خانه / روانشناسی / خودپنداره چیست؟

خودپنداره چیست؟

خودپنداره

 

خود پنداره، به مجموعه ای از افکار، احساسات ونگرش هایی گفته می شود که هر کس درباره خودش در ذهن پرورش میدهد، یعنی آگاهی هر شخص از خودش به عنوان موجودی متمایز که قادر است فکر کند و وظایف و تکالیف خود را انجام دهد.

برخی از روانشناسان معتقدند ، اولین گام برای رشد خود پنداره این است که کودک قادر باشد بین خود وسایرین تفاوت بگذارد. فرایند تفاوت گذاری حدوداً از سنین 12-9 ماهگی آغاز شده و در 2 سالگی که کودک می تواند وجود خود را کاملاً مستقل از سایرین احساس کند،کامل میشود.
کودک در این سن به مفهومی از “من” و”تو” پی برده و می تواند معنای ” مالکیت” و “قلمرو شخصی” را درک کند.
در 3 سالگی که کودک قادر به صحبت کردن و برقراری ارتباط کلامی با دیگران میشود، می تواند با استفاده از واژگان شروع به توصیف خود کند.

تا 5 سالگی “خود پنداره” کودک محدود به شناخت جسمانی است. به تدریج وهم زمان با رشد عقلی،کودک می تواند بین جسم و روان خود تفاوت بگذارد و دریابد که هر فرد نه تنها به لحاظ ظاهر، بلکه به لحاظ افکار و احساسات نیز با دیگران متفاوت است.

کودک استدلال پذیر به نوجوان استدلال کننده تبدیل میشود.کودکی که نحوه استدلال کردن را کم کم از والدین واطرافیان خود می آموزد،یاد  میگیرد که خود نیز استدلال کند. او به مرور به روابط بین اشیاء وپدیده های مختلف پی برده ومی تواند افکار خود را سازماندهی کند.

هم زمان با آغاز سن مدرسه،کودکان  نحوه به کار بردن مفاهیمی چون زیبایی ، محبت و دوستی را می آموزند.حتی کم کم قادر به برچسب زدن به دوستان خود میشوند وآن ها را با القاب وعناوین مختلفی صدا می کنند.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه