خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / تنها خوابیدن در کودکان

تنها خوابیدن در کودکان

کودکان حساس در برابر رویدادهایی که برای بیشتر کودکان معمولی تنش کمی ایجاد می کند، دچار ترس شدید می شوند. یکی از متداولترین فشارهایی که بر کودکان وارد می شود، جدا شدن از پدر و مادر است. جدایی ناگهانی یا غیرمنتظره، هر کودک خردسالی را ناراحت می کند. در صورتی که زمان جدایی طولانی نباشد و شخص بزرگسال و مهربانی در این مدت از کودک مواظبت کند، معمولا کودک خودش را با شرایط سازگار می کند. اما بعضی از کودکان در مقابل این جدایی مقاومت می کنند و برای انها جدایی مصیبت به حساب می آید.

برای رو به رو شدن با ترس جدایی، فرزندتان باید به تدریج مستقل تر شود. بیشتر پدر و مادرها به این نتیجه رسیده اند که در نظر گرفتن یک هدف میان مدت، به جای آنکه کودک به تنهایی و بلافاصله با موقعیت ترسناک رو به رو شود، مناسب است.

تنها خوابیدن در کودک

 تنها خوابیدن:

اگر کودک بتواند یک شی میانجی را با خود به رختخواب ببرد و اگر شما بین خوابیدن روی تخت پدر و مادر و خوابیدن در اتاق جدا، چند گام میانی تعیین کنید، تنها خوابیدن برای کودک آسان تر می شود. برای نمونه، می توانید به منظور کم کردن تعداد دفعاتی که کودک روی تخت شما می آید، برای دور کردن تدریجی تخت کودک از تخت خودتان و نیز کاهش دفعاتی که شما را صدا می زند، برای فرزندتان پاداش تعیین کنید.

اگر برای کودک به خواب رفتن مسئله است، سعی کنید کمتر بر خوابیدن متمرکز شوید و بیشتر به این نکته توجه کنید که کودک می تواند آرام در رختخواب خود باقی بماند. به خواب رفتن کاملا در اختیار کودک نیست، اما بی تردید ساکت ماندن در رختخواب در توان اوست. فرزندتان را تشویق کنید که شبها قبل از خواب، مدت کمتری پیش شما باشد. مثلا می توانید برای هر 5 دقیقه کمتر، برای او جایزه تعیین نمایید.

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی،نوروتراپیست و درمانگر کودک

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه