خانه / تربیت فرزندان / دادن پول تو جیبی به فرزندان، نکات و راهبردها

دادن پول تو جیبی به فرزندان، نکات و راهبردها

دادن پول تو جیبی به فرزندان، نکات و راهبردهاReviewed by پانته آ فیروزی (روانشناس) on Oct 9Rating:

 

پول تو جیبی

آیا باید به کودکان پول تو جیبی داد؟

یکی از نگرانی های والدین، دادن پول تو جیبی به کودکان و تشخیص سن مناسب و میزان آن است. راههای زیادی برای مدیریت پول دادن به کودکان وجود دارد که بسته به ارزش ها، شیوه ها و وضعیت مالی خانواده ها، تفاوت می کند. یکسری نکات عمومی وجود دارد که هنگامی که می خواهید به فرزندانتان پول تو جیبی دهید می توانید آن ها را در نظر بگیرید:

یکی از دلایل اساسی که باید به کودکانمان پول تو جیبی دهیم این است که از همان سنین اولیه یاد بگیرند چگونه پول خود را مدیریت کنند و این روش ارزشمندی برای آموزش مسئولیت پذیری است. همچنین پول تو جیبی دادن به کودکان باعث می شود که ان ها احساس کنند که عضو مهمی از خانواده هستند که بخشی از پول خانواده به آن ها داده می شود. این کار به کودکان کمک می کند که انتخاب کنند و متوجه شوند، گاهی افراد باید برای چیزهایی که می خواهند صبر کنند و پس انداز داشته باشند.

اگر پول زیادی ندارید که به فرزندتان دهید حتی مقدار بسیار کم نیز باعث احساس استقلال در آن ها می شود. برخی از خانواده ها بدون دادن پول تو جیبی خواسته های فرزند خود را فراهم می کنند این خوب است اما اگر متوجه شدید که کودکتان خواسته های زیادی دارد و معنای پول و مدیریت آن را نمی داند از این روش برای آموزش وی و تغییر در رفتارش استفاده کنید.

ممکن است که شما علاقمند باشید به جای پول تو جیبی برای فرزندتان در بانک حساب باز کنید اما می توانید به جای آن، به او پول بدهید و از وی بخواهید که به طور منظم بخشی از آن را پس انداز کند.

در چه سنی

اینکه در چه سنی دادن پول را آغاز کنید به شما و فرزندتان بستگی دارد. که چقدر فرزند شما در مورد هدف پول آگاهی دارد و چقدر می فهمد پولی که خرج می شود، قابل بازگشت نیست. به طور کلی حدود 7-8 سالگی زمانی خوب برای شروع پول دادن است. ادراک آن ها از برنامه ریزی برای خرج کردن و پس انداز نیز به مرور زمان شکل می گیرد. افزایش پول تو جیبی نیز باید متناسب با افزایش سن کودک و با افزایش مسئولیت های وی همراه باشد.

چقدر پول باید به کودک داد

پول دادن به کودک به این بستگی دارد که شما چقدر استطاعت مالی دارید؟ و انتظار دارید پول تو جیبی برای چه چیزهایی خرج شود؟ همیشه سعی کنید میزان و زمان پرداخت پول را ثابت نگه دارید و روند منظمی را در پیش گیرید اگر فکر می کنید ممکن است بعدا نتوانید این مقدار پول را بدهید میزان آن را با استطاعت مالی خود تنظیم کنید.به این مساله نیزتوجه کنید که چقدر میزان پولی که می دهید، شبیه خانواده های دیگر است، چون اگر خیلی کمتر از عرف جامعه باشد ،کودک احساس بدی پیدا می کند و اگر زیادتر از حد هم بدهید ممکن است باعث حسادت بقیه دوستانش شود.

در کل فرزند شما باید بداند که میزان درآمد خانواده های مختلف متفاوت است و همیشه هستند کسانی که از او بیشتر یا کمتر پول دارند. دانستن این مطلب به او کمک می کند که بفهمد پول بیشتر، لزوما به معنای شادی بیشتر نیست.

بخشی از پول را در قبال کار بدهید

بخشی از پول باید صرفا به خاطر اینکه کودک عضوی از خانواده است به او پرداخت شود، ولی در برخی کارهای خانه باید کودکان را مشارکت داد و بقیه پول تو جیبی را در ازای آن به کودک پرداخت کرد، در واقع کودک در قبال انجام کارهای خانه پاداش می گیرد.

پول تو جیبی باید خرج چه چیزهایی شود

راجع به چیزهایی که کودک می تواند پولش را صرف آن کند با وی صحبت کنید مثلا اینکه نصف پولهایش را برای چیزی که دوست دارد پس انداز کند و به او آموزش دهید که پولهایش را برای هدفهای مختلف در پاکتها یا قلکهای مختلفی بگذارد. در انتها وقتی فرزندتان به خوبی پولهایش را مدیریت کرد و به هدف تعیین شده رسید به او پاداش دهید. اجازه اشتباه کردن را به کودکتان بدهید تا از آن درس بگیرد و سعی نکنید وقتی پول کم می آورند به آن ها قرض دهید یا میزان پولشان را افزایش دهید زیرا اینگونه فرصت یادگیری مدیریت سرمایه های خود را از دست می دهند.

در بچه های دبستانی می توانید تعیین کنید که کودک چه مقدار از پول خود را صرف خوراکی مدرسه، چقدر را پس انداز کند و چه مقدار را آن طور که خودش می خواهد خرج کند اگر از انتخابهای کودکتان راضی نیستید از او انتقاد نکنید، به آن ها اجازه انتخاب دهید و برایشان توضیح دهید که چه اعمالی از ایجاد احساس مسیئولیت پذیری و استقلال آن ها جلوگیری می کند.

وقتی بچه ها کار اشتباهی انجام می دهند مثلا وسیله مهمی را می شکنند می توانید به عنوان تنبیه از وی بخواهید که هر هفته بخشی از پول را برای تعمیر وسیله بدهد البته اینکار نباید زیاد طول بکشد یا زیاد استفاده شود چون باعث ایجاد ناراحتی میان شما و کودک یا اذیت شدن وی در میان دوستانش به خاطر نداشتن پول تو جیبی می شود.

دادن پول هفتگی به نوجوانان

نوجوانان به سمت استقلال گام بر می دارند و می توانند در حضور راهنمایی های شما مدیریت پولهایشان را یاد بگیرند. بسته به میزان پختگی فرزندتان می توانید تصمیم بگیرید که هزینه تفریحات و خریدن لباس هایش را به خودش بسپارید. برای اینکه به فرزندتان آموزش دهید که پول خانوادگی نباید برای چیزهای خاصی از قبیل سیگار خرج شود، ممکن است مجبور شوید نحوه خرج کردن او را کنترل کنید و این کنترل به این منظور است که مهارتهای مالی ارزشمندی از شما یاد بگیرد.

زمانی که تصمیات نادرستی می گیرد بدانید که این درس بزرگی برای او می شود. در اولین باری که این اتفاق می افتد شما می توانید برای کمک به وی حاضر شوید و به او یاد آوری کنید که در آینده باید خودش مسئولیت عواقب رفتارش را به عهده بگیرد. همیشه از قرض دادن هایی که می دانید هیچ برگشتی ندارد اجتناب کنید زیرا اینکار باعث کاهش یادگیری آن ها در مدیریت پول می شود همچنین ممکن است باعث دعوا و مشاجره میان شما و فرزندتان گردد. پس بهتر است به جای همه اینها در همان لحظه اول در مقابل قرض خواستن، نه بگویید.

بچه هایی که سنین بالاتری دارند، در جامعه ما این مرحله معمولا از دوره دانشجویی شروع می شود، آن ها می توانند با کارهای پاره وقت یا کارهای دانشجویی بخشی از هزینه های خود را کسب کنند و برخی هم مجبور می شوند کل خرجشان را خودشان بدهند و با توجه به اینکه استطاعت مالی خانواده ها متفاوت است نحوه خرج کردن و زمینه ایی که پولشان را هزینه می کند با یکدیگر تفاوت پیدا می کند.

 

 

 

 

 

 

 

پانته آ فیروزی

روانشناس

برای مطالعه  رفتار با نوجوان اینجا کلیک کنید.

جهت تعین وقت اینجا کلیک کنید.

 

  آیا باید به کودکان پول تو جیبی داد؟ یکی از نگرانی های والدین، دادن پول تو جیبی به کودکان و تشخیص سن مناسب و میزان آن است. راههای زیادی برای مدیریت پول دادن به کودکان وجود دارد که بسته به ارزش ها، شیوه ها و وضعیت مالی خانواده ها، تفاوت می کند. یکسری نکات عمومی وجود دارد که هنگامی که می خواهید به فرزندانتان پول تو جیبی دهید می توانید آن ها را در نظر بگیرید: یکی از دلایل اساسی که باید به کودکانمان پول تو جیبی دهیم این است که از…

مشاهده بازنگری

خلاصه: اگز مطلب بالا مفید بود لطفا ستاره دهید.

User Rating: 3.54 ( 5 votes)

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه