خانه / آموزش / خواب و افسردگی چگونه برهم تاثیر می گذارند؟

خواب و افسردگی چگونه برهم تاثیر می گذارند؟

خواب و افسردگی

اگر تشخیص افسردگی گرفته اید، ممکن است در “به خواب رفتن” یا “در خواب ماندن” مشکل داشته باشید. دلیل این اتفاق این است که یک ارتباط مشخص بین کمبود خواب و افسردگی وجود دارد. در واقع، یکی از نشانه های رایج افسردگی بی خوابی یا ناتوانی در “به خواب رفتن” یا “درخواب ماندن” است.

البته این موضوع بدین معنی نیست که بی خوابی یا مشکلات دیگر خواب تنها به دلیل افسردگی ایجاد می شوند. در ایالات متحده، بی خوابی رایج ترین اختلال خواب است که تقریبا یک سوم از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان بیشتر از مردان از بی خوابی رنج می برند، و با افزایش سن بی خوابی شایع تر می گردد.

اکثر کارشناسان معتقدند که افراد بزرگسال به 7 الی9 ساعت خواب شبانه نیاز دارند. اما طبق برآوردهای بنیاد ملی خواب، حتی بدون افسردگی، میانگین ساعت خواب در آمریکا حدود 9/6 است. هنگامی که افسردگی هم اضافه شود، مشکلات خواب زیادتر می گردند.

چه ارتباطی بین اختلالات خواب وافسردگی وجود دارد؟

یکی از نشانه های افسردگی بالینی ناتوانی در به خواب رفتن و نشانه ی دیگر آن خوابیدن بیش از حد یا “پرخوابی” است.

داشتن یک اختلال خواب به خودی خود باعث ایجاد افسردگی نمی شود، اما کمبود خواب نقش مهمی ایفا می کند. کمبود خواب ناشی از سایر بیماری های پزشکی یا ناشی از مشکلات فردی می تواند افسردگی را تشدید کند. ناتوانی در به خواب رفتن که مدت زیادی طول می کشد نیز یکی از نشانه های مهم است که می تواند در ابتلا به افسردگی نقش داشته باشد.

افسردگی بالینی چیست؟

افسردگی بالینی یک اختلال خلقی است، که می تواند موجب احساس غم، ناامیدی، بی ارزشی، و درماندگی در شما شود. مطمئنا، همه ی ما گاهی اوقات احساس غم یا افسردگی داریم. اما وقتی غم را برای مدت طولانی تجربه می کنید و این احساس با گذشت زمان تشدید، و تبدیل به خلق افسرده و با علائم جسمانی همراه می شود، می تواند مانع زندگی طبیعی در شما گردد.

چرا خواب بسیار اهمیت دارد؟

خواب طبیعی یک حالت ترمیمی است. زمانی که خواب بهم می خورد، این موضوع می تواند منجر به افزایش تنش، گوش به زنگی، و تحریک پذیری شود.

آسیب های جسمانی یا عاطفی و یا مشکلات پزشکی می توانند باعث اختلالات خواب شوند. خواب ناکافی می تواند منجر به خستگی شود. خستگی موجب می گردد تا کمتر ورزش کنید و در نتیجه تناسب اندام و آمادگی جسمانی شما کاهش می یابد. در نهایت، شما خود را در یک چرخه ی معیوب از عدم فعالیت و اختلال خواب می بینید، که منجر به هر دو نوع علائم جسمانی و خلقی می گردد.

اختلالات خواب و افسردگی چگونه درمان می شوند؟

درمان افسردگی بالینی بستگی به این دارد که اختلال خلقی چقدر جدی است. روان درمانی ( گفتگو درمانی یا مشاوره) همراه با دارو درمانی (ضد افسردگی ها) موثر ترین درمان برای افسردگی هستند.

ضد افسردگی ها موجب کاهش علائم غم و ناامیدی می شوند و روان درمانی به بهبود مهارت های مقابله و تغییر باورها و نگرش های منفی که باعث افسردگی می شوند کمک می کند. روان درمانی همچنین با کار کردن روی مهارت های مقابله به راحت تر خوابیدن شما نیز کمک می کند.

آیا نکات دیگری در مورد خواب که می تواند به افسردگی کمک کند وجود دارد؟

در اینجا تعدادی راهکار برای سبک زندگی معرفی می کنیم که در کنار استفاده از ضدافسردگی ها و روان درمانی می تواند به بهبود خواب کمک و بی خوابی را حل کند:

  • مدیتیشن (مراقبه)، گوش دادن به موسیقی ملایم، یا کتاب خواندن قبل از خواب می تواند به وسیله ی تمرکز بر افکار خنثی یا لذت بخش به افزایش آرامش کمک کند.
  • با نوشتن یک لیست از کارهایی که روز بعد باید انجام دهید، ذهن خود را از نگرانی ها خالی کنید. و بعد به خودتان بگویید که فردا در مورد آن ها فکر خواهید کرد.
  • به صورت منظم ورزش کنید، اما نه چند ساعت قبل از خواب. ورزش روزانه، شامل تمرینات کششی، می تواند به بهبود خواب و از بین رفتن اضطرابی که بسیاری از مردم به دلیل مشکلات خواب دارند، کمک کند.
  • قبل از خواب از نگاه کردن به صفحات روشن از قبیل موبایل، لپ تاپ یا تلویزیون بپرهیزید، زیرا نور ساطع شده از مانیتور کامپیوتر یا صفحه ی LCD می تواند سطح هورمون ملاتونین را کاهش دهد. (ملاتونین هورمونی در مغز می باشد که در به خواب رفتن موثر است.)
  • سطح بالای برانگیختگی به وسیله ی افکار، نگرانی ها و یا نشخوارهای ذهنی ممکن است در شروع خواب تاخیر ایجاد کنند. درمان های ریلکسیشن (آرام بخش) از قبیل یوگا و تنفس شکمی عمیق ممکن است در شروع خواب مفید باشند.
  • قبل از خواب از کافئین، الکل، یا نیکوتین استفاده نکنید. عوارض داروهای مصرفی خود و همچنین مواد تشکیل دهنده ی آن ها را بررسی کنید. برخی داروها مانند داروهای سردرد از کافئین تشکیل شده اند که می تواند باعث خواب ناکافی شود.
  • اگر نمی توانید بخوابید در رختخواب خود غلت نزنید، بلکه از رختخواب خارج شوید، به اتاق دیگری بروید و فعالیت های سبکی مثل کتاب خواندن یا گوش دادن به موسیقی ملایم انجام دهید. و زمانی که کاملا خسته و خواب آلود شدید به رختخواب خود برگردید.
  • از اتاق خواب و تخت خود فقط برای خوابیدن و سکس استفاده کنید. در تخت مطالعه نکنید یا برای تماشای تلویزیون روی تخت دراز نکشید.
  • قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید.
  • اتاق خواب خود را در دمای مناسبی نگه دهید.

لینک منبع

محقق و مترجم: ندا مهفر

کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب جایروس با مدیریت دکتر مصطفی امیری(متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب از اسپانیا)

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

خواب و افسردگی اگر تشخیص افسردگی گرفته اید، ممکن است در "به خواب رفتن" یا "در خواب ماندن" مشکل داشته باشید. دلیل این اتفاق این است که یک ارتباط مشخص بین کمبود خواب و افسردگی وجود دارد. در واقع، یکی از نشانه های رایج افسردگی بی خوابی یا ناتوانی در "به خواب رفتن" یا "درخواب ماندن" است. البته این موضوع بدین معنی نیست که بی خوابی یا مشکلات دیگر خواب تنها به دلیل افسردگی ایجاد می شوند. در ایالات متحده، بی خوابی رایج ترین اختلال خواب است که تقریبا یک سوم از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه