خانه / روانشناسی / چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟

چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟

چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Oct 15Rating:

ترس از پرواز

در قرن اخیر ارتباطات انسان ها با استفاده از پرواز به طور چشمگیری تغییر کرده است. سفرهایی هوایی از یک رویا و فانتزی به شکل یک رویداد روزمره و عادی درآمده است. حدود صدهزار پرواز در هر روز در سراسر دنیا وجود دارد. علاوه بر تعداد سفرهای هوایی، امنیت آنها نیز هر سال بهتر می شود. طبق بررسی های انجام شده امنیت سفرهای هوایی از دیگر روش های حمل و نقل بیشتر شده است.

با تمام این توصیفات هنوز پرواز و سفرهای هوایی برای برخی افراد ترسناک و مشکل ساز است. این افراد دچار ترس های شدید از پرواز هستند. فوبیا یا ترس از پرواز و یا aviophobia نوعی ترس غیر منطقی از پرواز محسوب می شود که در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر این مسئله می پردازیم.

چه عاملی باعث ترس از پرواز می شود؟

عوامل زیادی باعث بروز ترس از پرواز می شوند. گاهی تنها یک عامل منجر به بروز این مشکل می شود و گاهی ترکیبی از چند عامل مختلف منجر به بروز ترس از پرواز می شود.

گاهی ممکن است تجربه یک پرواز ناخوشایند در فرد یا یکی از نزدیکان وی و یا مرگ یکی از نزدیکان بر اثر یک سانحه هوایی باعث بروز این مشکل شود.

کلاستروفوبیا یا تنگنا هراسی یکی دیگر از علل بروز ترس از پرواز است. کابین پرواز یک جای تنگ و شلوغ است و این مسئله باعث ایجاد یک حس خاص و ناخوشایند در فرد شود، به ویژه در زمان بلند شدن هواپیما، در این شرایط احساسات فرد تشدید می شود.

چند نکته مهم برای مقابله با ترس از پرواز

اگر دچار ترس از پرواز هستید، رعایت نکات زیر به کاهش ترس و اضطراب کمک می کند:

 • چند نفس عمیق بکشید.
 • متمرکز شوید. مچ پاهایتان را روی هم قرار دهید و دست هایتان را نیز روی قفسه سینه تان روی هم قرار دهید و در حالیکه زبان خود را روی سقف دهانتان قرار داده اید، نفس عمیق بکشید.
 • عوامل استرس زا و پرت کننده حواس را از اطرافتان حذف کنید. به عنوان مثال پرده پنجره را پایین بکشید تا عناصر متحرک را مشاهده نکنید.
 • اضطراب خود را پیش بینی کنید. تمرین های ذهن آگاهی و مدیتیشن انجام دهید. این تمرین ها را یک یا دو هفته قبل از پرواز هر روز انجام دهید.
 • عناصر آرام بخش را در اطراف خود افزایش دهید. عناصری را پیدا کنید که به شما کمک می کند متمرکز بمانید و اضطراب شما را کاهش می دهند. به عنوان مثال از یک موسیقی آرام بخش استفاده کنید، از خوردنی های مورد علاقه خود استفاده کنید، اما دقت کنید خوردنی های انتخابی سالم باشند؛ به عنوان مثال مصرف قند باعث تحریک شما می شود.
 • ترس از پرواز با افزایش اضطراب بیشتر می شود، بنابراین از مصرف مواد استرس زا، مانند کافئین، نوشیدنی های انرژی زا و دیگر محرکها، اجتناب کنید.
 • علت ترس خود را مشخص کنید. آیا این ترس به خاطر از دست دادن کنترل است؟ آیا ترس از مرگ است؟ آیا از بروز فاجعه می ترسید؟ عوامل مختلف بروز ترس به آرام بخش های متفاوت نیاز دارند. بهتر است در مور حقایق مربوط به ایمنی پرواز مطالعاتی انجام دهید تا حس بهتری داشته باشید.
 • سعی کنید ترس خود را رها کنید. به این مسئله فکر کنید که کنترل همه امور به دست اوست و تاکنون پروازهای زیادی داشته و در این مورد خیلی با تجربه است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

بسیاری از افراد با ترس و اضطراب خود مقابله می کنند. اما اگر ترس به شکلی غیرقابل کنترل باشد و بر روی بخش هایی از زندگی تان تاثیر گذاشته، نیاز به کمک های پزشکی و حرفه ای دارید. روانپزشک و مشاور به شما کمک می کند تا علت ترس از پرواز را تشخیص داده و راه های موثری برای مدیریت آن پیدا کنید، همچنین به شما کمک می کنند تا به سلامت جسمی برسید.

گزینه های درمانی ترس از پرواز

برطرف کردن ترس از پرواز معمولا شامل مصرف دارو یا روش های درمانی دیگر می شود. پزشک ممکن است داروهای اضطراب تجویز کند که دو نوع هستند: نوعی که تنها در زمان بروز استرس مصرف می کنید و نوع دیگر که به طور مرتب باید مصرف کنید.

روش های روان درمانی نیز عبارتند از:

 • در موقعیت قرار گرفتن
 • هیپنوتیزم
 • مدل سازی
 • درمان از طریق صحبت و مشاوره

تمرینات ریلکسیشن و تنفسی نیز موثر خواهند بود.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

در قرن اخیر ارتباطات انسان ها با استفاده از پرواز به طور چشمگیری تغییر کرده است. سفرهایی هوایی از یک رویا و فانتزی به شکل یک رویداد روزمره و عادی درآمده است. حدود صدهزار پرواز در هر روز در سراسر دنیا وجود دارد. علاوه بر تعداد سفرهای هوایی، امنیت آنها نیز هر سال بهتر می شود. طبق بررسی های انجام شده امنیت سفرهای هوایی از دیگر روش های حمل و نقل بیشتر شده است. با تمام این توصیفات هنوز پرواز و سفرهای هوایی برای برخی افراد ترسناک و مشکل ساز است. این افراد…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 4.9 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه