خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / درمان اوتیسم براساس تحقیقات جدید

درمان اوتیسم براساس تحقیقات جدید

درمان اوتیسم براساس تحقیقات جدیدReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Sep 29Rating:

 

محققان در اولین آزمایش موفقیت آمیز با انسان با استفاده از یک درمان شناختی تحت عنوان غنی سازی زیست محیطی و یا حسی- حرکتی ، بهبود قابل توجهی در پسران مبتلا به اوتیسم در مقایسه با زمانی که پسران با درمان­های رفتاری سنتی تحت درمان قرار می­گرفتند، به اثبات رساندند.

درمان­های جدید براین واقعیت استوار است که کودکان مبتلا به اوتیسم به طور معمول با مشکلات حسی مواجه می باشند، که شایع­ترین آنها مشکل در  لمس و بو می­باشد. چند دهه کار تحقیقی با حیوانات، اثرات غنی سازی محیطی را در نتایج عصب شناختی و رفتاری به اثبات رسانده است، نویسندگان این مطالعه پیش بینی کردند که غنی سازی مشابه در کودکان مبتلا به اوتیسم نیز می­تواند اثرات مفید داشته باشد.

اوتیسم

این مطالعه شامل 28 پسر مبتلا به اوتیسم، در سنین 3 تا 12 می­باشد. محققان پسران را به مدت 6ماه در دو گروه براساس سن و شدت اوتیسم قرار دادند، هر دو گروه در درمان رفتاری استاندارد شرکت کردند، اما در یکی از گروه­ها پسران همچنین تحت تمرینات روزانه غنی سازی قرار گرفتند.

دکتر مایکل لئون، استاد نوروبیولوژی و رفتار دانشگاه کالیفرنیا ایروین گفت: از آنجا که پدر و مادر ها می­توانند با استفاده از اقلامی که به طور معمول در خانه خود نیز در دسترس می­باشد، به غنی سازی محیط زندگی فرزند خود اقدام کنند، این درمان یک گزینه کم هزینه برای افزایش پیشرفت فرزندشان فراهم می­کند.

این مطالعه، که در مجله عصب شناختی رفتاری انجمن روان­شناسی آمریکا(APA) منتشر شده است، شامل 28 پسر مبتلا به اوتیسم، در سنین 3 تا 12 می­باشد. محققان پسران را به مدت 6ماه در دو گروه براساس سن و شدت اوتیسم قرار دادند، هر دو گروه در درمان رفتاری استاندارد شرکت کردند، اما در یکی از گروه­ها پسران همچنین تحت تمرینات روزانه غنی سازی قرار گرفتند.

والدین هر 13 پسر در گروه غنی سازی، یک کیت که شامل اسانس با رایحه­هایی مانند سیب، اسطوخودوس، لیمو و وانیل برای تحریک حس بویایی دریافت کردند. برای حس لامسه، کیت شامل مربعی از حصیر پلاستیکی، فوم صاف، پادری حصیر، آلومینیوم، کاغذ سنباده خوب، ابر و اسفنج بود. کیت همچنین شامل یک قطعه فرش، کفپوش سخت، بالش، مقوا و طناب حبابی بودکه پدر و مادر بر روی زمین گذاشته و یک مسیر پیاده روی با چند بافت را ایجاد کردند. اقلامی شامل یک قلک با سکه­های پلاستیکی، میوه پلاستیکی و چوب ماهیگیری کوچک با یک قلاب مغناطیسی برای دستکاری کودکان نیزدر اختیار والدین قرار گرفت. لوازم خانگی نیز مانند کاسه برای نگه داشتن آب در دماهای مختلف برای کودک که یک دست ویا پای خود را در آن فرو کند  و دما را حس کند و قاشق­های فلزی که پدر و مادر آنها را گرم و یا سرد کنند و کودک با پوست خود آنها را لمس­کنند نیز به کار رفت.

 پژوهشگران به والدین کودکان در گروه غنی سازی دستورالعمل را این گونه ارائه کردند: دو جلسه در روز، چهار تا هفت تمرین مربوط به ترکیبات مختلف محرک­های حس بویایی و لمسی، درجه حرارت، دید و حرکت را انجام دهند. هر جلسه 15 تا 30  دقیقه به طول انجامید. کودکان همچنین یک بار در روز به موسیقی کلاسیک گوش می دادند.

پس از شش ماه از درمان، با توجه به این مطالعه 42 درصد از کودکان در گروه غنی سازی در مقایسه با 7 درصد از گروه مراقبت استاندارد، به میزان قابل توجهی در رفتارهایی از قبیل ارتباط با مردم و پاسخ به مناظر و صداها بهبود داشته اند. کودکان در گروه غنی سازی نیز بر روی نمرات عملکرد شناختی، که شامل جنبه­های درک و استدلال، در حالی که متوسط نمرات برای کودکان در گروه مراقبت استاندراد کاهش یافته است بهبود یافته است. علاوه بر این، 69 درصد از پدر و مادرها در گروه غنی سازی به طور کلی گزارشی از بهبود در علائم اوتیسم فرزند خود در مقایسه با 31 درصد از پدر و مادرهای  گروه مراقبت استاندارد ارائه دادند.

دکتر مایکل لئون، استاد نوروبیولوژی و رفتار دانشگاه کالیفرنیا ایروین گفت: غنی سازی حسی  ممکن است یک درمان مؤثر برای درمان اوتیسم باشد، به خصوص در کودکان نوپا که به اوتیسم مبتلا می شوند.

قبل از آزمایش، بسیاری از کودکان در هر دو گروه درمان استاندارد برای اوتیسم را دریافت می کردند، تجزیه و تحلیل کاربردی رفتار که به طور معمول شامل 25 تا 40 ساعت در هفته آموزش حرفه­ای برای چند سال می باشد. برخی از کودکان در هر دو گروه نیز تحت گفتار درمانی، درمان مهارت­های اجتماعی، درمان­های فیزیکی برای مهارت­های حرکتی وکار درمانی با انواع مختلفی از تمرینات قرار گرفتند. بیشتر درمان های رایج برای درمان اوتیسم برای تاثیر بیشتر باید در سنین بسیار جوان آغاز شود،با در نظر گرفتن اینکه غنی سازی محیط زیست برای پسران تا سن 12 سالگی به کار می رود.

منبع:

www.neurosciencenews.com

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

3 نظر

  1. استفاده کردیم

  2. پسر 6ساله بسیار پرتحرک فاقد کلام دارم برای درمان راهنمایی کنید

    • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

      سلام
      برای بررسی های دقیق برای خانم عبداللهی نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه