خانه / زندگی سالم / سلامتی و رشد کودکان / درمان لکنت زبان چیست؟

درمان لکنت زبان چیست؟

صحبت کردن

50 تا 80 درصد کودکان مبتلا به لکنت خصوصا موارد خفیف خودبخود بهبود می‏یابند ، درمان لکنت می‏تواند شامل موارد زیر باشد:

1)گفتاردرمانی برای کمک به شخص جهت آهسته کردن‏ روند تکلم و تنظیم حجم گفتار

همچنین تمریناتی برای نحوه‏ ی‏ درست نفس کشیدن(چون تکلم اساسا حین بازدم رخ‏ می‏دهد) ، نیز به بیمار آموزش داده می‏شود که بر اساس یک‏ زمان‏بندی ریتمیک تولید کلام کند(مثلا همراه با مدت زمانی که‏ طول می‏کشد تا حرکت خاصی در دست یا انگشتان انجام شود) یا اینکه به آهستگی بحالت خواندن شعر یا آواز و بصورت‏ شمرده و منظم سخن بگوید.

2)آموزش آرام‏سازی بدن و هیپنوتیزم‏ و سایر درمان‏های تلقینی به درجاتی مؤثر هستند

در درمان‏ هیپنوتیزمی تأکید بر حفظ آرامش و اهمیت ندادن به فکر یا واکنش دیگران در مورد لکنت شخص است ولی ثابت نشده‏ که تأثیر این درمان‏ها خیلی طولانی باشد.

3)روان‏درمانی به خودی خود تأثیری بر لکنت ندارد مگر آنکه‏ اختلال اضطرابی بارز یا افسردگی با لکنت توام شده باشد که در این صورت هدف درمان در واقع رفع آن مشکلات است.

4)درمان‏های جدیدتری پیشنهاد شده‏ اند نظیر درمان توسط خود شخص که در آن سعی می‏شود احساس شخص در مورد لکنت تغییر یابد و لذا از رفتارهای‏ توام با لکنت نظیر لرزش، انقباض عضلات و امثال آن کاسته‏ شود.

یکی از درمان‏های جدید،استفاده از ابزارهای صوتی است‏ که صدای خود شخص را با تأخیر مشخصی پخش می‏کند و معلوم شده که بدرجاتی باعث کاهش لکنت می‏شود.

5)درمان دارویی عمدتا ناظر به کاهش اضطراب است و معلوم نیست که روی علت اصلی لکنت مستقلا تاثیر خاصی‏ داشته باشد.

منبع:

The treatment of stuttering

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

یک نظر

  1. با سلام و خسته نباشید ، سپاس از مقاله مفید و خوب شما….

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه