خانه / تربیت فرزندان / اوتیسم / تفاوت فعالیت مغزی زنان و مردان در زمان همکاری

تفاوت فعالیت مغزی زنان و مردان در زمان همکاری

تفاوت فعالیت مغزی زنان و مردان در زمان همکاریReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Nov 13Rating:

%d9%81%d8%b9%d8%a7%d9%84%db%8c%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ba%d8%b2%db%8c-%d8%b2%d9%86%d8%a7%d9%86-%d9%88-%d9%85%d8%b1%d8%af%d8%a7%d9%86

زمانی که از رفتارهای اجتماعی صحبت می شود، تفاوت هایی بین زنان و مردان وجود دارد. تحقیقات جدید نشان داده اند که این تفاوت شامل همکاری های زنان و مردان نیز می شود.
بررسی های انجام شده نشان داده اند که زنان و مردان در هنگام همکاری با دیگران و انجام فعالیت های مختلف تفاوت های چشمگیری در فعالیت های مغزی خود نشان می دهند.
تیم تحقیقاتی توسط پروفسور جوزف بیکر، فوق دکترا در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد، رهبری می شد. وی در این باره می گوید یافته های مربوط به این تحقیق تفاوت های تکاملی در همکاری بین زنان و مردان را نشان می دهد.
به علاوه این یافته ها می توانند به منظور بهبود توانایی های همکاری در افرادی مورد استفاده قرار گیرند که دچار اختلالاتی مانند اوتیسم هستند. این تحقیق اولین تحقیقی نیست که تفاوت های جنسیتی در همکاری بین زنان و مردان را نشان داد. به عنوان مثال پژوهش های پیش از این نشان دادند که دو مرد همکاری بهتری از دو زن دارند. در مورد همکاری های مختلط زنان تمایل به همکاری بهتر و بیشتر دارند.
نظریه های مختلفی برای توضیح این تفاوت ها بیان شدند، اما بیکر و همکارانش خاطر نشان کردند که اطلاعات کمی در مورد نقش فرایندهای عصبی وجود دارد.

تمرین همکاری

طی پژوهش های بیشتر، تیم تحقیقاتی 222 نفر شرکت کننده را مورد بررسی قرار داد – که 110 نفر آنها خانم بودند – و این شرکت کننده ها به صورت جفت و دو نفره شروع به کار کردند. زوج ها یا دو خانم یا دو آقا و یا یک خانم و یک آقا بودند.
هر یک از این گروه های دو نفره باید در یک همکاری شرکت می کردند، به این صورت که هر یک از آنها در مقابل یک کامپیوتر و روبه روی هم می نشستند. هر یک از آنها دیگری را می دید، اما نباید با یکدیگر صحبت می کردند.
به این افراد آموزش داده شده بود که در زمان مشاهده تغییر رنگ یک دایره روی صفحه کامپیوتر خود دکمه ای را فشار دهند. هدف آنها این بود که سعی کنند دکمه را همزمان با دوست خود فشار دهند.
زوج های شرکت کننده 40 بار فشار دادن دکمه را امتحان کردند تا زمان بندی آنها نسبت به یکدیگر محاسبه و مقایسه شود و پس از هر بار فشار دادن دکمه به آنها اعلام می شد که کدامیک دکمه را ابتدا فشار داده است.
در زمان انجام این تمرین محققان به طور همزمان با استفاده از طیف سنجی مادون قرمز (fNIRS) فعالیت مغزی هر شرکت کننده را ثبت می کردند.
نویسنده ارشد این پژوهش دکتر آلن ریس، استاد روانپزشکی و روانشناسی در این باره می گوید: ما این آزمون را به دلیل ساده بودن آن انجام دادیم. همچنین شما می توانید به راحتی پاسخ ها را ثبت کنید.
تیم در این تحقیقات دریافتند که در مقایسه با گروه هایی که متشکل از دو خانم هستند، گروه های دو نفر آقا زمانبندی بهتری داشتند و با فاصله زمانی خیلی کمتری دکمه ها را فشار می دادند.
نتایج حاصل از تصویر برداری از مغز نشان داد که شرکت کننده ها در گروه های همجنس در زمان انجام فعالیت دارای فعالیت های مغزی کاملا هماهنگ بوده اند. انسجام و هماهنگی در گروه های همجنس خیلی بیشتر بود، اما با این حال انسجام بین دو نفر مرد بیشتر از دو نفر زن بود.
بیکر در رابطه با یافته های این پژوهش می گوید تما این نتایج اکتشافی هستند و لزوما در مورد تمام اشکال همکاری صدق نمی کنند. آنچه مهم است این است که محققان به بررسی فعالیت مغزی در تمام بخش های مغز شرکت کننده ها نپرداختند.
با این حال معتقدند که یافته های آنها به تفاوت های بیشتر همکاری بین زن و مرد کمک می کند و می توانند از آنها برای بهبود همکاری و رفتارهای اجتماعی استفاده کنند.
بیکر می گوید: افرادی وجود دارند که به اختلالاتی مانند اوتیسم مبتلا هستند و دچار مشکل در شناخت و رفتارهای اجتماعی هستند. ما امیدوار هستیم که بتوانیم اطلاعات بیشتری در این باره دریافت کرده و روش های درمانی موثرتری برای آنها طراحی کنیم.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

 

ارائه خدمات مشاوره بین فردی و زوج درمانی مرکز سلامت روان رستا- آلومینا در کرج

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه