خانه / روانشناسی / روانشناسی رفتار / خود پنداره چیست؟

خود پنداره چیست؟

خودارزشی

خود پنداره مفهومی بزرگ و پیچیده مرکب ازتصویر بدنی ، عزت نفس و نقش عملکردی می باشد.

نقش عملکردی توانایی انجام فعالیت ها و اخذ تصمیمات لازم مورد نیاز در شغل و یا نقشی است که شخص در آن شرکت دارد. احساس ناتوانی در انجام یک فعالیت اجتماعی و یا عدم ایفای نقشی بارز ممکن است باعث تقویت میل به عمل زیبایی شود. به عنوان مثال و در ارتباط با هنرپیشه های زن و یا دیگر شغل های مرتبط با داشتن چهره مناسب و حتی افرادی که درگیر در دنیای تجارت هستند، نیاز به داشتن چهره ای رقابتی (مناسب و زیبا) ممکن است باعث تقویت این احساس شود.

تصویر بدنی تصویری ذهنی است که افراد از اندامشان دارند. این حس در افرادی که باورها و رفتارهایشان مطابق با ایده ال های درون جامعه می باشد، قوی تر و با نفوذتر می باشد. تصویر بدنی هر یک از افراد نه تنها ثابت نمی ماند بلکه در پاسخ با رویدادهای شیوه زندگی (بلوغ، بارداری، معلولیت، بیماری، اعمال جراحی، مرگ، یائسگی و حتی در مراحل مختلف دوره قاعدگی) تغییر می کند. تصویر بدنی رابطه ای نزدیک با عزت نفس شخص دارد.

عزت نفس عبارت است از این که اشخاص چه مقدار برای خود ارزش قائلند و یا خود را برای آن چیزی یا آن کسی که هستند می پذیرند. عزت نفس اشاره به میزانی است که اشخاص از خود راضی و یا ناراضیند . بعضی نویسندگان مدعی هستند عزت نفس بازتاب تفاوت میان “خود ایده آل” (آن چه که افراد مایلند باشند) و “خود حقیقی” (آن چه که افراد واقعا هستند) می باشد. برخی دیگر اظهار کرده اند که اختلاف و فاصله قابل توجه بین خود حقیقی و خود ایده آل، سبب افزایش احساس منفی نسبت به خود خواهد شد که در واقع همان عزت نفس پایین می باشد. در حالی که فاصله کم میان این دو، احساس مثبت یک شخص نسبت به خود را افزایش می دهد که در واقع همان عزت نفس بالا می باشد.

عزت نفس همچنین بازتاب ارزیابی شخص از خودارزشی می باشد. عزت نفس عمومی به احساس کلی شخص نسبت به “خود” باز می گردد و متناسب با مقاومت شخص در برابر تغییر می باشد. جنبه های مشخصی از خودانگاره و عزت نفس به آسانی تحت تاثیر رویدادهای موقعیتی ای قرار می گیرند که این رویدادها زیرساختارهای منحصربفرد “خود” (از قبیل نقش و وظیفه شخص، ظاهر و عملکرد او) را مختل می کنند.

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

یک نظر

  1. محمد آذربایجانی

    سلام

    لطف میکنید تفاوت خود انگاره و خود پنداره رو بیان کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه