خانه / اختلالات خواب / خطرات زیاد خوابیدن

خطرات زیاد خوابیدن

خطرات زیاد خوابیدنReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Nov 13Rating:

%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8-%d8%b2%db%8c%d8%a7%d8%af

خواب مناسب شبانه برای سلامت جسمی ضروری است، اما خواب زیاد هم منجر به بروز مشکلاتی می شود، از جمله دیابت، بیماری قلبی و افزایش خطر مرگ در خواب.

محققان معتقدند که دو عامل دیگر نیز تا حدی با خواب زیاد در ارتباط هستند، افسردگی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی ضعیف. این عوامل ممکن است به دلیل مشاهده تاثیرات منفی جسمی بروز کنند. به عنوان مثال افرادی که از لحاظ اقتصای و اجتماعی ضعیف تر هستند، دسترسی کمتری به پزشک ندارند و در نتیجه بیماری های تشخیص داده نشده ممکن است در بدن آنها وجود داشته باشد که منجر به خواب زیاد می شوند.

چه میزان خواب زیاد محسوب می شود؟

میزان خواب مورد نیاز شما در دوره های مختلف زندگی تفاوت هایی با هم دارند. این میزان به سن، سطح فعالیت، شرایط جسمی و سبک زندگی شما بستگی دارد. به عنوان مثال در دوره های بیماری و اضطراب نیاز به خواب بیشتری خواهید داشت. گرچه خواب در زمان های مختلف و در افراد مختلف یکسان نیست، با این حال متخصصان پیشنهاد می کنند میزان خواب بین 7 ساعت تا 9 ساعت در شب کافی و مناسب است.

چرا برخی زیاد می خوابند؟

خواب زیاد نیز نوعی اختلال خواب محسوب می شود. این شرایط منجر می شود فرد در طول روز احساس خواب آلودگی داشته باشد که با چرت زدن هم برطرف نمی شود. همچنین این نوع اختلال باعث می شود فرد در طول شب هم مدت زیادی بخوابد. بسیاری از افراد مبتلا به پرخوابی دچار علائمی می شوند که عبارتند از: اضطراب، کمبود انرژی و مشکلات حافظه چرا که به طور مداوم نیاز به خواب دارند.

آپنه خواب انسدادی اختلالی است که باعث می شود فرد در زمان خواب به طور موقت دچار قطع تنفس شود. این مشکل به طور مداوم باعث بروز اختلال در خواب می شود و در نتیجه فرد بیشتر از حالت عادی نیاز به خواب دارد.

همه کسانی که زیاد می خوابند لزوما دچار اختلال خواب نیستند. دیگر علل پرخوابی عبارتند از مصرف الکل و برخی داروها. برخی مشکلات پزشکی مانند افسردگی نیز باعث زیاد شدن خواب می شود. برخی دیگر نیز کلا به خوابیدن زیاد تمایل دارند.

مشکلات و بیماری های ناشی از خواب زیاد

 • دیابت. بررسی ها نشان داده اند که خواب زیاد یا کم خوابیدن شبانه خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.
 • چاقی. کم خوابی یا خواب زیاد باعث افزایش وزن می شود. اخیرا تحقیقات نشان داده اند افرادی که شب ها 9 تا 10 ساعت می خوابند، 21 درصد بیش از دیگران در معرض چاق شدن هستند. این ارتباط بین خواب و چاقی حتی با وجود تنظیم میزان غذا و ورزش هم اتفاق می افتد.
 • سردرد. افرادی که مستعد سردرد هستند، خوابیدن زیاد باعث بروز سردرد می شود. محققان معتقدند علت این عارضه این است که خواب زیاد بر روی برخی انتقال دهنده های عصبی مغز، از جمله سروتونین، تاثیر می گذارد. افرادی که در طول روز زیاد می خوابند و در طول شب خواب خوبی ندارند نیز دچار سردرد می شوند.
 • کمر درد. در گذشته با بروز سردرد پزشکان به افراد توصیه می کردند که در تخت استراحت کنند، اما امروزه اینطور نیست. در این شرایط ممکن است حتی نیاز به کم کردن ورزش هم نباشد. بهتر است به پزشک مراجعه کنید. فعالیت کردن باعث برطرف شدن کمر درد می شود و خوابیدن بیشتر از حد معمول یکی از عوامل بروز کمردرد است.
 • افسردگی. گرچه بیشتر بی خوابی باعث بروز افسردگی می شود، اما 15 درصد افراد مبتلا به افسردگی نیز دچار پرخوابی هستند. خواب زیاد باعث بدتر شدن افسردگی می شود. بنابراین خواب منظم و به اندازه برای سلامت جسمی و روحی بسیار ضروریست.
 • بیماری قلبی. طی انجام یک تحقیق محققان 27000 خانم را مورد بررسی قرار دادند. داده های مربوط به این بررسی نشان داد که خانم هایی که شب ها بین 9 تا 11 ساعت می خوابند، 38 درصد بیشتر از دیگر خانم ها در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند. محققان هنوز ارتباط بین چرخوابی و بروز بیماری های قلبی را کشف نکرده اند.
 • مرگ. بسیاری از بررسی ها نشان داده اند میزان مرگ و میز در بین افرادی که بیشتر از 9 ساعت در روز می خوابند، بیشتر از افرادی است که 7 تا 8 ساعت در شب می خوابند. علت ارتباط بین این دو کشف نشده است. اما محققان دریافتند که افسردگی و وضعیت اجتماعی و اقتصادی ضعیف نیز با خواب زیاد در ارتباط می باشد. آنها بر این باورند که این عوامل می توانند با مشاهده مرگ و میر بالا در افرادی که زیاد می خوابند در ارتباط باشد.

اگر شب ها بیشتر از 7 یا 8 ساعت می خوابید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک علت زیاد خوابیدن را مورد بررسی قرار خواهد داد.

اگر خوابیدن زیاد شما ناشی از مصرف الکل یا برخی داروها باشد، قطع مصرف آنها موثر خواهد بود. با این حال داروها را نباید بدون مشورت پزشک قطع کرد. اگر خواب بیش از حد ناشی از یک بیماری باشد، درمان این بیماری به بهبود مشکل کمک خواهد کرد.

بدون در نظر گرفتن علت خواب زیاد، تمرین کردن عادت های مناسب و سالم خواب و خوابیدن بین 7 تا 8 ساعت در شب می تواند به سلامت جسمی شما کمک کند. متخصصان توصیه می کنند که ساعت خوابیدن و بیدار شدن شما ثابت باشد. به علاوه از مصرف کافئین و الکل در ساعات نزدیک به خواب اجتناب کنید. ورزش کردن منظم و آرامی و راحتی محیط اتاق خواب کمک می کنند تا بتوانید به اندازه کافی بخوابید.

 

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

2 نظر

 1. مادرم دچار دل درد شديد يبوست شديد و تكرر ادرار به شكلى كه به محض بلند شدن شديدً خودش را خيس ميكند. و روزى هفت هشت ساعت دل درد دارد همه انتي بيوتيكها را ازمايش كرده ديگر چيزى فايده ندارد همه جور پزشكى هم رفته گوارش كليه زنان اعصاب اگر روش فيد بك خوب است يا روش ديگرى براى مداوايش هست راهنمايي كنيد جيلى رنج مىكشد متشكرم

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   روش بیوفیدبک برای کنترل ادرار بی اختیاری که به دلیل شل شدگی عضله ها ناحیه لگن می باشد .درابتدا نیاز است علت مشخص شود .

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه