خانه / تازه های علم و تکنولوژی / در تحقیقات جدید عوامل تاخیر در رشد زبان کشف شد

در تحقیقات جدید عوامل تاخیر در رشد زبان کشف شد

 

با توجه به  بررسی هایی که در مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در طول سال های 2006 تا 2008 انجام شده بود  ، از هر 6 کودک 1 نفر در ایالات متحده به  یک معلولیت رشدی  از جمله ناتوانی فکری دچار هستند .

تحقیقات جدید نشان می دهد که عوامل ژنتیکی و  جنسیت  میتواند نقش مهمی در تاخیر رشد زبان بازی کند و پسران نسبت به دختران بیشتر در معرض خطر هستند.

این بر ​​اساس یک مطالعه که اخیرا در مجله بین المللی اختلالات زبان و ارتباطات منتشر شده است می باشد.

مشکلات ژنتیکی زبان

در این مطالعه پژوهشگران داده های تحقیق را بر اساس پرسشنامه های تکمیل شده که توسط مادران نروژی پر شده بود مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

این مطالعه شامل 10587 کودکانی که از هفته 17 بارداری تا 5 سالگی مورد پیگیری قرار گرفته بودند، بود.

در بین سنین 3 تا 5 سالگی ، محققان کودکان را به سه گروه تقسیم کردند:

گروه اول کودکان با تاخیر مداوم  رشد زبان که در حال حاضر در 3 و 5 ساله بودند قرار داشتند.

 

گروه دوم ،  کودکان با تاخیر گذرای رشد زبان که تنها 3 سالشان بود ،وجود داشتند.

 

در حالی که گروه سوم از کودکان با تاخیر رشد زبان که برای اولین بار در 5 سالگی شناخته شده بود روبرو بودند،که از لحاظ بیولوژیکی پسران بیشتر از دختران دچار اختلالات زبانی میشدند .

محققان دریافتند که گروه های پایدار و گذرا تاخیر رشد زبان به طور عمده از پسران ساخته شده است.

 

محقق ارشد مطالعه می گوید: که پسران از همان دوران زندگی جنینی و درون رحم مادر بیشتر از دختران دچار مشکلات رشدی میشوند.، او اشاره می کند که مطالعات گذشته سطح هورمون تستوسترون در مایع آمنیوتیک را مورد ارزیابی  قرار داده اند و ارتباط هایی میان آن با اختلال طیف اوتیسم  پیدا کرده اند.

 

وی اشاره می کند که پسران در یک سال اول زندگی از نظر تحول زبان از دختران عقب تر هستند و این به آن معنی است که پسران  قبل از سن مدرسه بیشتر در معرض خطر اختلالات مداوم یا گذرای زبان هستند.

محققان می گویند تحقیقات قبلی نشان داده است که ژن نقش مهمی در رشد زبان کودکان بازی  می کند  و ژن های مختلف در اختلالات زبان های مختلف درگیر هستند.

 

علاوه بر عوامل ژنتیکی ، عوامل محیطی نیز در سخنوری و مشکلات خواندن و نوشتن کودک موثر است ،مشکلات خواندن و نوشتن در خانواده از عوامل خطر غالب برای مشکلات دیررس زبان می باشد.

بهتر است از 3 سالگی درمان کودکتان را با متخصص گفتار درمانی آغاز کنید تا هر چه زودتر مشکل را تشخیص و درمان کنید .

منبع :

MNT

مرکز تخصصی آلومینا هم گام با علم روز دنیا ، جهت حیطه های گفتاری ، آماده ارائه خدمات تخصصی می باشد برای نوبت ویزیت به بخش تماس با ما مراجعه فرمائید

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه