خانه / اختلال کم توجهی/ بیش فعالی / درمان بیش فعالی بدون استفاده از دارو

درمان بیش فعالی بدون استفاده از دارو

Schoolboy sitting in primary class

برای کودکان 2 تا 5 ساله مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) رفتار درمانی بهتر از مصرف دارو تشخیص داده شده است. مشخص شده که رفتار درمانی علائم بیش فعالی را در کودکان کم سن و سال بهبود می بخشد و می تواند به اندازه دارو موثر باشد و عوارض جانبی نداشته باشد.

محققان دریافته اند که نتایج و مزایای رفتار درمانی سالها به قوت خود باقی خواهد ماند. داروهایی مانند ریتالین برای برخی کودکان مناسب است. اما رفتار درمانی دارای عوارضی مانند درد معده، تحریک پذیری، از دست دادن اشتها و اختلالات خواب نخواهد بود. به علاوه اثرات مصرف طولانی مدت داروهای بیش فعالی برای کودکان کم سن و سال هنوز ناشناخته باقی مانده است.

به همین دلیل مراکز کنترل بیماری (CDC) پزشکان و متخصصان را تشویق می کنند تا با خانواده ها کار کنند و اطمینان حاصل کنند که کودک مبتلا به ADHD مناسب ترین درمان را دریافت می کند. این اقدام در اولین مرحله شامل بحث در رابطه با رفتار درمانی خواهد بود.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

ADHD منجر به بیش فعالی، تکانشگری و مشکلات توجه خواهد شد. حدود 2 میلیون از 6 میلیون کودک امریکایی مبتلا به ADHD قبل از 6 سالگی به این بیماری تشخیص داده شدند.

در سال 2011 آکادمی اطفال امریکا پیشنهاد داد که قبل از تجویز دارو به کودکان کم سن و سال، والدین باید تحت آموزش های رفتار درمانی قرار گیرند. اما طبق گزارش جدید CDC، حدود 75 درصد کودکان درمان شده شروع به مصرف دارو می کنند و تنها نیمی از آنها از خدمات روانشناسی، از جمله رفتار درمانی، بهره مند می شوند.

در بیشتر از 8 جلسه رفتار درمانی، روانشناس به والدین آموزش می دهد که چگونه رفتار مثبت را در کودک تشویق کرده و پیوند را با کودک نیز تقویت کند. براندون کرمن، رئیس عصب شناسی در بیمارستان کودکان نیکلاس در میامی با این روند موافقت کرده و خود را یکی از بزرگترین طرفداران آموزش رفتار معرفی می کند.

وی بیان می کند این نوع درمان ساختاری برای کودکان دارای مشکل ارائه می دهد تا بتوانند تمرکز کنند و برنامه ها و دنیای خود را منظم کرده و به جلو برند.

برخی والدین ترجیح می دهند به کودکان خود دارو بدهند تا مشکل را حل کنند، اما در روش رفتار درمانی نه تنها والدین چگونگی مقابله با رفتار فرزندان خود را یاد می گیرند، بلکه می توانند مجرایی برای بهبود رفتار باشند و این بهترین روش برای درمان کودک می باشد.

بهبود رفتار، کنترل بهتر خود و بهبود عزت نفس در مدرسه، خانه و در برقراری روابط به کودکان کمک می کند. گرچه یادگیری و تمرین این مهارت ها از باز کردن یک بسته قرص سخت تر است، اما مزایا و اثرات این روش ماندگارتر خواهند بود.

مهارت های کلیدی تاکید بر روی موارد زیر می باشد:

  • ارتباط مثبت: والدین یاد می گیرند توجه کاملی به فرزندان بدهند و کلمات آنها را یک به یک انعکاس دهند. این نشان می دهد که والدین به فرزند گوش می دهند و به آنچه می گویند اهمیت می دهند.
  • تقویت مثبت: تشویق یک کار درست به کودکان کمک می کند تا کار درست را دوباره انجام دهند.
  • ساختار و نظم و انضباط: زمانی که دنیای کودک قابل پیش بینی باشد، کودک عملکرد بهتری خواهد داشت. برقراری نظم و برنامه به کودک کمک می کند تا از انتظارات هر روز مطلع باشد و پاسخ مشابه به رفتارهای کودک یادگیری را تسریع می بخشد.

آموزش های رفتاری در همه جا در دسترس نیست، با این حال برخی مراکز جلسه های گروهی را پیشنهاد می کنند. به یاد داشته باشید والدین علت بروز ADHD در کودکان نیستند، اما نقش مهمی در درمان این مشکل دارند.

منبع:

http://www.webmd.com/add-adhd/childhood-adhd/news/20160503/for-adhd-start-with-behavior-therapy-not-drugs-cdc?page=2

درمان غیردارویی اختلال بیش فعالی با روش نوروفیدبک در تمامی شعبات تهران ، کرج و سایر نمایندگی های آلومینا

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه