خانه / اختلالات جنسی / ترنس یا تراجنسیتی به چه معناست؟

ترنس یا تراجنسیتی به چه معناست؟

ترنس یا تراجنسیتی به چه معناست؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jul 1Rating:

ترنس یا تراجنسی

زمانی که یک کودک متولد می شود، یا دختر یا پسر است. جنسیت یک انسان براساس بیولوژی تعیین می شود – کروموزوم ها، آناتومی و هورمون ها. اما جنسیت درونی یک انسان – حس مرد بودن یا زن بودن یا هر دو – همیشه با جنسیت بیرونی هماهنگ نیست. افرادی که دچار مشکل تراجنسیتی یا ترنس هستند جنسیت خود را به عنوان جنسیت حقیقی خود نمی پذیرند.

به عبارت دیگر یک فرد ترنس در ابتدا ممکن است بنا به ظاهر به عنوان یک مرد معرفی شود، اما جنسیت واقعی او اینگونه نیست. یک زن ترنس اکنون به عنوان یک زن زندگی می کند، اما در زمان تولد مرد معرفی شد و یک مرد ترنس نیز امروز به عنوان یک مرد زندگی می کند، در حالیکه در زمان تولد بدن یک زن را دست.

بسیاری از افراد اعتقادات و فرضیه هایی در مورد عبارت تنس دارند، اما این مشکل مربوط به گرایش جنسی یا حتی چگونگی لباس پوشیدن فرد نمی شود. این مشکل مربوط به چگونگی احساس درونی فرد است.

موسسه ویلیامز در این باره بیان می کند حدود 700 هزار نفر در امریکا به مشکل ترنس مبتلا هستند. هر یک از این افراد منحصر به فرد هستند و مشکل آنها شخصی است. برخی می گویند جنسیت این افراد برخلاف جنسیتی است که با آن متولد شده اند. برخی دیگر تصور می کنند این افراد هم زن هستند و هم مرد. برخی دیگر هیچ جنسیتی را در خود تشخیص نمی دهند.

هلن رابرت فریدمن، متخصص روانشناسی بالینی در سنت لوئیس که متخصص متخصص مسائل هویت جنسی و ترنس نیز می باشد، در این باره می گوید: واقعیت این است که جنسیت براساس یک پیوند دوگانه موجود است و موارد زیادی بین این دو وجود دارد.

ترنس یک بیماری روحی نیست!

بسیاری از افراد ترنس به دنبال مشاورهای روحی و روانی هستند، اما تراجنسیتی یا ترنس یک مشکل روحی محسوب نمی شود. بسیاری از ترنس ها دچار افسردگی یا اضطراب می شوند و یا از لحاظ اجتماعی منزوی می شوند، اما اغلب این مشکلات روحی ناشی از ترس به وجود آمده در فرد به دلیل طرد شدن از طرف خانواده و دوستان است.

فریدمن می گوید: این افراد زمانی که احساس می کنند قادر نیستند آنچه واقعا هستند باشند، دچار اضطراب یا افسردگی می شوند.

در برخی از این افراد مشکلات به وجود آمده منجر به بروز افسردگی بالینی، سوء مصرف مواد یا الکل یا دیگر مشکلات روحی می شود که نیاز به درمان دارند.

فرد ترنس چگونه مشکل خود را تشخیص می دهد؟

افراد مبتلا به ترنس در هر سنی می توانند این مشکل را در خود تشخیص بدهند. برخی از آنها خیلی زودتر آن را تشخیص می دهند و برخی دیگر نیاز به زمان بیشتری دارند. بعضی از مبتلایان ممکن است سال ها از درون احساس خوبی نداشته باشند ولی علت دقیق آن را تشخیص ندهند و یا اینکه سعی می کنند از فکر کردن یا صحبت در مورد آن اجتناب کنند. تلاش برای سرکوب کردن یا تغییر جنسیت حقیقی نه تنها موثر نیست، بلکه بسیار دردناک و آسیب رسان نیز خواهد بود.

اگر در مورد افراد ترنس بیشتر در رسانه ها صحبت شود و این افراد بیشتر دیده شوند، صحبت در مورد این عارضه توسط فرد مبتلا راحت تر خواهد بود، به علاوه این افراد مشکل خود را نیز به خوبی تشخیص می دهند.

برای بسیاری از ترنس ها تشخیص جنسیت حقیقی و تغییر آن پیامدهای زیادی ممکن است در پی داشته باشد. این افراد زمانی که در مورد مشکل خود صحبت می کنند، ممکن است مورد تبعیض های اجتماعی و آزار و اذیت قرار بگیرند. دوستان، خانواده، اقوام، همکاران و همکلاسی ها ممکن است جنسیت جدید فرد را نپذیرند. ترس افراد ترنس نیز عدم پذیرش توسط اطرافیان است.

تفاوت بین گرایش جنسی و هویت جنسی چیست؟

هویت جنسی و گرایش جنسی دو مسئله متفاوت هستند. هویت جنسی همان آگاهی درونی شما نسبت به جنسیت تان است – به عنوان مثال آگاهی شما از اینکه یک زن یا مرد هستید. گرایش جنسی به معنای جهت گیری و جذب شما به جنسیت مورد نظرتان است. مانند افراد عادی، ترنس ها نیز ممکن است دارای گرایشات جنسی باشند. به عنوان مثال یک مرد ترنس (شخصی که در حال حاضر به عنوان یک مرد زندگی می کند) ممکن است در ابتدا جذب مردها شود (در اینصورت مردگرا یا gay نامیده می شود) و یا ممکن است جذب زن ها شود (در این شرایط به عنوان یک مرد مستقل شناخته می شود).

تفاوت بین دو جنسه (intersex) و ترنس چیست؟

گاهی ترنس و دو جنسیتی با هم اشتباه گرفته می شوند. افراد دو جنسه دارای آناتومی تولید مثل یا ژن هایی هستند که با تعاریف معمول مونث و مذکر سازگار نیستند. در حالیکه ترنس مربوط به دانش درونی فرد نسبت به هویت جنسی خود است. فرد ترنس معمولا با بدن و ژن هایی متولد می شود که با تعریف معمول نر و ماده هماهنگ است، د حالیکه شخص می داند هویت جنسی وی متفاوت است.

عموما تصور می شود تعیین جنسیت نوزادها به راحتی و از طریق بررسی آناتومی ظاهری نوزاد انجام می شود، اما این مسئله به این راحتی نیست. هر ساله دو هزار نوزاد متولد می شوند که از طریق ویژگی های ظاهری آنها دختر و پسر بودنشان به راحتی قابل تشخیص نیست. افرادی که بدن آنها در محدودی بین زن و مرد قرار می گیرد، به عنوان دو جنسه شناخته می شوند. به عنوان مثال برخی نوزادها با کروموزوم های XY متولد می شوند اما دارای اندام جنسی زنانه و ویژگی های ثانویه جنسی هستند. برخی دیگر ممکن است دارای کروموزوم XX باشند، اما رحم (uterus) نداشته باشند و یا بدن آنها به راحتی برای زن یا مرد قابل تشخیص نباشد.

چطور از یک فرد ترنس حمایت کنیم؟

در ادامه نکاتی بیان می شوند که در حمایت و برقراری ارتباط با افراد ترنس موثر هستند:

  • با نگاه کردن به یک شخص نمی توان ترنس بودن وی را تشخیص داد.
  • در مورد اسم واقعی یا اسم زمان تولد این افراد سوال نپرسید.
  • در مورد برنامه های آنها در رابطه با استفاده از هورمون یا جراحی هیچ سوالی نپرسید.
  • از بیان توصیفات و جملاتی مانند: شما واقعا شبیه به یک زن هستید، اجتناب کنید.

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله

تیم تحقیقاتی نگارنده این مقاله

دکتر ندا فرزانه

روانپزشک و روان درمانگر اختلالات جنسی ( مشکلات میل جنسی، واژینیسموس و مشکلات روابط زناشویی)

دکتر سینا قاسمی

روانپزشک و روان درمانگر، متخصص زوج درمانی و اختلالات جنسی

دکتر دانیال خواجوی 

روانپزشک و روان درمانگر، متخصص زوج درمانی و اختلالات جنسی( شعبه کرج )

و 

سمیه محمدی

منبع شماره 1    منبع شماره 2

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

زمانی که یک کودک متولد می شود، یا دختر یا پسر است. جنسیت یک انسان براساس بیولوژی تعیین می شود – کروموزوم ها، آناتومی و هورمون ها. اما جنسیت درونی یک انسان – حس مرد بودن یا زن بودن یا هر دو – همیشه با جنسیت بیرونی هماهنگ نیست. افرادی که دچار مشکل تراجنسیتی یا ترنس هستند جنسیت خود را به عنوان جنسیت حقیقی خود نمی پذیرند. به عبارت دیگر یک فرد ترنس در ابتدا ممکن است بنا به ظاهر به عنوان یک مرد معرفی شود، اما جنسیت واقعی او اینگونه نیست. یک…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 3.53 ( 3 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه