خانه / روانپزشکی / افسردگی / تی دی سی اس (TDCS) در درمان افسردگی

تی دی سی اس (TDCS) در درمان افسردگی

مهمترین علل افسردگی

Depression

 تی دی سی اس (TDCS) در درمان افسردگی

درمان موثر و ایمن افسردگی یک چالش بزرگ برای درمانگران است. اخیرا محققان به این نتیجه رسیده اند که ترکیب درمان های دارویی و غیر دارویی برای درمان افسردگی نتایج بهتری در پی دارد. یکی از روش های غیر دارویی که برای درمان افسردگی به کار می رود تی دی سی اس است. مطالعات اثرات مثبت استفاده از تی دی سی اس در کاهش علایم افسردگی را نشان داده اند.

تحریک الکتریکی متناوب مغز (TDCS)

تحریک الکتریکی متناوب مغز (TDCS)، روشی غیر تهاجمی برای تحریک مغز است که در آن جریان ضعیف و متناوبی از جمجمه به لایه های زیرین فرستاده می شود و باعث تغییر تحریک پذیری قشر مغز می شود. تی دی ی اس بر روی نمونه های حیوانی  برای سال ها آزمایش شده است.  جریان ضعیف و متناوب الکتریکی که به لایه های زیرین جمجمه فرستاده می شود سبب تغییر واکنش پذیری سلول های عصبی مغز می شود.

 

10 - تی دی سی اس (TDCS) در درمان افسردگی

به همین منظور محققان در تحقیقی درمان دارویی افسردگی با سرترالین را با تحریک غیر تهاجمی مغز یا TDCS ادقام کردند. به گفته یکی از پزشکان به نظر می رسد که تحریک الکتریکی مغز مانند سرترالین برای افراد مبتلا به افسردگی درمانی موثر باشد اما ادقام این دو روش اثر درمانی بیشتری را نشان داده است.

به گفته محققان TDCS درمانی بدون درد با یک جریان الکتریکی ضعیف و متناوب برای تحریک قسمت خاصی از مغز است که تا کنون برای شرایط گوناگونی مانند سکته، اضطراب، وسواس،درد و پارکینسون به کار رفته است و یکی از درمان های هیجان انگیز برای افسردگی و اصلاح عملکرد مغز می باشد.

از آنجا که درمانگران نیز می دانند که روان درمانی و دارو درمانی همیشه برای افراد مبتلا به افسردگی موثر نیست، بنابراین وجود درمان موثر دیگری مانند تی دی سی اس (TDCS) می تواند بسیار با اهمیت باشد. چراکه رویکرد های درمانی دوگانه هر دو جنبه الکتریکی و شیمیایی مغز را تحت تاثیر قرار می دهند. داروها جنبه شیمیایی عملکرد مغز و تحریک الکتریکی جنبه الکتریکی مغز را تحت تاثیر قرار می دهند.

22 1 - تی دی سی اس (TDCS) در درمان افسردگی

درمان افسردگی

در مطالعه ای 120 بیمار مبتلا به افسردگی مزمن همزمان با مصرف دارو، تحت درمان با تی دی سی اس قرار گرفتند. بعد از 6 هفته، بهبودی قابل توجهی در افرادی که هر دو درمان را دریافت کرده بودند مشاهده شد. مدت زمان درمان با تی دی سی اس 12 جلسه سی دقیقه ای بود. همچنین اثرات جانبی گزارش شده بسیار ملایم و شامل خارش، خراش و قرمزی پوست در نواحی تحریک و همچنین بالا رفتن خلق بود.

همچنین این نتایج نشان داد که تحریک مغز به تنهایی نیز می تواند برای بیمارانی که نمی توانند دارو مصرف کنند مفید باشد چرا که در گروهی که فقط با تی دی سی اس و بدون مصرف دارو درمان شده بودند نیز بهبودی علایم مشاهده شده بود.

3 - تی دی سی اس (TDCS) در درمان افسردگی

محققان امیدوارند که مطالعاتی اینچنین درمانگران را به استفاده از تی دی سی اس به عنوان یک درمان موثر برای افسردگی ترغیب کند.

افرادی که از افسردگی رنج می برند معمولا به درمان طولانی مدت نیاز دارند. با وجود نتایج اثر بخش مطالعات این افراد می توانند از داروهای ضد افسردگی به صورت روزانه و دوره های هفتگی تحریک مغزی برای دستیابی به بیشترین و طولانی ترین درمان اثر بخش استفاده کنند.

این نتایج مثبت توجه زیادی را به تی دی سی اس به عنوان درمانی برای افسرگی جلب کرد که نیازمند تحقیقات بیشتر می باشد. عملکرد ایمن تی دی سی اس به عنوان یک درمان جدید افسردگی برای درمانگران بسیار نوید بخش است. تی دی سی اس با تحریک بسیار ملایم مغز خطری برای ایجاد تشنج ندارد، به تفکر آسیبی نمی رساند و حتی ممکن است تفکر را نیز بهبود بخشد.

 

فریبا زمانی

کارشناس ارشد روانشناسی

منبع

https://www.webmd.com/depression/news/20130206/electrical-brain-stimulation-plus-drug-fights-depression-study

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - تی دی سی اس (TDCS) در درمان افسردگی

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه