خانه / اختلالات مغزواعصاب / دانستنی هایی در مورد اسپینا بیفیدا

دانستنی هایی در مورد اسپینا بیفیدا

اسپینا بیفیدایک اختلال مادرزادی در بسته شدن مجرای نخاعی ستون فقرات در خط وسط می باشد.

این اختلال معمولا در مراحل اولیه رشد جنین که دونیمه تخم بهم نزدیک و کاملا چسبیده و رشد می کنند به وجود می آید.

لب شکری و شکاف سقف دهان نیز نظیر این اختلال هستند،به علت بسته نشدن مهر های ستون فقرات نخاع و اعصاب و رشته های عصبی در خارج مجرای نخاعی قرار گرفته و موجب فلج یا ضعف حسی و حرکتی می شوند.

علت بیماری نامشخص ، تقریبا یک در دو هزار کودکان مبتلا هستند ،بیماری ممکن است از نوع مخفی باشد که در این صورت موجب فلج و علائمی نمیشود زیرا نخاع از ستون فقرات بیرون نیامده است فقط گاه گاهی ممکن است موهایی در محل ضایعه روئیده شده باشد.

در صورتی که جراحی در مراحل اولیه انجام شود نتیجه بخش خواهد بود و کودکان می توانند به مدرسه بروند.

در صورت عدم درمان صحیح احتیاج به کمربند های مخصوص ، چوب زیر بغل،صندلی چرخ دار وجود دارد و اکثرا مساله عدم کنترل ادرار و مدفوع مشکلی برای شرکت در کلاسهای درسی خواهد بود.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه