خانه / اختلالات روانپزشکی / تی دی سی اس (TDCS) و بیماری اسکیزوفرنی

تی دی سی اس (TDCS) و بیماری اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یکی از اختلالات جدی روانشناختی است که باعث می شود تفکر، ابراز احساسات، درک واقعیت و ارتباط با دیگر افراد از حالت طبیعی خود خارج شود. اسکیزوفرنی به عنوان مزمن ترین و ناتوان کننده ترین بیماری روانی شناخته شده است و افراد با این اختلال معمولا مشکلاتی در جامعه، کار، مدرسه و روابط خود دارند. اسکیزوفرنی بیماری است که در طول عمر ادامه پیدا می کند اما با درمان های مناسب قابل کنترل است.

فرد مبتلا به اسکیزوفرنی برخلاف تصور عمومی فردی با چندین شخصیت نیست، بلکه فردی است که واقعیت را از خیال تشخیص نمی دهد و ارتباط خود را با واقعیت از دست داده است. رفتارهای این افراد ممکن است بسیار عجیب و حتی تکان دهنده باشد. علایم این بیماری در افراد مختلف متفاوت است و به نظر می رسد در دوره هایی علایم بهتر و یا بدتر می شوند اما از بین نمی روند.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است صداهایی را بشنوند و یا چیزهایی ببینند که واقعی نیستند. اما چه اتفاقی در داخل مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رخ می دهد؟

دانشمندان در حال تلاش برای درک این موضوع هستند. آنها متوجه شده اند که افرادی مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است نقص هایی در ژن های خود داشته باشند که نمو مغز را مختل کند.

مطالعات نشان می دهند یکی دیگر از تفاوت های کلیدی این است که مواد شیمیایی خاصی در مغز که فکر، رفتار و احساسات را کنترل می کنند در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بیش از حد فعال هستند و یا به اندازه کافی فعال نیستند.

پزشکان همچنین اعتقاد دارند که که عامل دیگر از دست دادن بافت مغز در طول زمان است. ابزارهای تصویر برداری مانند اسکن PET  و MRI نشان می دهد که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ماده خاکستری (بخشی از مغز که شامل سلول های عصبی است) کمتری دارند.

داروهای سنتی در درمان علایم مزمن و مقاوم این اختلال اثرات محدودی دارد. برآورد شده است که 30 درصد از بیمارانی که دارو دریافت کرده اند پاسخی به درمان نمی دهند. این افراد به عنوان بیماران مقاوم به درمان توصیف می شوند. اما این بیماران با روش های متفاوتی درمانی مانند روش های تحریک مغزی بهبود در علایم را نشان داده اند.

بررسی های اخیر نشان داده اند که rTMS (تحریک مغناطیسی مغز) در درمان توهم های شنیداری کلامی و علایم منفی (شامل بی حسی عاطفی، رخوت، و کناره گیری اجتماعی) نتیجه بخش است. همان طور که قبلا به آن اشاره شد مطالعات تصویر برداری مغز نشان می دهد که این علایم به علت فعالیت های غیرعادی مغز که ناشی از اختلال عمکردی شبکه های مغز می باشد، هستند.

کاربرد تی دی سی اس TDCS در درمان اسکیزوفرنی

با توجه به مطالعات عصب روانشناختی، که اثرات تی دی سی اس را بر روی تحریک پذیری قشر مغز بررسی میکنند، این فرضیه مطرح شده است که انجام تحریک در مناطق خاصی از مغز با دستگاه تی دی سی اس می تواند با تعدیل فعالیت سلول های مغزی در مناطق خاص توهم های شنوایی و همچنین علایم منفی  را در بیماران اسکیزوفرنی کاهش دهد. براساس این فرضیه چندین مطالعه اثرات بالینی تی دی سی اس را در کاهش این دو علامت (توهم شنیداری و علایم منفی) بررسی کرده اند.

در جدید ترین مطالعه 20 بیمار که علایم منفی داشتند در طی 10 جلسه 20 دقیقه ای، به میزان 2 میلی آمپر تحریک دریافت کردند. نتایج نشان داد که دو هفته بعد از پایان جلسات، بهبودی قابل توجهی در علایم مثبت و منفی بیماران مشاهده شده است.

باتوجه به بررسی مطالعات انجام شده که در آنها حدود 50 بیمار مبتلا به اسکیزوفرنی تی دی سی اس دریافت کرده بودند، ایمنی این روش گزارش شده است، به نظر می رسد استفاده از این روش درمانی درکوتاه مدت و طولانی مدت ایمن باشد. سوزش، خارش و خستگی عوارضی هستند که به طور مشابه در مطالعات ذکر شده اند. با این وجود هنوز تحقیقات اندکی علایم بالینی تی دی سی اس را در درمان بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی بررسی کرده اند و همچنان به مطالعات بیشتر با نمونه های بزرگتری نیاز است.

 

 

منابع

https://www.webmd.com/schizophrenia/guide/schizophrenia-and-your-brain#1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369553/

https://www.webmd.com/schizophrenia/mental-health-schizophrenia#1

 

 

فریبا زمانی

کارشناس ارشد روانشناسی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه