خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / درمان اوتیسم براساس تحقیقات جدید

درمان اوتیسم براساس تحقیقات جدید

 

محققان در اولین آزمایش موفقیت آمیز با انسان با استفاده از یک درمان شناختی تحت عنوان غنی سازی زیست محیطی و یا حسی- حرکتی ، بهبود قابل توجهی در پسران مبتلا به اوتیسم در مقایسه با زمانی که پسران با درمان­های رفتاری سنتی تحت درمان قرار می­گرفتند، به اثبات رساندند.

درمان­های جدید براین واقعیت استوار است که کودکان مبتلا به اوتیسم به طور معمول با مشکلات حسی مواجه می باشند، که شایع­ترین آنها مشکل در  لمس و بو می­باشد. چند دهه کار تحقیقی با حیوانات، اثرات غنی سازی محیطی را در نتایج عصب شناختی و رفتاری به اثبات رسانده است، نویسندگان این مطالعه پیش بینی کردند که غنی سازی مشابه در کودکان مبتلا به اوتیسم نیز می­تواند اثرات مفید داشته باشد.

اوتیسم

این مطالعه شامل 28 پسر مبتلا به اوتیسم، در سنین 3 تا 12 می­باشد. محققان پسران را به مدت 6ماه در دو گروه براساس سن و شدت اوتیسم قرار دادند، هر دو گروه در درمان رفتاری استاندارد شرکت کردند، اما در یکی از گروه­ها پسران همچنین تحت تمرینات روزانه غنی سازی قرار گرفتند.

دکتر مایکل لئون، استاد نوروبیولوژی و رفتار دانشگاه کالیفرنیا ایروین گفت: از آنجا که پدر و مادر ها می­توانند با استفاده از اقلامی که به طور معمول در خانه خود نیز در دسترس می­باشد، به غنی سازی محیط زندگی فرزند خود اقدام کنند، این درمان یک گزینه کم هزینه برای افزایش پیشرفت فرزندشان فراهم می­کند.

این مطالعه، که در مجله عصب شناختی رفتاری انجمن روان­شناسی آمریکا(APA) منتشر شده است، شامل 28 پسر مبتلا به اوتیسم، در سنین 3 تا 12 می­باشد. محققان پسران را به مدت 6ماه در دو گروه براساس سن و شدت اوتیسم قرار دادند، هر دو گروه در درمان رفتاری استاندارد شرکت کردند، اما در یکی از گروه­ها پسران همچنین تحت تمرینات روزانه غنی سازی قرار گرفتند.

والدین هر 13 پسر در گروه غنی سازی، یک کیت که شامل اسانس با رایحه­هایی مانند سیب، اسطوخودوس، لیمو و وانیل برای تحریک حس بویایی دریافت کردند. برای حس لامسه، کیت شامل مربعی از حصیر پلاستیکی، فوم صاف، پادری حصیر، آلومینیوم، کاغذ سنباده خوب، ابر و اسفنج بود. کیت همچنین شامل یک قطعه فرش، کفپوش سخت، بالش، مقوا و طناب حبابی بودکه پدر و مادر بر روی زمین گذاشته و یک مسیر پیاده روی با چند بافت را ایجاد کردند. اقلامی شامل یک قلک با سکه­های پلاستیکی، میوه پلاستیکی و چوب ماهیگیری کوچک با یک قلاب مغناطیسی برای دستکاری کودکان نیزدر اختیار والدین قرار گرفت. لوازم خانگی نیز مانند کاسه برای نگه داشتن آب در دماهای مختلف برای کودک که یک دست ویا پای خود را در آن فرو کند  و دما را حس کند و قاشق­های فلزی که پدر و مادر آنها را گرم و یا سرد کنند و کودک با پوست خود آنها را لمس­کنند نیز به کار رفت.

 پژوهشگران به والدین کودکان در گروه غنی سازی دستورالعمل را این گونه ارائه کردند: دو جلسه در روز، چهار تا هفت تمرین مربوط به ترکیبات مختلف محرک­های حس بویایی و لمسی، درجه حرارت، دید و حرکت را انجام دهند. هر جلسه 15 تا 30  دقیقه به طول انجامید. کودکان همچنین یک بار در روز به موسیقی کلاسیک گوش می دادند.

پس از شش ماه از درمان، با توجه به این مطالعه 42 درصد از کودکان در گروه غنی سازی در مقایسه با 7 درصد از گروه مراقبت استاندارد، به میزان قابل توجهی در رفتارهایی از قبیل ارتباط با مردم و پاسخ به مناظر و صداها بهبود داشته اند. کودکان در گروه غنی سازی نیز بر روی نمرات عملکرد شناختی، که شامل جنبه­های درک و استدلال، در حالی که متوسط نمرات برای کودکان در گروه مراقبت استاندراد کاهش یافته است بهبود یافته است. علاوه بر این، 69 درصد از پدر و مادرها در گروه غنی سازی به طور کلی گزارشی از بهبود در علائم اوتیسم فرزند خود در مقایسه با 31 درصد از پدر و مادرهای  گروه مراقبت استاندارد ارائه دادند.

دکتر مایکل لئون، استاد نوروبیولوژی و رفتار دانشگاه کالیفرنیا ایروین گفت: غنی سازی حسی  ممکن است یک درمان مؤثر برای درمان اوتیسم باشد، به خصوص در کودکان نوپا که به اوتیسم مبتلا می شوند.

قبل از آزمایش، بسیاری از کودکان در هر دو گروه درمان استاندارد برای اوتیسم را دریافت می کردند، تجزیه و تحلیل کاربردی رفتار که به طور معمول شامل 25 تا 40 ساعت در هفته آموزش حرفه­ای برای چند سال می باشد. برخی از کودکان در هر دو گروه نیز تحت گفتار درمانی، درمان مهارت­های اجتماعی، درمان­های فیزیکی برای مهارت­های حرکتی وکار درمانی با انواع مختلفی از تمرینات قرار گرفتند. بیشتر درمان های رایج برای درمان اوتیسم برای تاثیر بیشتر باید در سنین بسیار جوان آغاز شود،با در نظر گرفتن اینکه غنی سازی محیط زیست برای پسران تا سن 12 سالگی به کار می رود.

منبع:

www.neurosciencenews.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

3 نظر

  1. استفاده کردیم

  2. پسر 6ساله بسیار پرتحرک فاقد کلام دارم برای درمان راهنمایی کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه