خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / تشخیص و مقابله با اگزما

تشخیص و مقابله با اگزما

تشخیص و مقابله با اگزماReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jan 20Rating:

زندگی با وجود اگزماحمام کردن با وجود اگزما

زمانی که اگزما دارید، اینکه پوستتان را پگونه می شویید بسیار مهم می شود. دوش یا حمام روزانه کوتاه با آب گرم نه داغ می تواند مناسب است. به جای صابون از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید و پوستتان را نسابید. به آرامی حوله را روی پوستتان بگذارید و بردارید تا آن را خشک کنید. بعد از حمام که پوستتان هنوز مرطوب است، ۳ دقیقه را به مالیدن مرطوب کننده روی پوستتان اختصاص دهید تا رطوبت بدن شما حفظ شود. حمام با عصاره جوی دو سر می‌تواند به کاهش خارش کمک کند، ولی در مورد کودک یا نوزادتان قبل از استفاده این عصاره‌ها در حمام، با پزشک مشورت کنید.

 

زندگی با وجود اگزمامرطوب کردن

بهترین راه برای تسکین پوست خشک – خارش پوست درماتیت آتوپیک – رایج ترین نوع اگزما- مرطوب کردن آن است. کرم‌ها و پماد‌ها مؤثر‌تر از لوسیون‌ها هستند. و پماد وازلین پس از حمام بسیار عالی عمل می‌کند. اطمینان حاصل کنید  که مرطوب کننده های بدون  مواد معطر و یا الکل که پوست را خشک می‌کند،انتخاب می کنید. در روز ۲ تا ۳ بار پوستتان را مرطوب کنید از جمله بعد از هر بار حمام کردن و شستن دست‌ها نیز انجام دهید.

زندگی با وجود اگزمااگزما را نخارانید

زمانی که در پوست احساس خارش می کنید ، پوست خود را نخارانید و یا نمالید. این کار تنها خارش و التهاب را بد‌تر می‌کند. زمانیکه پوست را می‌خارانید پوست پاره می شود  و راه عفونت برای آن باز می‌ شود. به جای این کار، برای تسکین پوستتان یک مرطوب کننده خنک و یا مقداری ژل سرد روی آن قرار دهید. اگر کودکتان به اگزما مبتلا است ناخنهای او را کوتاه نگه دارید تا نتواند جوش‌ها را خارانده و آن‌ها بد‌تر کند. اگر کودکتان هنگام خواب خود را می‌خاراند، می‌توانید دستکش‌هایی نخی، سبک و راحت به او بپوشانید.

زندگی با وجود اگزمالباس پوشیدن با وجود اگزما

زمانی که به اگزما مبتلا هستید، بهتر است لباس‌هایی گشاد، نرم، راحت و نخی بپوشید. از پوشیدن لباس های خارش آور مانند لباس های پشمی و زبر، خودداری کنید. حتماً قبل از پوشیدن لباس های جدید آن‌ها را بشویید تا مواد بالقوه خارش آور مانند فرمالدهید را از آن‌ها بزدائید. هنگام شستشوی لباس‌هایتان از مواد شوینده ملایم  بدون اسانس و رنگ استفاده کنید. لباس‌ها را دو بار آبکشی کنید تا هر گونه اثرات مواد شوینده از روی آنها پاک شود.

زندگی با وجود اگزمااجتناب از مواد آلرژی زا

با اینکه اگزما یک آلرژی نیست اما داشتن آلرژی یا قرار گرفتن در معرض مواد آلرژی زا علائم آن را بد‌تر می‌کند. مواد آلرژی زای رایج که می‌توانند سبب تشدید اگزما شوند عبارتند از تخم مرغ، فرآورده های لبنی، گندم و غذا های اسیدی مانند گوجه فرنگی. گرد و خاک، گل، شوره حیوانات خانگی و آلودگی نیز می‌تواند اگزما را تشدید کند.  ممکن است پزشک از شما بخواهد که تست آلرژی بدهید تا به این صورت اگر آلرژی دارید مشخص و درمان شود تا علائم اگزما نیز کاهش یابد.

درمان های موضعی اگزمازندگی با وجود اگزما

پماد‌ها و کرم های کورتیزون موضعی (استروئید)، معمولاً رایج‌ترین درمان ها برای اگزما هستند. کرم های هیدرو کورتیزون را امتحان کنید. ممکن است پزشک داروی قوی‌تر را تجویز کند. تجویز TIM‌ها برای بزرگسالان و کودکان بالای ۲ سال ایرادی ندارد. آن‌ها همانندکرم های استروئیدی عمل کرده و التهاب پوست را فرو می‌نشانند، اما باید برای مدت زمان طولانی تری مصرف شوند. پزشکتان همچنین ممکن است کرم های محتوی ذغال و یا انترالین را تجویز کند.

زندگی با وجود اگزمادرمان های دیگر اگزما

قرص های آنتی هیستامین می‌توانند به کاهش خارش اگزما کمک کنند. برخی از آنتی هیستامین‌ها ممکن است موجب خواب آلودگی شوند و بهتر است در شب مصرف شوند. پزشکتان ممکن است کرم‌ها و قرص های آنتی بیوتیک را نیز تجویز کند تا عفونت های باکتریایی را از بین ببرد. یا حتی ممکن است به شما آمپول‌هایی تزریق کند تا بفهمد که آیا آلرژن خاصی اگزمای شما را راه اندازی می‌کند یا خیر. درمان با اشعه فرابنفش و قرص های استروئیدی نیز در درمان اگزمای شدید به کار می‌آیند.

زندگی با وجود اگزمااسترس و اگزما

استرس می‌تواند اگزما را در کودکان و بزرگسالان تشدید و بد‌تر کند. راه کلیدی برای کاهش اگزمای وابسته به استرس، کاهش دادن استرس از طریق ورزش کردن، مدیتیشن و یا سرگرمی های لذت بخش و آرام کننده است. والدین باید یاد بگیرند که چگونه موقعیت های استرس زا –مانند امتحانات و یا مسابقات- را تشخیص دهند و به کودکان خود بیاموزند که چگونه آن‌ها را مدیریت کنند. آن‌ها می‌توانند تکنیک ها تنفس را به کودکانشان یاد بدهند و آن‌ها را تشویق کنند تا در میان کارشان قدری استراحت و تفریح کنند.

زندگی با وجود اگزمادما را کنترل کنید

هنگامی که بیش از اندازه سرد و یا گرمتان است، اگزمای شما بد‌تر می‌شود. دمای بالا موجب می‌شود عرق کنید و پوستتان تحریک شده و بخارد. همچنین در زمستان، فضای گرم داخل خانه رطوبت کمی دارد که پوست را خشک کرده و موجب خارش می‌شود. از انداختن چندین پتو یا لحاف بر روی خود خودداری کنید، زیرا در این صورت در هنگام خواب عرق خواهید کرد. پس از ورزش کردن هم حتماً یک دوش آب ولرم کوتاه بگیرید.

زندگی با وجود اگزماتأثیرات روانشناختی اگزما

کودکانی که اگزما دارند اغلب مورد تمسخر دیگران و استرس قرار می‌گیرند. در یک مطالعه نشان داده شده است که کودکان مبتلا به اگزما و والدینشان به اندازه کودکان دارای بیماری های جدی و خاص، احساس می‌کنند زندگیشان بد و نا‌مناسب است؛ چون اگزما در معرض دید است ممکن است به ایجاد مشکلاتی در زمینه عزت نفس منجر شود. اگر کودکی دارید که به این علت موردِ تمسخر قرار می‌گیرد، یا معلمان مدرسه و والدین کودکانی که در این امر دخیلند، صحبت کنید.

زندگی با وجود اگزمااستفاده از ضد آفتاب

 برای جلوگیری از آفتاب سوختگی ضد آفتاب دارای فاکتور حفاظتی (spf 15)یا بالا‌تر را مصرف کنید. آفتاب سوختگی می‌تواند خارش شما را از حد معمول بد‌تر کند. ضد آفتاب مخصوص صورت را به تمام نواحی بدنتان که در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، بمالید. ضد آفتاب های مخصوص صورت نسبت به سایر ضد آفتاب‌ها، کمتر تحریک کننده‌اند. همچنین فرآورده‌هایی که حاوی زینک اکساید و یا تیتانیوم اکساید هستند، پوستتان را کمتر اذیت می‌کنند.

زندگی با وجود اگزما

پیش بینی اگزما

 این بیماری حدوداً در نیمی از کودکانی که مبتلا به اگزما هستند،‌ با بزرگ شدن و رسیدن به دوره نوجوانی، خود به خود از بین می‌رود. در برخی موارد ممکن است تحریک پذیری و خشکی پوست باقی بماند و در تعداد محدودی اگزما با بزرگ شدن از بین نرفته و ادامه می‌یابد.

هیچ درمانی برای اگزما وجود ندارد، اما می‌توانید آن را تحت کنترل در بیاورید. اگزما اغلب در فصل زمستان، یعنی هنگامی که هوا سرد و خشک است رخ می‌دهد.

منبع:

webmd

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه