خانه / آموزش روابط / منابع استرس در شروع رابطه و آشنایی زوجین جوان

منابع استرس در شروع رابطه و آشنایی زوجین جوان

منابع استرس زا در روابط

 

شرایطی مانند عدم وجود پول کافی و بیماری های لاعلاج می تواند بیشترین استرس را در روابط ایجاد کند بهترین راه حل برای این رفع استرس صحبت کردن زوجین با هم و حل مسئله می باشد.

اما برای وارد شدن به یک رابطه جدید همیشه مسائل دیگری در میان است که منجر به استرسس در طرفین می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 

رابطه مان ادامه پیدا می کند؟

بقا روابط مثل بقا شخصی یکی از بزرگترین نگرانی هاست.

طرف مقابل ما ،مثل خود مااست یا نه؟

من هم به همان اندازه طرف مقابل قدرت کافی را دارم؟

داشتن تعادل و قدرت برابر بسیار حائز اهمیت است درست خلاف این مساله زمانی است که یکی بخواهد کنترل رابطه را بر علیه دیگری در دست بگیرد.

تو این رابطه من می توانم مستقل عمل کنم ؟ استقلال کافی را دارم؟

نباید فکر کنیم که وقتی وارد رابطه جدیدی می شویم باید هویت مستقل و استقلال خود را به طرف مقابل واگذارکنیم و هیچ مشارکتی نداشته باشیم؟

اتفاقا بر اساس نظر روانشناس اندراس آگیال این تضاد را هوشمندانه بیان کرده است ” آزادی برای اینکه یک فرد خود مختار باشی همزمان با احساس تعلق داشتن لازم است”.

مکانی امن برای من است یا …؟

اگر طرف مقابل مهارت های ارتباط درست را نداند ممکن است که احساس ناامنی عاطفی،جسمی و یا حتی اقتصادی کنید و همین مسائل منجر به افزایش استرس در شما و رابطه تان شود.

زوج ها با مهارت های ناکافی به طور غیر عمد با یکدیگر مخالفت می کنند.در همان زمان آنها استرس را در روابطشان افزایش می دهند به این خاطر است که  نمی توانند راه حل خوبی برای مقابله با مشکلاتشان پیدا کنند.

کمبود 5 مهارت گفته شده به خصوص به احتمال زیاد به تشدید استرس رابطه زن و شوهرزمانی که با شرایط سختی روبرو هستند می شود.

گفتن کلمه تو با تحکم

جملاتی که در ابتدا با تو شروع می شوند نوعی گذشتن از مرزهای شخصی طرف مقابل است و به عنوان تقاطع می باشد و طرف مقابل این گونه صحبت کردن را نوعی تهاجم تلقی می کند وبیشتر دارای بار منفی است.

گوش دادن زمانی که سعی می کنید تا نکته ای از آن علیه طرف مقابل استفاده کنید نه احترام گذاشتن به صحبت های فرد

اگر شما گوش می دهید برای اینکه اشتباه را در انچه شنیده اید پیدا کنید و سریعا به آن اشاره کنید، آن شخصی که سعی می کرد اطلاعاتی را با شما تقسیم کند بیشتر دچار استرس میشود.

احساسات ترغیب شده به خصوص خشم

بیش از حد احساسی، یا دفاعی و یا تهاجمی شدن بودن تن صدا را از دوستانه به خصمانه تبدیل می کند. هنگامی که یک رابطه،به رابطه خصمانه تبدیل می شود، حالت محبتو پشتیبانی از بین می رود،خشم ارتباط حمایتی را از بین می برد.

ساکت می مانید چون نگران راه افتادن دعوا هستید؟

اینکار شاید ظاهرا امن باشد اما بیشتر باعث ایجاد استرس میشود و باعث کاهش قدرت شخصی در رابطه میشوید.

ممکن است درست نگویید ولی سماجت می کنید؟

ممکن است هر دوی شما دو چیز متفاوت بخواهید و هر کدام اصرار داشته باشید در این صورت است که استرس در رابطه حاکم میشود.

در عوض، می توانید توضیح دهید که چرا چیزی را که پیشنهاد داده اید را می خواهید . انگیزه هایی را که باعث شده شریک زندگی شما چیز دیگری را بخواهد بیابید.

چه کاری می توانید برای به حداقل رساندن این منابع استرس در رابطه انجام دهید؟

برای این کار می توانید از مشاورین مرکز آلومینا کمک بگیرید

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

یک نظر

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه