خانه / تربیت فرزندان / در طول 15 تا 18 سالگی چه اتفاقاتی برای یک نوجوان می افتد؟ و وظایف پدر و مادر در این دوره چیست؟

در طول 15 تا 18 سالگی چه اتفاقاتی برای یک نوجوان می افتد؟ و وظایف پدر و مادر در این دوره چیست؟

نوجوان در طول این دوره وارد دبیرستان شده و خودش را برای ورود به کالج آماده می کند و همچنین بهتر است که در اواخر این دوره و پس از امتحان کالج فعالیتی برای مستقل شدن اش انجام دهد، مثلا می تواند یک کار نیمه وقت پیدا کند.

گوش دادن به افکار نوجوان برای آینده، پشتیبانی و احترام به او و تصمیم گیری هایش، ارائه ایده هایی به او و تشویق او به مشارکت در فعالیت های اجتماعی و آشنا کردن اش با بزرگسالانی که در آینده شغلی او می توانند تاثیر گذار باشند، فعالیت های مفیدی است که پدر و مادر ها در این سن می توانند برای نوجوانانشان انجام دهند.

در این سن و سال دوستی ها و روابط عاشقانه نیز پررنگ تر می شود و از اهمیت بیشتری برخوردار است. نوجوانانی که در اواخر این دوره هستند کمتر ممکن است که تحت تاثیر دوستانشان باشند و تن به هرکاری بدهند.

نوجوانان

نوجوانان در این مقطع سنی به شدت تحت تاثیر سبک موسیقی، مدها و لباس های خاص هستند و این رفتارها در آنها تقریبا طبیعی تلقی می شود. در این مقطع نیز نوجوانان بیشتر احتمال دارد که به دنبال مشاوره و کمک گرفتن از دوستان برای حل مشکلاتشان برآیند.

بسیاری ازنوجوانان در این مقطع ممکن است که شکست عشقی را نیز تجربه کنند و یا اینکه تحت تاثیر روابط رومانتیک شدید باشند.

در این دوره سنی نوجوانان گرایش به رفتن به مهمانی ها با گروه های سنی خودشان را دارند. و طبیعتا احتمال خطر برای اینکه در معرض خطر برای مصرف الکل و مخدرها نیز قرار بگیرند بالا می رود. البته بعضی از نوجوان ها نسبت به بقیه مستعد تر هستند.

از آنجایی که بسیاری از نوجوانان زمان بیشتری را دور از خانه صرف می کنند، این موضوع اهمیت دارد که پدر و مادرها از اینکه فرزندشان کجاست مطلع باشند. و هم چنین این موضوع اهمیت دارد که بدانید  برنامه های فرزندتان چیست و اگر به نظرتان این برنامه ها مطلوب نبود، او را تشویق و راهنمایی کنید تا برنامه ها را تغییر دهد و برنامه های  مناسب تر را جایگزین کند. 

.فاطمه امیری فاطمه امیری روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه