خانه / اختلالات روانپزشکی / درمان خاص ، موثر و مفید برای کودکان طیف اوتیسم

درمان خاص ، موثر و مفید برای کودکان طیف اوتیسم

مطالعه جدید و گزارش پدر و مادر ها نشان داد که درمان های یکپارچه سازی حسی ،عملکرد روزانه  کودکان مبتلا به اوتیسم را بهبود بخشیده است.

این روش در دانشکده جفرسون فیلادلفیا انجام شده است که نتایج ان در مجله اوتیسم و اختلالات رشدی به چاپ رسیده است.

اوتیسم

علائم اوتیسم اغلب شامل مشکل در پردازش اطلات حسی مانند : بافت ، بو ف روشنایی و حرکت می باشد که می تواند با عملکرد روزانه وی تداخل ایجاد کند و باعث میشود تا با این شرایط احساس خستگی کند و منزوی شود.

درمان یکپارچگی حسی ، به عنوان کار درمانی  با استفاده از فعالیت های بازی طراحی شده برای تغییر چگونگی واکنش انجام میشود و تحریکات مغزی،لمسی ،صدا،چشم در این فعالیت ها انجام می گردد.

به عنوان مثال برای کودکی که با غذا خوردن مشکل دارد بهتر است از لمس کردن استفاده کنید در این صورت کودک با تحریک حسی می تواند بهتر غذا بخورد.

گروه مورد آزمایش با این روش عملکرد حسی 32 نفر از کودکان دارای اختلال اوتیسم در سنین 8-4 سال بودند که گروه کنترل در هفته تحت 3 ساعت درمان با روش یکپارچه سازی قرار گرفتند، این گروه قبل و بعد از مداخله درمانی توسط والدین مورد ارزیابی قرار گرفتند .

در پایان مطالعه،تجزیه و تحلیل کودکان نشان داد که کودکانی که در گروه یکپارچه سازی حسی قرار داشتند به طور قابل توجهی در رسیدن به اهدافشان و کمک های کمتر والدین به آنها و مراقبت از خود و موقعیت های اجتماعی شان بهبود یافته بودند.

منبع:

autismspeaks

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه