خانه / آموزش / تمرین تنفس با توجه آگاهی…

تمرین تنفس با توجه آگاهی…

تمرین تنفس با توجه آگاهی...Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jun 14Rating:

کاهش استرس، اضطراب، و هیجانات منفی، آرام ساختن خود در هنگام عصبانیت، و بالا بردن مهارت های تمرکز…

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

چطور می توانید توجه آگاهی(ذهن آگاهی) را ایجاد کنید؟ یک روش اولیه این است که توجه خود را بر تنفستان متمرکز کنید_ یک تمرین ساده که ” تنفس توجه آگاهانه” نامیده می شود. بعد از اینکه زمان خاصی را به انجام تمرین تنفس توجه آگاهانه اختصاص دهید، متمرکز ساختن توجه بر تنفستان در زندگی روزانه ی شما آسان تر خواهد شد_ یک مهارت مهم برای کمک به شما در کنار آمدن با استرس، اضطراب، و هیجانات منفی، آرام ساختن خود وقتی خشمگین هستید، و بالا بردن مهارت های تمرکزتان این تمرین است.

زمان مورد نیاز

15 دقیقه در روز به مدت حداقل یک هفته ( هرچند شواهد حاکی از آن است که توجه آگاهی باعث می شود شما زمان تمرین را افزایش دهید.)

چگونگی انجام

ابتدایی ترین روش برای انجام تنفش توجه آگاهانه این است که به سادگی توجه خود را بر تنفستان متمرکز کنید، دم و بازدم. شما می توانید این کار را حتی زمانی که ایستاده هستید انجام دهید، اما در حالت ایده آل باید در یک وضعیت راحت بنشینید یا حتی دراز بکشید.  چشم هایتان می تواند باز یا بسته باشد اما زمانی که چشم هایتان را ببندید راحت تر می توانید تمرکز کنید. اینکه یک زمان خاص را برای انجام این تمرین مشخص کنید می تواند کمک کننده باشد، اما انجام این تمرین در هر زمانی که در حال احساس استرس یا اضطراب هستید نیز می تواند موثر باشد. کارشناسان معتقدند که تمرین تنفس توجه آگاهانه به طور منظم، می تواند انجام آن را در شرایط سخت آسان تر سازد.

گاهی اوقات، مخصوصا وقتی در حال تلاش برای آرام کردن خود در یک لحظه ی پر استرس هستید، یک نفس عمیق می تواند کمک کننده باشد: یک دم عمیق از داخل سواراخ های بینی تان(3 ثانیه)، نگه داشتن نفس خود(2 ثانیه)، و یک بازدم طولانی مدت از داخل دهانتان(4 ثانیه). در حالت دیگر، مشاهده ی ساده ی هر تنفس بدون تلاش برای تنظیم آن، می تواند به تمرکز بر بالا و پایین رفتن قفسه ی سینه تان یا حس تنفس از طریق بینی تان کمک کند. زمانی که در حال انجام این کار هستید، ممکن است متوجه شوید که ذهنتان منحرف و درگیر افکار و احساسات بدنی است. مشکلی نیست. فقط به این اتفاق توجه کنید و سپس به آرامی توجه خود را به سمت تنفستان برگردانید.

 1. پیدا کردن یک موقعیت راحت و آرام. شما باید روی یک صندلی یا روی یک تشکچه روی زمین بنشینید. کمر خود را در حالت قائم نگه دارید، اما نه بیش از حد محکم. دست های خود را در حالتی که راحت هستند قرار دهید. زبانتان روی سقف دهانتان یا هر کجا که راحت است قرار دهید.                                                                                            
 2. به بدن تان توجه و آن را آرام سازید. سعی کنید به شکل بدن خود و وزنتان توجه کنید. خودتان را آرام سازید و در مورد بدنتان که در اینجا نسشته کنجکاو شوید_ در مورد احساساتی که تجربه می کند، چیزهایی که لمس می کند، ارتباطی که با زمین یا صندلی دارد. هر ناحیه ای که احساس تنش یا فشار دارد را آرام سازید. فقط نفس بکشید.
 3. تنفس خود را تنظیم کنید. جریان طبیعی تنفس خود را احساس کنید_ دم، بازدم. نیازی نیست کاری برای تنفستان انجام دهید. نه طولانی، نه کوتاه، فقط طبیعی. توجه کنید که نفستان را در کجای بدن خود احساس می کنید. ممکن است در شکمتان باشد. ممکن است در قفسه ی سینه، گلو یا بینی تان باشد. به نفس های خود توجه کنید.
 4. با ذهن سرگردان خود مهربان باشید. زمانی که در حال انجام این کار هستید، ممکن است متوجه شوید که ذهنتان شروع به منحرف شدن می کند. و شما شروع به فکر کردن درباره ی چیزهای دیگر می کنید. اگر این اتفاق افتاد، مشکلی نیست. این اتفاق بسیار طبیعی است. فقط به اینکه ذهنتان منحرف شده توجه کنید. می توانید به آرامی به ذهن خود بگویید “فکر کن” . و سپس به آرامی توجه خود را به سمت تنفستان برگردانید.
 5. برای 5 تا 7 دقیقه در این حالت بمانید. در سکوت، به تنفس خود توجه کنید. هر چند وقت یکبار، افکاری به سراغتان می آیند و توجه شما را خواهند دزدید، به آن ها توجه کنید و سپس دوباره توجه خود را به سمت تنفستان برگردانید.
 6. قبل از اتمام تمرین بررسی کنید. بعد از چند دقیقه، یک بار دیگر به بدن خود توجه کنید، کل بدنتان، که اینجا نشسته. بدنتان را آرام سازید حتی عمیق تراز قبل و سپس بخاطر تمرینی که امروز انجام دادید از خودتان تشکر کنید.

سعی کنید این تمرین ساده ی تنفس توجه آگاهانه را انجام دهید.

محقق و مترجم: فاطمه(ندا) مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

لینک منبع

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

 • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
 • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
 • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
 • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
 • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

کاهش استرس، اضطراب، و هیجانات منفی، آرام ساختن خود در هنگام عصبانیت، و بالا بردن مهارت های تمرکز... فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی: چطور می توانید توجه آگاهی(ذهن آگاهی) را ایجاد کنید؟ یک روش اولیه این است که توجه خود را بر تنفستان متمرکز کنید_ یک تمرین ساده که " تنفس توجه آگاهانه" نامیده می شود. بعد از اینکه زمان خاصی را به انجام تمرین تنفس توجه آگاهانه اختصاص دهید، متمرکز ساختن توجه بر تنفستان در زندگی روزانه ی شما آسان تر خواهد شد_ یک مهارت مهم برای کمک به شما در کنار آمدن با استرس، اضطراب،…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.78 ( 2 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه