خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / مگر کودکان هم حریم خصوصی دارند؟ شاید یا اصلا؟

مگر کودکان هم حریم خصوصی دارند؟ شاید یا اصلا؟

مگر کودکان هم حریم خصوصی دارند؟ شاید یا اصلا؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Oct 11Rating:

‎‏‏

به حریم خصوصی در کودکان احترام بگذارید!

اتاق شخصی

بچه ها هم مانند ما بزرگ ترها به حریم خصوصی ،مالکیت وسایل،مکانی برای تنهایی خود وپول تو جیبی نیاز دارند ولی در بیشتر مواقع ما متوجه چنین مسائلی نیستیم و سعی می کنیم به جای آنها تصمیم بگیریم.

بیایید از همان کودکی احترام گذاشتن به حریم خصوصی را به آنها یاد دهیم و این آموزش زمانی در آنها نهادینه میشود که ما خود نیز به حریم خصوصی دیگران از جمله خود فرزندانمان احترام بگذاریم.

وقتی فرزند متوجه میشود که شما به عنوان بزرگتر ووالدینش به حریم خصوصی وی احترام گذاشته اید او نیز به حریم شما احترام گذاشته و با این کار می توانید احساس قدرت و اهمیت داشتن را در او بپرورانید و کودک می تواند ویژه گی های منحصر به فرد خودش را شناسایی و توسعه دهد.

او نیز مانند ما، به زمانهایی برای تنها بودن نیاز دارد،نیاز دارد تا با خود خلوت کند، با خودش فکر کند وبا تفکرات خود خیال پردازی کند.

در رابطه با مراجعینی که این روزها به من مراجعه می کنند چند نکته برایم قابل توجه بود که لازم می دانم آنها را بیان کنم تا دیگران نیز نسبت به کودکانشان چنین اشتباهاتی را انجام ندهند:

1)در سنین 2 تا 5 سال کودکان علاقمند به شناسایی اعضای بدن خود و جنس مخالف هستند ،سعی کنید به سوالات وشناسایی اندام های بدن با صبر وبردباری و احترام وخردمندانه بر خورد کنید.

شناسایی جنس مخالف

2) بدون رضایت ونظر فرزندانتان ،وسایل و اشیای مربوط به او را دور نریزید ونفروشید مگر با  نظر وی .

3) حتما با اجازه خود او، به وسایلش وداراییهایش دست بزنید.

4) در صورت امکان، مکانی را برای تنهایی های کودک در نظر بگیرید که بداند متعلق به خود اوست.

5) به صورت روزانه یا هفته ای به او پول تو جیبی دهید و در مورد مهارت های استفاده از پول به او آموزش دهید و می توانید کارهایی را به وی پیشنهاد دهید که او می تواند با استفاده از پولش انجام دهد .

 مریم عبداللهی

مریم عبداللهی ،کارشناس ارشد روانشناسی و نوروتراپیست

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - مگر کودکان هم حریم خصوصی دارند؟ شاید یا اصلا؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه