خانه / روانشناسی / چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟

چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟

چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Oct 15Rating:
از پرواز - چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟

ترس از پرواز

در قرن اخیر ارتباطات انسان ها با استفاده از پرواز به طور چشمگیری تغییر کرده است. سفرهایی هوایی از یک رویا و فانتزی به شکل یک رویداد روزمره و عادی درآمده است. حدود صدهزار پرواز در هر روز در سراسر دنیا وجود دارد. علاوه بر تعداد سفرهای هوایی، امنیت آنها نیز هر سال بهتر می شود. طبق بررسی های انجام شده امنیت سفرهای هوایی از دیگر روش های حمل و نقل بیشتر شده است.

با تمام این توصیفات هنوز پرواز و سفرهای هوایی برای برخی افراد ترسناک و مشکل ساز است. این افراد دچار ترس های شدید از پرواز هستند. فوبیا یا ترس از پرواز و یا aviophobia نوعی ترس غیر منطقی از پرواز محسوب می شود که در ادامه این مقاله به بررسی دقیق تر این مسئله می پردازیم.

چه عاملی باعث ترس از پرواز می شود؟

عوامل زیادی باعث بروز ترس از پرواز می شوند. گاهی تنها یک عامل منجر به بروز این مشکل می شود و گاهی ترکیبی از چند عامل مختلف منجر به بروز ترس از پرواز می شود.

گاهی ممکن است تجربه یک پرواز ناخوشایند در فرد یا یکی از نزدیکان وی و یا مرگ یکی از نزدیکان بر اثر یک سانحه هوایی باعث بروز این مشکل شود.

کلاستروفوبیا یا تنگنا هراسی یکی دیگر از علل بروز ترس از پرواز است. کابین پرواز یک جای تنگ و شلوغ است و این مسئله باعث ایجاد یک حس خاص و ناخوشایند در فرد شود، به ویژه در زمان بلند شدن هواپیما، در این شرایط احساسات فرد تشدید می شود.

چند نکته مهم برای مقابله با ترس از پرواز

از پرواز0 - چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟

اگر دچار ترس از پرواز هستید، رعایت نکات زیر به کاهش ترس و اضطراب کمک می کند:

 • چند نفس عمیق بکشید.
 • متمرکز شوید. مچ پاهایتان را روی هم قرار دهید و دست هایتان را نیز روی قفسه سینه تان روی هم قرار دهید و در حالیکه زبان خود را روی سقف دهانتان قرار داده اید، نفس عمیق بکشید.
 • عوامل استرس زا و پرت کننده حواس را از اطرافتان حذف کنید. به عنوان مثال پرده پنجره را پایین بکشید تا عناصر متحرک را مشاهده نکنید.
 • اضطراب خود را پیش بینی کنید. تمرین های ذهن آگاهی و مدیتیشن انجام دهید. این تمرین ها را یک یا دو هفته قبل از پرواز هر روز انجام دهید.
 • عناصر آرام بخش را در اطراف خود افزایش دهید. عناصری را پیدا کنید که به شما کمک می کند متمرکز بمانید و اضطراب شما را کاهش می دهند. به عنوان مثال از یک موسیقی آرام بخش استفاده کنید، از خوردنی های مورد علاقه خود استفاده کنید، اما دقت کنید خوردنی های انتخابی سالم باشند؛ به عنوان مثال مصرف قند باعث تحریک شما می شود.
 • ترس از پرواز با افزایش اضطراب بیشتر می شود، بنابراین از مصرف مواد استرس زا، مانند کافئین، نوشیدنی های انرژی زا و دیگر محرکها، اجتناب کنید.
 • علت ترس خود را مشخص کنید. آیا این ترس به خاطر از دست دادن کنترل است؟ آیا ترس از مرگ است؟ آیا از بروز فاجعه می ترسید؟ عوامل مختلف بروز ترس به آرام بخش های متفاوت نیاز دارند. بهتر است در مور حقایق مربوط به ایمنی پرواز مطالعاتی انجام دهید تا حس بهتری داشته باشید.
 • سعی کنید ترس خود را رها کنید. به این مسئله فکر کنید که کنترل همه امور به دست اوست و تاکنون پروازهای زیادی داشته و در این مورد خیلی با تجربه است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

از پرواز1 - چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟

بسیاری از افراد با ترس و اضطراب خود مقابله می کنند. اما اگر ترس به شکلی غیرقابل کنترل باشد و بر روی بخش هایی از زندگی تان تاثیر گذاشته، نیاز به کمک های پزشکی و حرفه ای دارید. روانپزشک و مشاور به شما کمک می کند تا علت ترس از پرواز را تشخیص داده و راه های موثری برای مدیریت آن پیدا کنید، همچنین به شما کمک می کنند تا به سلامت جسمی برسید.

گزینه های درمانی ترس از پرواز

برطرف کردن ترس از پرواز معمولا شامل مصرف دارو یا روش های درمانی دیگر می شود. پزشک ممکن است داروهای اضطراب تجویز کند که دو نوع هستند: نوعی که تنها در زمان بروز استرس مصرف می کنید و نوع دیگر که به طور مرتب باید مصرف کنید.

روش های روان درمانی نیز عبارتند از:

 • در موقعیت قرار گرفتن
 • هیپنوتیزم
 • مدل سازی
 • درمان از طریق صحبت و مشاوره

تمرینات ریلکسیشن و تنفسی نیز موثر خواهند بود.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - چطور به ترس از پرواز غلبه کنیم؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

در قرن اخیر ارتباطات انسان ها با استفاده از پرواز به طور چشمگیری تغییر کرده است. سفرهایی هوایی از یک رویا و فانتزی به شکل یک رویداد روزمره و عادی درآمده است. حدود صدهزار پرواز در هر روز در سراسر دنیا وجود دارد. علاوه بر تعداد سفرهای هوایی، امنیت آنها نیز هر سال بهتر می شود. طبق بررسی های انجام شده امنیت سفرهای هوایی از دیگر روش های حمل و نقل بیشتر شده است. با تمام این توصیفات هنوز پرواز و سفرهای هوایی برای برخی افراد ترسناک و مشکل ساز است. این افراد…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 4.9 ( 1 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه