خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / تفاوت فعالیت مغزی زنان و مردان در زمان همکاری

تفاوت فعالیت مغزی زنان و مردان در زمان همکاری

تفاوت فعالیت مغزی زنان و مردان در زمان همکاریReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Nov 13Rating:

%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ba%d8%b2%db%8c-%d8%b2%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d9%85%d8%b1%d8%af%d8%a7%d9%86

زمانی که از رفتارهای اجتماعی صحبت می شود، تفاوت هایی بین زنان و مردان وجود دارد. تحقیقات جدید نشان داده اند که این تفاوت شامل همکاری های زنان و مردان نیز می شود.
بررسی های انجام شده نشان داده اند که زنان و مردان در هنگام همکاری با دیگران و انجام فعالیت های مختلف تفاوت های چشمگیری در فعالیت های مغزی خود نشان می دهند.
تیم تحقیقاتی توسط پروفسور جوزف بیکر، فوق دکترا در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، رهبری می شد. وی در این باره می گوید یافته های مربوط به این تحقیق تفاوت های تکاملی در همکاری بین زنان و مردان را نشان می دهد.
به علاوه این یافته ها می توانند به منظور بهبود توانایی های همکاری در افرادی مورد استفاده قرار گیرند که دچار اختلالاتی مانند اوتیسم هستند. این تحقیق اولین تحقیقی نیست که تفاوت های جنسیتی در همکاری بین زنان و مردان را نشان داد. به عنوان مثال پژوهش های پیش از این نشان دادند که دو مرد همکاری بهتری از دو زن دارند. در مورد همکاری های مختلط زنان تمایل به همکاری بهتر و بیشتر دارند.
نظریه های مختلفی برای توضیح این تفاوت ها بیان شدند، اما بیکر و همکارانش خاطر نشان کردند که اطلاعات کمی در مورد نقش فرایندهای عصبی وجود دارد.

تمرین همکاری

طی پژوهش های بیشتر، تیم تحقیقاتی 222 نفر شرکت کننده را مورد بررسی قرار داد – که 110 نفر آنها خانم بودند – و این شرکت کننده ها به صورت جفت و دو نفره شروع به کار کردند. زوج ها یا دو خانم یا دو آقا و یا یک خانم و یک آقا بودند.
هر یک از این گروه های دو نفره باید در یک همکاری شرکت می کردند، به این صورت که هر یک از آنها در مقابل یک کامپیوتر و روبه روی هم می نشستند. هر یک از آنها دیگری را می دید، اما نباید با یکدیگر صحبت می کردند.
به این افراد آموزش داده شده بود که در زمان مشاهده تغییر رنگ یک دایره روی صفحه کامپیوتر خود دکمه ای را فشار دهند. هدف آنها این بود که سعی کنند دکمه را همزمان با دوست خود فشار دهند.
زوج های شرکت کننده 40 بار فشار دادن دکمه را امتحان کردند تا زمان بندی آنها نسبت به یکدیگر محاسبه و مقایسه شود و پس از هر بار فشار دادن دکمه به آنها اعلام می شد که کدامیک دکمه را ابتدا فشار داده است.
در زمان انجام این تمرین محققان به طور همزمان با استفاده از طیف سنجی مادون قرمز (fNIRS) فعالیت مغزی هر شرکت کننده را ثبت می کردند.
نویسنده ارشد این پژوهش دکتر آلن ریس، استاد روانپزشکی و روانشناسی در این باره می گوید: ما این آزمون را به دلیل ساده بودن آن انجام دادیم. همچنین شما می توانید به راحتی پاسخ ها را ثبت کنید.
تیم در این تحقیقات دریافتند که در مقایسه با گروه هایی که متشکل از دو خانم هستند، گروه های دو نفر آقا زمانبندی بهتری داشتند و با فاصله زمانی خیلی کمتری دکمه ها را فشار می دادند.
نتایج حاصل از تصویر برداری از مغز نشان داد که شرکت کننده ها در گروه های همجنس در زمان انجام فعالیت دارای فعالیت های مغزی کاملا هماهنگ بوده اند. انسجام و هماهنگی در گروه های همجنس خیلی بیشتر بود، اما با این حال انسجام بین دو نفر مرد بیشتر از دو نفر زن بود.
بیکر در رابطه با یافته های این پژوهش می گوید تما این نتایج اکتشافی هستند و لزوما در مورد تمام اشکال همکاری صدق نمی کنند. آنچه مهم است این است که محققان به بررسی فعالیت مغزی در تمام بخش های مغز شرکت کننده ها نپرداختند.
با این حال معتقدند که یافته های آنها به تفاوت های بیشتر همکاری بین زن و مرد کمک می کند و می توانند از آنها برای بهبود همکاری و رفتارهای اجتماعی استفاده کنند.
بیکر می گوید: افرادی وجود دارند که به اختلالاتی مانند اوتیسم مبتلا هستند و دچار مشکل در شناخت و رفتارهای اجتماعی هستند. ما امیدوار هستیم که بتوانیم اطلاعات بیشتری در این باره دریافت کرده و روش های درمانی موثرتری برای آنها طراحی کنیم.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات مشاوره بین فردی و زوج درمانی مرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - تفاوت فعالیت مغزی زنان و مردان در زمان همکاری

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه