خانه / زندگی سالم / خواب / خواب به “سم زدایی” مغز شما کمک می کند

خواب به “سم زدایی” مغز شما کمک می کند

سم زدایی در خواب

تحقیقات جدید دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه روچستر نشان می دهد که حذف مواد زائد از مغز در هنگام خواب به طور فعال اتفاق می افتد. این موضوع می تواند موجب درک علمی بیشتری از کارکرد خواب و ارائه مسیرهای جدید برای درمان بیماری های مغزی شود.

طبق یافته های پژوهشگران این مطالعه،محصولات حاصل از فعالیت عصبی که در طول بیداری تجمع می یابد طی خواب از مغز پاکسازی می شوند.تحقیقات اخیر نشان می دهد خواب می تواند به ذخیره سازی و تحکیم حافظه  نیز کمک کند.

در این مطالعه ، این تیم با انجام یک سری از آزمایشات جدید بر روی موش متوجه شدند که سیستم گلیمفاتیک glymphatic (سیستم پاکسازی مغزی) حدود 10 برابر بیشتر از بیداری در طول خواب فعال می شود. این سیستم در خذف پروتئین سمی( آمیلوئید بتا) که در بیماری آلزایمر نقش دارد ؛ موثر می باشد.

کشف دیگری نشان می دهد که نورآدرنالین  -یک ماده شیمیایی در مغز- که برای حفظ هوشیاری مغز در پاسخ به ترس و محرک های دیگر ترشح می شود، در طول خواب کمتر فعال است و این موضوع نیز شاید به این دلیل باشد که موادی مثل نورآدرنالین در واقع در فرآیند چروک خوردن سلول های مغزی دخیل اند.

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

 دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

تماس با ما

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه