خانه / افزایش تمرکز و حافظه / توجه آگاهی روشی برای شاد زیستن در لحظه

توجه آگاهی روشی برای شاد زیستن در لحظه

توجه آگاهی

پنج گام برای توجه آگاهی

شما می توانید یاد بگیرید که چطور یک لحظه ی شاد و یک احساس شادی، در هر زمان از روز بسازید.

خانه ی واقعی ما در گذشته نیست. خانه ی واقعی ما در آینده نیست. خانه ی واقعی ما در اینجا و اکنون است. زندگی فقط در اینجا و اکنون قابل دسترس است، و این خانه ی واقعی ماست.

توجه آگاهی نیرویی است که به ما در تشخیص شرایط شادی و خوشبختی که در حال حاضر در زندگی ما حضور دارند کمک می کند. لازم نیست 10 سال صبر کنید تا این خوشبختی را تجربه کنید. این شادی و خوشبختی در هر زمان از زندگی روزانه ی شما حضور دارد. کسانی از ما وجود دارند که زنده هستند اما نمی دانند که زنده اند. وقتی نفس می کشید و از تنفس خود آگاه هستید، معجزه ی زنده بودن را لمس می کنید. به این خاطر توجه آگاهی یک منبع شادی و خوشبختی است.

اکثر مردم فراموش کار هستند، آن ها واقعا در بسیاری از زمان ها در اینجا حضور ندارند. ذهن آن ها در نگرانی ها، ترس ها، خشم ها، و پشیمانی ها یشان گرفتار است، و نسبت به چیزی که در اینجا وجود دارد توجه آگاه نیستند. این حالت فراموشکاری نام دارد_ شما در اینجا هستید اما نیستید. شما در گذشته یا آینده گرفتارید. شما در لحظه ی حال حضور ندارید، این فراموشکاری است.

متضاد فراموشکاری، توجه آگاهی است. توجه آگاهی زمانی است که شما به راستی اینجا حضور دارید، هم ذهن و هم بدنتان. و در این حالت می توانید بسیاری از شرایط شادی که در شما و در اطرافتان وجود دارد را شناسایی کنید.

تمرین توجه آگاهی باید لذت بخش باشد، و نیاز به تلاش نداشته باشد. فرض کنید با گروهی از افراد در حال تماشای یک غروب آفتاب زیبا هستید. آیا شما تلاشی برای لذت بردن از غروب آفتاب زیبا می کنید؟ خیر، شما هیچ تلاشی نمی کنید، فقط از آن لذت می برید.

توجه آگاهی شادی و خوشبختی را به دنیا می بخشد. منبع دیگر خوشبختی و شادی تمرکز است. توجه آگاهی تمرکز را در خود دارد. وقتی شما از چیزی مثل یک گل آگاه هستید، و می توانید ادعا کنید که آگاه هستید، ما می گوییم شما روی آن گل متمرکز هستید. وقتی توجه آگاهی شما قدرتمند می شود، تمرکز شما نیز قدرتمند می شود، و وقتی شما کاملا متمرکز هستید، شانسی برای موفقیت و دستیابی به بینش دارید. اگر روی یک ابر تمرکز کنید، و توجه آگاهی و تمرکز شما به اندازه ی کافی باشد، می توانید به بینشی از ماهیت ابر دست یابید. شما می توانید روی یک شخص تمرکز کنید، و اگر توجه آگاهی و تمرکزتان کافی باشد، می توانید به بینش و درکی از طبیعت شخص دست پیدا کنید. شما می توانید روی خودتان، خشم، یا ترس، یا شادی، یا سلامتی خود تمرکز کنید.

هرچیزی می تواند هدف تمرکزتان قرار بگیرد، و با نیروی قدرتمند تمرکز می توانید به یک بینش عمیق در مورد هرچیز دست پیدا کنید.

فرض کنید یک فنجان چای خیلی خوب و معطر به شما داده شده، اگر ذهن شما پریشان باشد، نمی توانید از آن چای لذت ببرید. شما باید نسبت به چای توجه آگاه شوید و روی آن تمرکز کنید، تا چای واقعا معطر شود و شما را شگفت زده کند. به همین خاطر توجه آگاهی و تمرکز از منابع شادی و خوشبختی هستند. و به همین خاطر یک متخصص خوب، می داند که چطور در هر لحظه از روز لحظات شاد و احساس خوشبختی بسازد.

5 گام توجه آگاهی:

  • اولین تمرین توجه آگاهی: تنفس با توجه آگاهی

تمرین اول خیلی ساده است، اما نیرومند، در نتیجه می تواند بسیار عالی باشد. این تمرین شناخت ساده ی دم به عنوام دم و بازدم به عنوان بازدم است. در واقع به این معنی است که وقتی شما نفس خود را به داخل می برید، می دانید که این دم است. و وقتی نفستان را به بیرون می دهید می دانید که این بازدم است.

توجه آگاهی همیشه توجه آگاهانه نسبت به چیزی است. وقتی شما یک فنجان چای را با توجه آگاهی می نوشید، اسم این کار نوشیدن توجه آگاهانه است. وقتی با توجه آگاهی پیاده روی می کنید، اسم این کار پیاده روی توجه آگاهانه است. بنابراین وقتی موضوع توجه آگاهی تان نفس کشیدنتان است، فقط روی آن تمرکز می کنید. دادن نفس به داخل، دم من است، و دادن نفس به بیرون، بازدم من است. وقتی این کار را انجام می دهید، دیالوگ های ذهنی شما متوقف می شوند. به چیز دیگری فکر نمی کنید. شما تلاشی برای متوقف کردن افکارتان انجام نمی دهید، فقط توجه تان را بر تنفستان متمرکز می کنید و دیالوگ های ذهنی متوقف می شوند. این معجزه ی تمرین است. شما به گذشته و آینده فکر نمی کنید. به طرح هایتان فکر نمی کنید، زیرا توجه تان را بر تنفستان متمرکز ساخته اید.

  • دومین تمرین توجه آگاهی: تمرکز

تمرین دوم به این صورت است که وقتی نفستان را به داخل می دهید، آن را از آغاز تا پایان دنبال کنید. در این حالت اگر تنفس شما 3 یا 4 ثانیه طول بکشد توجه آگاهی شما نیز 3یا 4 ثانیه طول می کشد. زمانی که نفسم را به داخل می دهم آن را تا پایان دنبال می کنم. همچنین وقتی نفسم را به بیرون می دهم آن را تا پایان دنبال می کنم، ذهن من همیشه با آن است. بنابراین، توجه آگاهی بی وقفه وجود دارد، و کیفیت تمرکزتان افزایش می یابد. اگر این کار را مدام ادامه دهید و تکرار کنید، تنفستان به طور طبیعی عمیق تر و آهسته تر، و هماهنگ تر و آرام تر می شود. و نیازی نیست برای آن تلاشی کنید_ به صورت طبیعی اتفاق می افتد.( در صورت تمرین)

  • سومین تمرین توجه آگاهی: آگاهی از بدنتان

این تمرین ساده است، اما تاثیر وحدت ذهن و بدن عالیست. در زندگی روزانه ما به ندرت در چنین وضعیتی(وحدت ذهن و بدن) هستیم. بدنمان در اینجا حضور دارد اما ذهنمان جای دیگری است. ذهن ما در گذشته یا آینده، در پشیمانی ها، غم ها، ترس ها، یا بلاتکلیفی ها گرفتار است، و به هر حال در اینجا حضور ندارد. کسی را تصور کنید که در خانه حضور دارد، اما ذهن او آن جا نیست. ذهن او درگیر آینده و طرح هایش است، و بنابراین در آن جا و برای بچه ها و همسرش نیست. شما می توانید به او بگویید:”کسی خانه نیست؟” و به او کمک کنید تا ذهنش را به بدنش برگرداند.

بنابراین تمرین سوم آگاه شدن از بدنتان است. “در حالی که نفسم را به داخل می دهم، از بدنم آگاه هستم.”  وقتی شما تنفس توجه آگاهانه را تمرین می کنید، کیفیت دم و بازدم تان افزایش می یابد. نفس کشیدنتان آرام تر و هماهنگ تر می شود، و اگر به این تمرین ادامه دهید این آرامش و هماهنگی در بدن تان نفوذ می کند.

  • چهارمین تمرین توجه آگاهی: رهایی از تنش

تمرین بعدی رهایی از تنش در بدن است. وقتی شما از بدنتان آگاه می شوید، متوجه می شوید که تنش ها و دردهایی در بدنتان وجود دارد. تنش و درد برای مدت زیادی انباشته و باعث رنجش بدن می شوند. بنابراین یادگیری درباره ی اینکه چطور از تنش در بدن رها شویم اهمیت دارد.

شما می توانید برای رهایی از تنش تکنیک های آرمیدگی و آرمیدگی عمیق را در حالت نشسته یا درازکش تمرین کنید. زمانی که در حال رانندگی هستید، ممکن است متوجه تنش در بدنتان شوید. در این حالت شما مشتاق رسیدن هستید بدون اینکه از زمانی که صرف رانندگی می کنید لذت ببرید. وقتی به یک چراغ قرمز می رسید، می خواهید سریع تر سبز شود تا به مقصد برسید. در حالی که می توانید از این فرصت استفاده کنید، به صندلی تکیه دهید و آرام شوید_ 10 ثانیه از چراغ قرمز را برای تمرین تنفس توجه آگاهانه و رهایی از تنش بدن استفاده کنید.

بنابراین دفعه ی بعد که پشت چراغ قرمز ایستادید، به صندلی تکیه دهید و تمرین چهارم را تمرین کنید:” درحالی که نفسم را به داخل می دهم، از بدنم آگاهم. در حالی که نفسم را به بیرون می دهم، از تنش در بدنم رها می شوم.”

  • پیاده روی همراه با مراقبه

وقتی شما تنفس توجه آگاهانه راتمرین می کنید، از آن آگاه می شوید و لذت می برید. بدون تلاش. همین موضوع در مورد پیاده روی توجه آگاهانه نیز صدق می کند. هر گام لذت بخش است. هر گام به شما کمک می کند تا شگفتی های زندگی را لمس کنید. در هنگام پیاده روی به همراه مراقبه نیازی نیست هیچ تلاشی کنید. شما در اینجا به همراه بدن و ذهنتان حضور دارید. شما کاملا زنده هستید، کاملا در اینجا و اکنون حاضرید. با هر گام، شگفتی های زندگی که در اطرافتان وجود دارد را لمس می کنید. وقتی شما این چنین پیاده روی می کنید، هر گام شادی و آرامش می آورد، چرا که هر گام یک معجزه است.

معجزه ی واقعی پرواز یا راه رفتن روی آتش نیست. معجزه ی واقعی راه رفتن روی زمین است، و شما در هر زمان می توانید این معجزه را انجام دهید. فقط کافیست ذهنتان را به بدنتان بازگردانید، زنده شوید، و معجزه ی راه رفتن روی زمین را انجام دهید…

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر

لینک منبع

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی و روحی به شما کمک می کنند. از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com

www.tehranskin.com

www.zibaan.ir

www.irmind.com

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

پنج گام برای توجه آگاهی شما می توانید یاد بگیرید که چطور یک لحظه ی شاد و یک احساس شادی، در هر زمان از روز بسازید. خانه ی واقعی ما در گذشته نیست. خانه ی واقعی ما در آینده نیست. خانه ی واقعی ما در اینجا و اکنون است. زندگی فقط در اینجا و اکنون قابل دسترس است، و این خانه ی واقعی ماست. توجه آگاهی نیرویی است که به ما در تشخیص شرایط شادی و خوشبختی که در حال حاضر در زندگی ما حضور دارند کمک می کند. لازم نیست 10 سال صبر…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.81 ( 4 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه