خانه / زندگی سالم / آموزش ریلکسیشن / تمرینات بهوشیاری

تمرینات بهوشیاری

نکته جالبی که در مورد ذهن آگاهی (بهوشیاری) وجود دارد این است که هرکسی می تواند آن را به تنهایی امتحان کند. دهن آگاهی در واقع یعنی ما از آگاهی خود آگاه شویم. یعنی وقتی که داریم فکر می کنیم متوجه می شویم که در حال فکر کردن هستیم. به زبان ساده هم موضوعی که راجع به آن فکر می کنیم را میبینیم و هم متوجه پدیده فکر کردن هستیم. این موضوع برای هرکسی اتفاق نمی افتد!!

بهوشیاری

تفاوت ذهن آگاهی با مدیتیشن این است که شما لازم نیست در یک اتاق کاملا ساکت با چند شمع به آرامش برسید بلکه با روش ذهن آگاهی شما می آموزید که آرامش آگاهانه داشته باشید و لحظه به لحظه نسبت به اطرافتان آگاه باشید اما در حالت بدون قضاوت. ذهن آگاهی به شما کمک می کند که با درونتان صلح و آشتی برقرار کنید و گویی که دیگر دو من در وجودتان در حال کشمکش نیست بلکه شما دارای آرامشی عمیق هستید که با استفاده از آن بر کل زندگی تان احاطه دارید.

نکته مهم اینجاست که در ذهن آگاهی شما قرار نیست که در سکوت باشید بلکه قرار است که به هشیاری و آگاهی درونی تان جهت دهید و شما وقتی می توانید به موضوعی جهت واقعی اش را بدهید که نسبت به آن موضوع کاملا هوشیار باشید. درواقع ذهن آگاهی به ما کمک می کند که خلاق تر باشیم.

ذهن آگاهی

برای اینکه ذهن آگاهی را انجام دهید سعی کنید که در ابتدا روی یک صندلی راحت بنشیند و بدن خود را شل کنید. بر تنفس خود تمرکز کنید، جریان هوا را که از سوراخ های بینی به دهانتان می رود را مشاهده کنید سعی کنید تنفس تان را عمیق تر کنید، بعد از چند دقیقه اگر فکرتان شروع به منحرف شدن از موضوع تنفس کرد جلوی آن را بگیرید و دوباره به تنفس تان دقت کنید.

مشاهده کردن بخش دوم ماجرا است. قرار نیست تمرکز بر فکر و احساس خاصی در گذشته یا آینده داشته باشیم بلکه مهم این است که به اکنون توجه کنید و آنچه در حال رفت و آمد است را به دقت مشاهده کنید. فقط مشاهده.

در ابتدا شاید تصور کنید که این فرآیند برای زمان های استراحت تان مناسب است و موجب رفع خستگی میشود اما بعد از مدتی خواهید دید که این روش کمک می کند تا احساس شادی در شما بیشتر شود و تجارب بهتری از زندگی داشته باشید.

ذهن آگاهی نیاز به تمرین منظم دارد!!

یک برنامه برای خود تعیین کنید و روزی 20 تا 45 دقیقه در هفته را به تمرینات ذهن آگاهی اختصاص دهید.

تغییرات کوچک در زندگی تان ایجاد کنید و این نحوه تفکر را کم کم به زندگی تان انتقال دهید.

فاطمه امیری فاطمه امیری – روانشناس بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه