خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / جلسه درمانی با کودک یا نوجوان چگونه است؟

جلسه درمانی با کودک یا نوجوان چگونه است؟

درمانگر کودک

شناسایی مسایل کودکان و نوجوانان حتی برای مجرب ترین درمانگران هم چالش برانگیز است ولی به چند دلیل اولین قدم حیاتی در درمان محسوب می شود.

اول آنکه ممکن است آن ها ندانند چرا برای درمان مراجعه می کنند و تمایلی برای دیدار با درمانگر نداشته باشند. و یا حتی ممکن است از درمانگر فقط توقع دارو داشته باشند و از اینکه بخواهند درباره مشکلاشان صحبت کنند، واهمه داشته باشند.

دوم اینکه به منظور توجه موثر به مسایل و اختلالات کودک و نوجوان و رویکرد درمانی گروهی، نیاز است که حتما درمانگران، کودک یا نوجوان و والدین آن ها درباره این مسائل رضایت و توافق عمومی داشته باشند.

در فرآیند شناسایی مسایل کودک و نوجوان اغلب اوقات باید ابتکار به خرج داد. برخی از کودکان و نوجوانان، کار درمان را خسته کننده و کسل میبینند. ممکن است برخی دیگر به آن به چشم کاری رنج آور بنگرند و حتی ممکن است بعضی از درمانگران هم نیز همین حس را داشته باشند.

این سخن تا حدودی هم ممکن است درست به نظر بیاید، و این فرآیند خشک و بی روح تصور شود. بنابراین درمانگر کودک باید بکوشد که فضایی صمیمی ایجاد کند تا حس شرم و بی میلی در نوجوان از بین برود، تا بتواند راحت احساستش را بیان کند و علاوه بر آن در او حس انگیزه پیدا شود تا درمانش را پیگیری کند.

یکی از راه های مفید برای آشنایی کودک با اینکه کجا می خواهد برود و قرار است برایش چه کار کنند، نوشتن نامه ی ” دکتر عزیز” یا ” درمانگر عزیز” است. این نامه به کودک کمک می کند تا با انجام فعالیتی آشنا مانند نوشتن، درباره مسایل شان با شما حرف بزنند.

کودکان خردسالتر می توانند از صدای ضبط شده شان استفاده کنند. با این روش مسایلی را که نوجوانان نیز در ابتدای کار از گفتن شان شرم دارند، زده می شود و هم کمی از بار احساسی مشکل شان کم خواهد شد و هم اینکه درمانگر نسبت به مشکل شان آگاه تر خواهد شد.

کلینیک آلومینا، پیشـــــــــگام در درمان مشکلات کودک و نوجوان

فاطمه امیری فاطمه امیری  روانشناس بالینی، نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

3 نظر

 1. با سلام من يك دختر ١١ ساله دارم كه از٣ سالگي بسيار نا ارام وناسازگار بود به متخصين ومشاورين زيادي مراجعه كردم تا الان هيچ نتيجه اي نگرفتم در مدرسه وخانه ناسازگاري دارد بيشتر مواقع از همه چيز احساس نارضايتي داره و از كودكي بسيار گريه ميكند الان تقريباً روزي يك ساعت به هر بهانه گريه مي كند من وهمسرم خيلي نگرانيم خواهش مي كنم به ما كمك كنيد شيراز زندگي ميكنيم چندين مرتبه به شعبه شما مراجعه وتماس گرفتم ولي متاسفانه درب كلينك بسته است من در شيراز به چه شخصي كجا مي تونم مراجعه كنم ممنون

 2. با سلام من يك دختر ١١ ساله دارم كه از٣ سالگي بسيار نا ارام وناسازگار بود به متخصين ومشاورين زيادي مراجعه كردم تا الان هيچ نتيجه اي نگرفتم در مدرسه وخانه ناسازگاري دارد بيشتر مواقع از همه چيز احساس نارضايتي داره و از كودكي بسيار گريه ميكند الان تقريباً روزي يك ساعت به هر بهانه گريه مي كند من وهمسرم خيلي نگرانيم خواهش مي كنم به ما كمك كنيد شيراز زندگي ميكنيم چندين مرتبه به شعبه شما مراجعه وتماس گرفتم ولي متاسفانه درب كلينك بسته است من در شيراز به چه شخصي كجا مي تونم مراجعه كنم ممنون لطفًا جواب بفرماييد

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام
   نمایندگی شیراز فعال می باشد.لطفا قبل از مراجعه،نوبت قبلی رزرو بفرمایید.
   با سپاس

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه