خانه / بیماریهای مغزواعصاب / سردرد / حساسیت به نور (ترس از نور) در میگرن و سایر اختلالات

حساسیت به نور (ترس از نور) در میگرن و سایر اختلالات

حساسیت به نور

اگر هر بار که به بیرون می روید چشم شما صدمه می بیند شما ممکن است دچار ترس از نور یا حساسیت به نور باشید. در کسی که به نور حساس است، هر نوع منبع نوری ( نور خورشید، نور فلورسنت ،نور لامپ های رشته ای ) می تواند ناراحتی ایجاد کند. این حالت معمولا یک نوع بیماری چشمی نیست، حساسیت به نور نشانه ای از سایر اختلالات است:مانند عفونت،میگرن حتی برخی از داروها.

حتی گاهی در افرادی که چشمان روشنی دارند می تواند حساسیت به نور بدون علت مشخص زمینه ای رخ دهد.

یک مطالعه که در شماره فوریه 2010 در مجله علوم اعصاب منتشر شده نشان داد که حتی  افراد نابینا مبتلا به میگرن نیز حساسیت به نور را تجربه کرده اند و این موضوع نشان داده که حساسیت به نور در میگرن نوعی اختلال مغزی است و ربطی به بینایی افراد ندارد.

منطقه دقیق از مغز که باعث حساسیت به نور هنوز کاملا مشخص نشده است. اما سیستمی با نام ملانوپسین در مغز وجود دارد که در درک نور نقش دارد و احتمالا علت حساسیت به نور در میگرنی ها حساسیت بیش از حد درسیستم  ملانوپسین است.

سایر علل شایع ترس از نور عبارتند از خراش قرنیه ، یووئیت و یک اختلال سیستم اعصاب مرکزی مانند مننژیت (عفونت پرده های مغزی).

حساسیت به نور همچنین با جداشدگی شبکیه ، استفاده از لنز ، آفتاب سوختگی و جراحی انکساری چشم در ارتباط است.

برخی داروها ممکن است  به عنوان یک عارضه جانبی فرد را دچار حساسیت به نور نمایند. این داروها عبارتند از: آمفتامین، آتروپین ، کوکائین، فنیل افرین ، اسکوپولامین، تروپیکامید، بلادونا ، فوروزماید، تتراسایکلین و داکسی سیکلین.

درمان:

درمان به علت زمینه ای بستگی دارد. مثلا در موارد خشکی چشم از داروهایی مانند قطره اشک مصنوعی استفاده می کنیم و در مواقعی که میگرن علت زمینه ای باشد بهترین درمان ها معمولا درمان های دارویی مانند تریپتان ها هستند.

سایر درمان های رایج:

  • قطع داروی عامل حساسیت با نظر پزشک
  • استفاده از کلاه های لبه دار و عینک های فتوکرومیک ضد اشعه ماوراء بنفش
  • برای جلوگیری از آزار نور شدید آفتاب  از عینک آفتابی پلاریزه استفاده نمایید
  • همچنین میتوانید از عینک هایی که فیلتر FL- 41 به آنها اضافه شده است استفاده نمایید. این نوع فیلترها باعث می شوند طیف های نوری مانند آبی و سبز که تحریک کننده حساسیت به نور هستند،کمتر از عینک عبور کنند و در واقع باعث کاهش ترس از نور شوند.

اگر همراه با حساسیت به نور دچار سردرد، قرمزی چشم و تاری دید نیز می شوید حتما با دکترتان تماس بگیرید.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه