خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / تشخیص سندروم تونل کارپال یا تونل مچ دست

تشخیص سندروم تونل کارپال یا تونل مچ دست

تشخیص سندروم تونل کارپال یا تونل مچ دستReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Mar 7Rating:

سندروم تونل مج دست0

دستورالعمل های جدید تایید شده توسط آکادمی جراحان ارتوپدی امریکا (AAOS) به استفاده از سابقه بیمار و معاینه کامل فیزیکی و تست های تشخیصی خاص برای تشخیص بهتر سندروم تونل کارپ یا تونل مچ دست (CTS) توصیه می کند. این بیماری شامل بی حسی و درد در مچ دست است که بیشتر خانم ها به آن دچار می شوند. بنا به برخی شواهد و یافته ها، استفاده از MRI برای تشخیص توصیه نمی شود.

برخی محققان و جرحان در این زمینه می گویند یک معاینه جسمی برای تشخیص قطعی سندروم تونل دچ دست یا CTS کافی نیست. دستورالعمل ها باید به پزشک ها کمک کنند تا مشکل CTS را راحت تر و بدون نیاز به آزمایش های بیشتر انجام دهند. به این معنا که درمانی که براساس شواهد است، می تواند زودتر و با احتمال موفقیت بیشتری آغاز شود.

با شواهدی قوی، این دستورالعمل ها بیان می کنند که تنار آتروفی یا توده عضلانی تقلیل یافته انگشت شست با CTS در ارتباط است؛ با این حال عدم وجود تنار آتروفی برای رد کردن CTS کافی نیست. به علاوه این دستورالعمل ها توصیه می کنند که یک نتیجه مجزا از آزمایش ها و معاینات انجام شده (مانند آزمایش عضلانی، آزمایش فشارهای عصبی و غیره) و یا سابقه پزشکی و اطلاعات فردی ( جنسیت، قومیت، سن، BMI و غیره)برای تایید تشخیص CTS کافی نیست.

شواهد نشان می دهند که ورزش و فعالیت بدنی باعث کاهش خطر بروز CTS می شود. عواملی که خطر بروز این مشکل را افزایش می دهند، عبارتند از: چاقی و به میزان کمتر وضعیت پیش از یائسگی، آرتریت روماتوئید، عوامل روانی و اجتماعی، باغبانی، فعالیت دست، کار با کامپیوتر، ارتعاش، التهاب تاندون و انجام کارهای قدرتی.

برای درمان CTS مصرف اسپلینت، استروئیدها (خوراکی یا تزریقی)، استفاده از ژل کتوپروفن فونوفرزدر و مغناطیس درمانی توصیه می شود. شواهد محدودی برای تایید روش آلتراسوند یا لیزر درمانی برای درمان CTS وجود دارد.

دستورالعمل های درمانی در صورت لزوم جراحی برای آزاد کردن رباط عرضی مچ دست –گروه قوی از بافت همبند که قسمت بالای ساختار مچ دست را پوشش می دهند – را توصیه می کنند که علائم CTS را بهبود بخشیده و باعث بهبود عملکرد دست می شود. هیچگونه شواهدی نیز در مورد تایید بر نظارت ها و درمان های پس از جراحی وجود ندارد.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - تشخیص سندروم تونل کارپال یا تونل مچ دست

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه