خانه / اختلالات مغزواعصاب / درمان و کنترل تغذیه ای اسکیزوفرنی

درمان و کنترل تغذیه ای اسکیزوفرنی

رژیم غذایی عاری از گلوتن و کازیین

رژیم عاری از گندم

رژیم عاری از گندم

گلوتن، پروتئین موجود در گندم و سایر غلات و کازئین، پروتئین لبنی، که از عوامل اصلی در حساسیت های غذایی می باشند در تشدید علایم اسکیزوفرنی نقش دارند .

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که رژیم عاری از کازئین و گلوتن تا حد زیادی باعث کاهش علایم اسکیزوفرنی می شوند.در یک مطالعه که دربیمارستان انجام شده بود در یک مدت کوتاه رژیم غذایی بدون گلوتن همراه با داروهاپیشرفت زیادی

در بهبودی بیماران داشت ولی هنگامی که گلوتن دوباره به رژیم غذایی اضافه شد نشانه های جنون جوانی هم به بیماران بازگشت.

ویتامین B3: نیاسین

نیاسین

نیاسین

دوز مگا نیاسین در طولانی مدت برای درمان اسکیزوفرنی استفاده می شود.

عوارض جانبی بالقوه از مصرف بیش از حد نیاسین، مانند سوزش قلب و افزایش اضطراب وجود دارد، اما در صورت استفاده از نیاسین آمید این عوارض رخ نمی دهد.

ویتامین B ₉: اسید فولیک

فولیک اسید

فولیک اسید

ویتامین ب

ویتامین ب

مواد غذایی حاوی  ب 9

مواد غذایی حاوی ب 9

بیماران اسکیزوفرنیک تمایل بیشتری به کمبود اسید فولیک نشان می دهند .

جالب توجه است، نشانه های کمبود فولیک اسید شبیه به اسکیزوفرنی هستند، و دو مطالعه نشان داده اند کمبود اسید فولیک مانع از تشخیص به موقع اسکیزوفرنی شده است به دلیل مشابهات علایم کمبود این دو مورد با هم .

ویتامین C:  

ویتامین ث

ویتامین ث

دانشمندان گزارش داده است که ویتامین C توهم، و افکار آشفته در 77٪ از بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی نیز تحت درمان با داروهای روانی کاهش یافته است.

روی: 

مواد غذایی حاوی روی

مواد غذایی حاوی روی

مکمل روی

مکمل روی

روی به کنترل نفوذپذیری سد خونی مغزی  کمک می کند .منافع شناخته شده  روی برای عملکرد مغز به خوبی شناخته شده است ..برخلاف روی. ماده معدنی مس در مقادیر زیاد غذایی می تواند باعث روان پریشی شود و با اسکیزوفرنی همراه است.  روی می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش و باعث بهبودعلائم شیزوفرنی شود.

اسید چرب ضروری (EFA ها):

مواد غذایی حاوی امگا 3

مواد غذایی حاوی امگا 3

 اسید چرب ضروری EPA در انواع روغن های ماهی و مکمل های دارویی روغن ماهی می تواند یاعث کاهش علائم و عوارض بالینی ناشی از داروهای آنتی سایکوتیک و آنتی دپرشن و آنتی کولینرژیک ( داروهای مورد استفاده در درمان بیماری های

مکمل امگا 3

مکمل امگا 3

روانی ) شود .

به طور کلی، اسید های چرب EPA و DHA  در مکمل های روغن ماهی ( کپسول های امگا 3 ) به عنوان درمان های دارویی در این بیماران مورد استفاده قرار گرفت و در بعضی از گزارشات آمده که استفاده روتین از این مکمل ها با عث بهبودی بسیار قابل توجه در بیماران شیزوفر شده است به طوری که دیگر نیازی به استفاده از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای  نداشتند .

متخصص تغذیه    زهرا ویسی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات

♦ دکتر زهرا وهابی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات - دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران ♦ مدیر دپارتمان بیماریهای ستون فقرات و اختلالات عصب و عضله مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا♦ ♦ ♦ ♦ ♦ کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

یک نظر

  1. لطفا تغذیه در درمان اسکیزوفرنی را برایم بفرستید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه