خانه / بیماریهای مغزواعصاب / آشنایی با داروها / جادوی طب سنتی یا داروی شیمیایی؟!

جادوی طب سنتی یا داروی شیمیایی؟!

جادوی طب سنتی یا داروی شیمیایی؟!Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jun 23Rating:

طب مکمل

جادوی طب مکمل یا طب چینی یا هندو یا…

دوران عجیبی شده! در اوج دوران شکوفایی علمی و با بروز شدن هرروز دانش بشر بطرز معجزه آسایی شرایط برای بروز شارلاتانیزم علمی از قبل محیا تر شده است! به نظر میرسد در شرایطی که خروجی داده های علمی بسیار زیاد شده اند و منابع دسترسی به اطلاعات هم نامحدود و غیرقابل کنترل شده اند، برای اغلب افراد حتی افرادی که دارای سواد علمی هستند درک تفاوت های بین علم و شبه علم دشوار و دشوار تر شده است.

موضوع خیلی ساده است! اگر یک درمان موثر است، آن درمان دیگر جزیی از طب جایگزین (سنتی) نیست بلکه جزیی از پزشکی است!
“جایگزین یا سنتی” به عبارت دیگر، به معنی بی اثر و یا تست نشده است! به همین سادگی!

 

برخی ایرادات وارد به طب مکمل(سنتی) عبارتند از:

1- بی ضرر بودن!
بسیاری از مردم فکر میکنند که بالاخره داروهای شیمیایی همیشه ضرر دارند و داروهای گیاهی همیشه بی ضررند! اینطور نیست! در مورد داروهای شیمیایی ضرر و زیان فرآورده و کلیه موارد احتیاط طی سالها و با دقت و با تست روی حیوان ها و سپس انسان ها ثبت شده است و به همین دلیل میتوانید حداقل از آنها آگاه باشید اما در مورد داروی گیاهی که توسط عطاری تهیه شده چه میدانید؟ فرمولاسیون دارو کجا ثبت شده؟ نسبت مواد تشکیل دهنده؟ اینکه در چه درجه حرارتی نگه داری شوند؟ اثر نور خورشید روی دارو؟ ترکیبات همراه دارو؟ و صدها سوال بی پاسخ دیگر! به عنوان مثال فقط بخشی از عوارض اثبات شده داروهای گیاهی عبارتند از:
جوز هندی توهم می دهد، سنبل الطبیب (سنبلتی) میتواند باعث هپاتیت شود،برخی گیاهان میتوانند باعث کاهش باروری شوند،طبق پژوهشی که در هاروارد انجام گرفته، در ترکیب همراه و نگهدارنده بسیاری از داروهای گیاهی مقادیر سمی و خطرناکی از جیوه،سرب و آرسنیک وجود دارد! طبق گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا سالانه حدود 50 هزار مسمویت دارویی به دلیل مصرف مواد مکمل و گیاهی در آمریکا گزارش میشود که بسیاری از این موارد منجر به بستری در بیمارستان و حتی مرگ و میر میشود.

2-درمان بیماری!
در واقع در طب مکمل ما چیزی به عنوان درمان بیماری نداریم! در مورد بیشتر بیماری ها اصلا قبل از دوره جدید و پیشرفت های مولکولی و تصویر برداری و… در طب تشخیص نوع بیماری و علت آن ناممکن بوده است و طبی که نمیداند با چه چیزی طرف است چگونه میخواهد آن را درمان کند؟
موضوع طب در قدیم عمدتا سبک زندگی بوده نه درمان!

3- درمان منحصر به فرد!
دوستی نقل میکرد که طب جدید برخلاف طب سنتی، برای همه یک نسخه واحد می پیچید! ابدا اینطور نیست! این اتهامی است که به طب مکمل وارد است چرا که در طب مکمل به عنوان مثال تفاوتی بین سرطان روده بزرگ و روده کوچک وجود ندارد! چون هردو سرطان روده محسوب میشوند ولی در طب جدید بسته به سن بیمار،سایز توده سرطانی،شرایط جسمانی بیمار،محل توده و دهها عامل دیگر تصمیم درمانی اتخاذ میشود و تقریبا هیچ دونفری نیستند که نیاز به درمان کاملا مشابه داشته باشند.

4- درمان براساس طبایع!
طبع های چهارگانه از زمان قبل از بقراط و براساسس شواهدی که نه با روش تجربی بلکه با جادو بدست می آمده تعریف شده و تاجایی که من در جریان هستم, یافته های علمی کافی برای تایید این طبایع وجود ندارد!

5- طب سنتی در مقابل طب مدرن!
اینهم جزو مغالطه های عجیب طب سنتی است که این اسم را برگزیده! دانش بشری پیشرفت کرده و این پیشرفت در تمامی عرصه ها بوده و دانش گذشته با دانش امروز قابل مقایسه نیست. اینکه این دو را مقابل هم قرار دهیم مانند اینست که بگوییم صنعت هوانوردی جدید و قدیم! خوب بله قبلا هم هوانوردی داشتیم! چرا کسی در مورد اقسام دیگر دانش مانند فیزیک و ریاضی چنین مقایسه ای نمی کند؟ مثلا طبق فیزیک جدید زمین گرد است و طبق فیزیک قدیم زمین صاف است! علت اینست که در مورد فیزیک اصول شفاف و واضح اند و ضمنا امکان بروز شارلاتانیزم وجود ندارد چون در گفتن جمله زمین صاف است هیچگونه سودی وجود ندارد ولی در ساخت داروی گیاهی تصفیه کننده طحال و قلب سود خوبی وجود دارد!

6- تغییر نکردن!
این قسمت اوج فاجعه انواع طب مکمل (سنتی،چینی،گیاهی و…) را نشان میدهد! در حالیکه طب هر روز تغییر میکند و براساس شواهد جدید از نو نگاشته و بازبینی میشود،طب سنتی کاری به شواهد ندارد! بنیان های این شبه دانش نه با کشفیات جدید فرو میریزند نه حتی تکان مختصری میخورند! علم سنتی سینه به سینه و نسل به نسل منتقل میشود و همان است که 2 هزار سال پیش بوده است و حالا اگر تابحال این درمان موثر نبوده هیچ دلیلی برای تغییر یا قطع آن وجود ندارد!

هدف من از این مقاله افزایش اگاهی و بهبود فرهنگ سلامت در جامعه است. دقت کنید که درمان های طب سنتی میتواند است با حرکت در مسیر درست و برپایه دانش جزیی از طب شود وامیدواریم که با پایه گذاری دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی امکانات بیشتری برای بررسی و مطالعه روی طب سنتی، این دانش قدیمی بشر نیز بتواند در خدمت شفای بیماران قرار بگیرد.

دکتر مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری

 • متخصص مغزواعصاب از دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • فلوشیپ اختلالات خواب از اسپانیا

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

4 نظر

 1. واقعا خیلی جالب بود. ممنون.

 2. مقاله جالب بود ولی علت اصلی گرایش به سمت طی سنتی. این بوده که بیماران دانش پزشکی روز درمان مناسبی نداشته یا اصلا مداوا نشدن و جبرا به سمت طب سنتی و جایگزین رفته ان و حال ان جاهم درمان نشدن یا…. دوم. رفتار نامناسب پزشکان و شرح حال نگرفتن از بیماران و سرسری نسخه نوشتن که خطای پزشک پای دانش پزشکی نوشته شده. ولی متخصصان طب سنتی حداقل نیم ساعت شرح حال میگیرن حال بتونن کاری کنن یا نه ولی در روحیه بیمار تاثیر گذار بوده و برایش ارزشمنده . در پایان بله شارلاتانیسم در طب سنتی بیداد میکنه ولی در پزشکی امروز هم متاسفانه بیداد میکنه و مهمترین شارلاتانیسم طب رایج اینه که شاید با شرح حال و سوال کردن وقت گذاشتن و ارجاع بیمورد ندادن به مراکز تشخیصی و پاراکلینیک و دید صرف تجاری نداشتن و نگاه مشتری به جای بیمار نداشتن باعث تولد و رشد طبهای جایگزین نمیشدن و بیمار بهبود پیدا میکرد. امیدوارم نظرو بلاک نکنین. ممنونم. ازماست که برماست …

  • مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

   خیلی ممنون از نگارش نظر
   بله در مورد مداوا نشدن و رفتن به سمت طب سنتی یا شرح حال دقیق نگرفتن و… با شما موافقیم.
   نگارنده مقاله در تلاش است که تفاوت درمان علمی و شارلاتانیزم را توضیح دهد.هرگونه نقد علمی بر عملکرد سیستم رایج طبابت در دنیا (و علی الخصوص در ایزان) پذیرفته است،نکته مهم این است که برای فرار از چاله نباید به هرچاهی افتاد!

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه