خانه / اعتیاد / “درمان سوء مصرف مواد از راه افزایش انگیزه” چیست؟

“درمان سوء مصرف مواد از راه افزایش انگیزه” چیست؟

اعتیاد

درمان از راه افزایش انگیزش(MET)بر پایه اصول روانشناسی انگیزش استوار است وبه منظور ایجاد تغییر انگیزشی سریع و درونی طراحی شده است.در این راهبر درمانی هیچ نوع تلاشی جهت راهنمایی و آموزش بیمار صورت نمی گیرد. بلکه از راهبردهای انگیزشی جهت بسیج کردن منابع شخصی بیمار استفاده می شود. 

درمان شناختی رفتاری شباهت هایی با رویکرد درمان از راه افزایش انگیزش دارد. درمان شناختی رفتاری(CBT)ودرمان از راه افزایش انگیزه در یک نکته مشترک هستند و آن بررسی چیزهایی است که بیمار با ادامه مصرف مواد به دست آورده یا از دست می دهد. هر دو رویکرد درمانی این نوع بررسی را در مراحل اولیه درمان انجام می دهند و از آن به عنوان راهبردی برای بالا بردن انگیزه بیمار جهت تغییر سوء مصرف مواد استفاده می کنند.

 CBTو MET از لحاظ میزان تأکید برآموزش مهارتها با همدیگر متفاوت هستند.در MET مسئولیت یافتن روش تغییر رفتار برعهده بیمار است.در این رویکرد فرض برآن است که بیمار می تواند از منابع موجود خود برای ایجاد تغییر در رفتارش استفاده کند و نیازی به آموزش ندارد.در حالی که   CBTمعتقد است یادگیری و تمرین مهارتهای مقابله ای ویژه مرتبط باسوء مصرف مواد،فرایند ترک را تقویت میکند. بنابراین،دو رویکرد از نظر تأکید بر جنبه های متفاوت فرایند تغییر می توانند مکمل هم باشند (برای نمونه METبرچرایی ترک مواد از سوی بیمار و CBT برچگونگی ترک مواد توسط بیمار تأکید می کند). به عنوان مثال،در مورد بیماری که انگیزه ضعیف ومنابع محدود برخوردار است،تأکید اولیه روی راهبردهای انگیزشی قبل از پرداختن به مهارت های مقابله ای خاص  ( MET قبل ازCBT ) مؤثرتر خواهد بود.   

 

درمان های ترک اعتیاد توسط روش های ترکیبی فوق و توسط تیم روانپزشکان و روانشناسان متخصص ترک در کلینیک آلومینا انجام می شود.

 

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه