خانه / روانشناسی / خودآگاهی چیست؟

خودآگاهی چیست؟

ذهن آگاهی

خود آگاهی یکی از مهارت های تفکر است که بر توانایی کودک به قضاوت درست در مورد رفتار، عملکرد و پاسخ های مناسب به موقعیت های مختلف اجتماعی تمرکز دارد.

خود آگاهی کمک می کند تا افراد با احساسات خود و به خصوص رفتارها و احساسات دیگران بیشترین هماهنگی را داشته باشند.برای مثال: یک کودک اگر در خود آگاهی موفق باشد،زمانی که در کتابخانه بلند بلند حرف می زند درحالی که دیگران مشغول مطالعه هستند، خودش را به جای آنها می گذارد( احساس آنها را درک می کند) و با ملاحظه تر رفتار می کند.

خود آگاهی هم برای موفقیت تحصیلی و هم برای رشد اجتماعی- عاطفی بسیار حیاتی می باشد.این مهارت فکری، توانایی کودک برای واکنش مناسب در موقعیت های مختلف اجتماعی را تسهیل می کند.

_ کودکانی که از مهارت خودآگاهی کافی بر خوردارند:

●  نیاز بچه های کوچکتر از خود را بهتر درک می کنند. مانند: وقتی از خیابان رد می شوند دست برادر یا خواهر کوچکتر خود را هنگامی که از خیابان رد می شوند می گیرند.

● خود را ارزیابی می کنند.

● از چگونگی تأثیر رفتارشان بر در دیگران آگاهی دارند.

● توانایی درک و بیان احساسات خود را دارد.

● خود تنظیمی دارد. اول اینکار…. را نجام دهم.کار دوم من این…. خواهد بود.

● توانایی این را دارند تا مواردی را که به موفقیت آنها کمک می کند، شناسایی کنند.

● نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی می شناسند.

 

_ کودکان و نوجوانانی که خودآگاهی ضعیفی دارند:

● در فهم رفتار غیر کلامی و علائم چهره مشکل دارد.

● قادر به درک دیدگاه های دیگران نمی باشد.

●  اغلب اوقات به دلیل سوءتفاهم با دیگران درگیر می شوند.

●  رفتارهایی نامناسبی را در پیش می گیرند بدون اینکه درک کنند چه تأثیری بر دیگران دارد.

● در توصیف عملکرد تحصیلی و ورزشی خود مشکل دارند و نمی توانند عملکرد خود را ارزیابی کنند.

● بعید است که کارهای خود را چک کنند و موارد اشتباه را درست کنند بلکه اشتباهات آنها کم نمی شود که بیشتر هم می شود.

بهبود خود آگاهی در کودکان

_ برخی از ایده ها و راهکارها برای کمک به رشد خود آگاهی در کودکان :

● استفاده از چک لیست:  قبل از اینکه کودک کارهای روزمره و وظایف خود را شروع کند.با هم یک چک لیست تهیه کنید که چگونه به شکلی موثر و کامل کارها را می توان انجام داد.

● پیش بینی: به کودک یاد دهید که در مورد عوامل و موانعی که ممکن است در اتمام موفقیت آمیز کارها اختلال ایجاد کند فکر کنند.پیش بینی های کودک خود را نگه دارید و بعد از آنجام کار با او بشینید و آنها را مطالعه کنید و در مورد موارد درست و اشتباه و دلایل آنها، صحبت کنید.

● خودتان را برای کودکتان توصیف کنید.نمونه ای برای مهارتهای خود توصیفی باشید. به وسیله ی شرح افکارتان و راهکارهای حل مسئله خودتان می توانید به کودک یاد دهید تا بتواند در مورد خودش و تجاربش صحبت کند. به عنوان مثال: با چنین جمله هایی شروع کنید، مثل: « این موضوع مرا یاد موقعی می اندازد که خودم هم اینکار را انجام دادم» یا « من باید فکر کنم ببینم موقعی که این موقعیت برایم پیش آمد چه کارهایی انجام دادم و چه کارهایی را انجام ندادم».کودکان خود را به استفاده از  استراتژی های خود تنظیمی تشویق کنید. این امر کمک می کنند تا در کارها مهارتهای حل مسئله ی خودشان را بکار بگیرند.

● به کودک خود کمک کنید تا برای بازی با دوستان خود یک روزی را تعیین کند. با او بررسی کنید که همه چیز برای اینکه دوستانش می آیند آماده است؟ برای کارهایی که آن روز می خواهند انجام دهند همه چیز فراهم و مرتب است؟ علاوه بر این از کودک خود بخواهید موقعیت های مشابه مثل دعوت پدربزرگ و مادر بزرگ یا دوستان خانوادگی را در ذهن تصور کند. به این طریق به او کمک می کنید تا خودش و خانه را برای چنین موقعیتهایی آماده کند.

خود آگاهی وعملکرد تحصیلی

خود آگاهی مهارت مهمی در ارزیابی عملکرد تحصیلی می باشد.

_  خواندن

● مهارت های خود آگاهی، بخش مهمی است که توانایی استنباط و برقراری ارتباط بین بخش های مختلف محتوای مورد مطالعه ، را فراهم می کند.

● خود آگاهی کمک می کند تا کودکان بر مکالمات و چیزی که می خوانند نظارت و ارزیابی داشته باشند.

_ نوشتن

● خود آگاهی یکی از جنبه های مهم برای فهم مخاطب و برداشت آنها از مطلبی که می نویسد، می باشد.

● خود آگاهی کمک می کند تا کودکان کار خود را برای تأثیر بیشتر و کسب رضایت دیگران ارزیابی کنند.

_  ریاضی

● خود آگاهی کمک می کند تا کودکان استدلال های ریاضی خودشان را در قالب کلمات بیان کنند.

● خود آگاهی یک جنبه ی حیاتی برای خود ارزیابی و بررسی اشتباهات می باشد.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه