانيا یا «وسواس کندن مو» چه میدانید؟

 tricotillomania

بيماري «وسواس کندن مو» که اولين بار توسط يک متخصص پوست فرانسوي به نام «فرانسوا هالوپه» شرح داده شد، جزو اختلال هاي کنترل تکانه دسته بندي مي شود و عبارت است از کندن مکرر موها که مي تواند منجر به از دست دادن مقدار قابل توجهي از مو شود. به طور معمول فرد پيش از کندن مو، تنش و اجباري را براي انجام اين کار در خود احساس مي کند، بنابراين مبادرت به اين عمل مي نمايد. سپس حالتي از رضايت وآرامش موقت را تجربه مي کند. پس از مدت کوتاهي اين چرخه، بار ديگر آغاز مي شود و بدين ترتيب، شخص مکرراً موهاي خود را مي کند. در بسياري از موارد قبل از کندن، فرد دسته اي از موهاي خود را دور انگشت مي پيچد. اين حالت در دختر بچه ها بيش تر مشاهده مي گردد

علائم:
بیمار مکرراً موهای خود را می کند به حدی که جای موهای کنده شده به وضوح قابل رویت و تشخیص است. موهاي سر، ابرو، مژه، صورت و ناحيه تناسلي، معمولاً ساير اختلال هاي پوستي وجود ندارند و پوست سر به جز در مناطق کنده شده، سالم است.

. قبل از کندن مو و زمانی که بیمار مقاومت می کند بی اندازه عصبی می شود.

. لذت رضایت و آرامش بعد از کندن مو که اغلب با احساس گناه و ناتوانی همراه می شود.

. تکرار این عمل تاثیر چشم گیری در شرایط اجتماعی و حرفه ای بیمار به وجود می آورد.

. اعتماد به نفس و روابط عاطفی بیمار با همسر و نزدیکان گرفتار مختل می شود

«تريکوتيلومانيا» (وسواس کندن) در زنان شايع تر از مردان است. هم چنين قسمت عمده ي کودکاني که موهاي خود را دور انگشتان شان مي پيچند و يا آن را مي کنند، دختر بچه ها هستند. این بیماری که زمانی بسیار نادر بوده امروز در بعضی آمارگیری ها تا 4% افراد دیده می شود. شروع بیماری عموما قبل از 17 سالگی دیده شده است.
دو گروه متمایز از این بیماری دیده شده ، فرم زود رسی که حدود 6 سالگی آغاز شده ، در دختر و پسر یکسان است و با چند ماه رفتار درمانی بهبود می یابد.
دیگر نوع دیررسی که معمولا در 13 سالگی شروع می شود ، در دختران 3 برابر پسران است و بطور مزمنی پیشروی کرده و به درمان مقاوم است.

 

درمان های اختصاصی تریکوتیلومانیا به روش های دارویی و غیردارویی در کلینیک آلومینا در دسترس است.

 

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

3 نظر

  1. سلام من پسرم 26 سالمه مو های صورتم فقط در قسمت چانه رو ئیده اما مو های زائی زیر بغل و و اطراف الت به طور طبیعی رو ئیده را هی برای رو یش ریشهاییم و موی سینه و جود دارد

  2. با سلام
    ٢٤سال دارم و از ١٢ سالگى دچار جنون كندن مو يا همون تريكوتيلومانيا شدم، هيچ درمانى جوابگويه بيماريم نبوده و اوضاع روحى وحشتناكى دارم.از وقتى ازدواج كردم اين موضوع تشديد هم شده! ميخوام ببينم اميدى هست به خوب شدنم يا اين بيمارى تا آخر عمر همراهمه و همچنان من رو سر افكنده ميكنه؟!

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه